Rodzaj materaca – jak wybrać właściwy?

Dlaczego wybór podłoża do spania ma tak duże znaczenie?

Prawdopodobnie choć raz w życiu zdarzyło Ci się spędzić noc na niewygodnej kanapie lub wersalce. Efekt? Ból głowy, szyi i kręgosłupa, drętwienie kończyn, rozdrażnienie, trudności z koncentracją. A to tylko jedna noc! Długotrwały sen na źle dobranym podłożu może negatywnie wpływać na komfort snu. A gorszej jakości sen oznacza problemy z pracą całego organizmu m.in. układu nerwowego, pokarmowego, krwionośnego i odpornościowego. Dlatego warto zadbać o to, aby przesypiać odpowiednią liczbę godzin na dobrze dobranym podłożu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

  • Twardość

Wzrost, waga, budowa ciała – to parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Zarówno zbyt twarde, jak i zbyt miękkie podłoże mogą w negatywny sposób wpływać na funkcjonowanie organizmu. Osobom o filigranowej sylwetce i niewielkiej masie ciała (do 60 kilogramów) najczęściej poleca się wybór materaca o twardości H1. Użytkownicy ważący od 50 do 80 kilogramów powinni szukać modeli o twardości H2. Osoby ważące od 80 do 100 kilogramów będą się najbardziej komfortowo czuć na materacu o twardości H3, a użytkownicy o wadze przekraczającej 100 kilogramów na materacu o twardości H4 lub H5.

  • Wypełnienie

Materace dostępne na rynku różnią się nie tylko stopniem twardości, ale także rodzajem wypełnienia. Największą popularnością cieszą się materace sprężynowe kieszeniowe, które zastąpiły tradycyjne materace sprężynowe typu bonell. W modelach kieszeniowych sprężyny zostały umieszczone w oddzielonych kieszonkach, co sprawia, że przenoszą mniej drgań i zapewniają użytkownikom komfortowy wypoczynek przez całą noc.

Drugą grupą materacy, która zyskuje uznanie klientów, są materace piankowe (termoelastyczne oraz wysokoelastyczne). Znajdująca się wewnątrz pianka doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając właściwe podparcie dla wszystkich odcinków kręgosłupa. Materace piankowe są polecane szczególnie dzieciom w wieku rozwojowym i osobom, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. To także dobry wybór dla alergików (materace piankowe zapewniają właściwą cyrkulację powietrza).

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników są materace hybrydowe zbudowane z kilku warstw: lateksu, pianki termoelastycznej, pianki wysokoelastycznej oraz sprężyn kieszeniowych. To dobre rozwiązanie dla par, w których między użytkownikami jednego materaca są duże różnice wagowe.

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących wyboru materaca? Więcej przeczytasz w artykule „Jak wybrać najlepszy materac?” na blogu Selene Materace!

Więcej przeczytasz w artykule Jak wybrać najlepszy materac? na blogu Selene Materace

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy