Przycinanie krzewów – kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne w ogrodzie mogą być niesamowitą ozdobą. Jeśli zastanawiamy się, jak ozdobić ogród roślinami, krzewy będą dobrym wyjściem. Starannie uformowane i dokładnie przycięte cieszą oko w towarzystwie innych roślin. Musimy jednak pamiętać, że kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych trzeba sumiennie wykonywać. Jak powinno wyglądać przycinanie krzewów? Wyjaśniamy w artykule!

Krzewy ozdobne w ogrodzie

Gdy jesteśmy na etapie planowania ogrodu, dobrze wziąć pod uwagę, które z wybranych do zasadzenia roślin należy przycinać. Krzewy ozdobne wymagające tego zabiegu to: forsycja, budleja, lilak, dereń, tawuła, pięciornik, ligustr, berberys, jaśminowiec oraz tamaryszek. 

Podczas przycinania nie możemy się jednak zapędzić. Istnieją bowiem gatunki roślin, które nie powinny być cięte. Wśród nich znajdziemy niektóre hortensje (ogrodową, piłkowaną i kosmatą), oczary, wawrzynki i magnolie. W przypadku cięcia iglaków i zimozielonych krzewów liściastych należy wstrzymać się do końca przymrozków.

Krzewy ozdobne w ogrodzie - forsycja

Kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych – cięcie formujące

Piękny kształt nadajemy roślinom przez cięcie formujące. Takie przycinanie krzewów pozwala na osiągnięcie świetnego efektu, który doda naszemu ogrodowi klimatu. Cięcie formujące przeprowadza się wczesną wiosną (jeśli kwitną latem, od połowy czerwca) lub latem (gdy rośliny kwitną wiosną; przycinamy je po przekwitnięciu). 

Pamiętajmy o kilku zasadach przycinania. Nie powinniśmy go przeprowadzać w czasie upałów lub ulew. Wstrzymajmy się z zabiegiem także wtedy, gdy istnieje ryzyko pojawienia się przymrozków. 

Kształtowanie i przycinanie krzewów ozdobnych

Cięcia sanitarne – przycinanie krzewów

Ten typ cięcia wykonujemy w celu pozbycia się uszkodzonych i słabych pędów. Zabieg przeprowadzany wiosną, jeszcze przed okresem wegetacyjnym. Warto dobrze obejrzeć roślinę z każdej strony. Dobrze przycięty krzew zyska więcej światła, a dzięki temu na wiosnę rozwinie piękne liście i kwiaty. Podobną funkcję ma też cięcie prześwietlające, które ma na celu zwiększyć dostęp do światła najbardziej ukrytym częściom krzewu.

Kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych

Jeśli chcemy mieć w swoim ogrodzie krzew uformowany w idealną bryłę, sięgnijmy po te gatunki roślin, które dobrze znoszą częste przycinanie. Doskonale sprawdzają się: ligustr, bukszpan, ostrokrzew, trzmielina. Musimy liczyć się z tym, że droga do uzyskania pożądanego kształtu może być długa. To lata formowania rośliny i podtrzymywania jej kształtu. Takie przycinanie przeprowadza się ręcznie i bardzo dokładnie. Dobrze, jeśli zajmą się tym profesjonaliści. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie uszkodzimy naszej rośliny, a kształt dostosujemy do możliwości danego gatunku krzewu ozdobnego.

Narzędzia do cięcia – przycinanie krzewów

Ponieważ przycinanie to niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny i wykonujemy je nawet kilka razy w roku, zadbajmy o odpowiedni sprzęt. Nożyce i sekatory (mały, ręczny do precyzyjnego cięcia drobny pędów, a także większy, oburęczny do przycinania grubych gałęzi) powinny być bardzo ostre. W przeciwnym razie po przycinaniu zostaną na pędach rany. Rośliny staną się bardziej wrażliwe, a to może poskutkować zaatakowaniem przez choroby i grzyby. Wybierzmy zatem sprzęt odpowiadający naszym potrzebom, którego nie trzeba będzie wymienić po jednym sezonie. 

Krzewy ozdobne w ogrodzie

Przycinanie krzewów – podsumowanie

Kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych nie należy do prostych zadań. Musimy pamiętać o tym, kiedy dany gatunek może być przycięty oraz rozsądnie dobrać termin, który będzie najlepszy na przeprowadzenie zabiegu. Nieumiejętne przycinanie krzewów może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ułożeniu pędów. Dlatego powinniśmy bardzo skrupulatnie zajmować się kształtowaniem naszych krzewów ozdobnych bądź skorzystać z pomocy specjalistów. Za sprawą prawidłowego przycinania nasz ogród zyska naprawdę piękną ozdobę, a trawnik przed domem stanie się niepowtarzalny!

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Bardzo praktyczny artykuł! Wiedza na temat przycinania krzewów jest dla mnie bardzo cenna, zwłaszcza że niedawno zaczęłam się tym zajmować w moim ogrodzie. Artykuł zawiera wiele przydatnych wskazówek i porad dotyczących odpowiednich technik i narzędzi do przycinania. Dodatkowo, łatwo jest zrozumieć i zastosować opisane metody. Teraz czuję się pewniej i bardziej kompetentnie w przycinaniu moich krzewów. Dziękuję za tak praktyczny i pomocny artykuł!

  2. Artykuł jest bardzo praktyczny i pomocny dla osób, które chcą nauczyć się przycinać krzewy. Dobrze opisane kroki i ilustracje wizualne ułatwiają zrozumienie techniki. Teraz już będę wiedział, jak zadbać o moje krzewy w ogrodzie. Dziękuję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy