Przesadzanie kwiatów doniczkowych – jak, kiedy i dlaczego?

Po 15 maja przychodzi czas na sadzenie i przesadzanie kwiatów znajdujących się na tarasie i balkonie. Warto dowiedzieć się, jak przesadzać kwiaty, aby prawidłowo rosły. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym przesadzanie kwiatów doniczkowych stanie się dla Ciebie proste, a Twoje rośliny nie zostaną uszkodzone. Zapraszamy do lektury!

Przesadzanie kwiatów doniczkowych – dlaczego ten zabieg jest niezbędny?

Większość roślin doniczkowych przesadza się w podobny sposób. Jeżeli nabywasz kwiaty w sklepach ogrodniczych, obowiązkowo należy wsadzić je do większych doniczek, aby miały szansę na pełny rozwój. Doniczki sklepowe są zazwyczaj zbyt małe i roślina nie ma sposobu na rozkrzewienie. Gdy wyciągniemy roślinę ze sklepowej doniczki, zobaczymy mnóstwo korzeni, które stworzyły pewnego rodzaju plecionkę. Przesadzanie kwiatów należy wykonać również wtedy, gdy widzimy, że ziemia w doniczce jest zbita lub pokrywa ją charakterystyczny osad. Taka ziemia nie posiada już zbyt dużo wartości odżywczych (lub nie posiada ich już wcale). Bez przesadzania kwiatów, nasze rośliny będą tracić na wyglądzie, lub w najgorszym wypadku – zaczną obumierać. Jeżeli roślina ma chore korzenie, natychmiast należy je usunąć, aby nie zakaziły pozostałych.

Przesadzanie kwiatów. Podstawowe informacje

Wszystkie doniczki powinny mieć również otwory w dnie. Nie możemy więc włożyć naszych roślin bezpośrednio do metalowych czy ceramicznych doniczek, które nie posiadają odpływu. Dodatkowo, przy metalowych doniczkach istnieje możliwość ich rdzewienia i stopniowego zniszczenia.

Wiele ogrodników uważa, że przesadzanie kwiatów należy wykonywać dopiero na wiosnę. Okazuje się jednak, że rośliny, które zostały przesadzone na koniec jesieni, o wiele lepiej kwitną w następnym roku – świeża porcja składników odżywczych pomaga w przetrwaniu okresu zimowego i rozwoju nowego systemu korzeniowego.

Pamiętajmy jednak, że nie należy również przesadzać z przesadzaniem kwiatów. Częsta zmiana gleby osłabia rośliny i może doprowadzić do ich uschnięcia. Przesadzanie kwiatów należy wykonać wtedy, gdy widzimy że:

  • na powierzchni gleby pojawił się biały nalot, który jest oznaką wyjałowienia ziemi, różnych chorób rośliny lub zbyt twardą wodą, którą podlewamy rośliny;
  • korzenie rośliny rozrosły się tak, że nie mają miejsca pod glebą i wychodzą na powierzchnię;
  • zahamowany został rozwój rośliny i liście zbyt często więdną.

Przesadzanie kwiatów - kwiaty na balkon i taras

Przesadzanie kwiatów na balkonie i tarasie

 Jeżeli zastanawiasz się jak przesadzać kwiaty, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Dobór odpowiedniej doniczki i jej przygotowanie

Jeżeli przesadzamy roślinę ze względu na jej rozrost, należy wybrać odpowiednią doniczkę. Nie przesadzajmy z jej wielkością – wystarczy, że nowa doniczka będzie kilka centymetrów szersza od poprzedniej. Każda doniczka musi posiadać otwory na dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody. W przypadku braku otworów, korzenie rośliny mogą zacząć gnić! Dno doniczki powinno zostać wypełnione drobnymi kamieniami lub żwirkiem. Najlepiej, aby nie pochodziły ze skał wapiennych, ponieważ woda bardzo szybko wypłucze z nich wszelkie związki wapnia. Do warstwy drenażowej możemy również wykorzystać skorupki po jajkach.

Ziemia – drugi etap przesadzania kwiatów

Na tak przygotowaną powierzchnię należy wsypać warstwę urodzajnej ziemi lub specjalnej ziemi do roślin ozdobnych. Najlepiej wzbogacić ją o nawóz, dzięki któremu roślina będzie mogła się bujnie rozwijać. Sprawdzi się bardzo dobrze także hydrożel. Przygotowane pod posadzenie roślin podłoże powinno mieć odpowiednie pH. Ziemię wsypujemy do połowy nowej doniczki.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Trzeci krok przy przesadzaniu kwiatów

Na tym etapie wyciągamy roślinę ze starej doniczki. Należy zrobić to ostrożnie, ponieważ możemy niechcący ją uszkodzić. Podnosimy doniczkę i popychamy ziemię od dołu (przez otwory w dnie doniczki) w celu jej rozluźnienia. Możemy również delikatnie poklepać doniczkę od boków, aby ziemia odkleiła się od ścianek doniczki. Gdy czujemy, że roślina z glebą jest luźna, delikatnie wyciągamy je z doniczki. Potrząsamy ostrożnie rośliną w celu usunięcia reszty starej ziemi i sprawdzamy stan korzeni. Jeżeli widzimy, że niektóre korzenie są chore, należy je bezzwłocznie usunąć! Tak przygotowaną roślinę wkładamy do nowej doniczki i dosypujemy drugą połowę świeżej ziemi.

Przesadzanie kwiatów – zabiegi pielęgnacyjne

Pamiętajmy, że świeżej ziemi nie należy przyklepywać. Luźna gleba pozwala na większy przepływ powietrza i wody. Wszystkie rośliny po zmianie ich gleby należy obficie podlać. W zależności od gatunku – wlać wodę bezpośrednio do doniczki lub na spodek. Całość należy obsypać ziemią tak, aby znalazły się na takiej głębokości, jak rosły poprzednio. Posadzoną roślinę należy ustawić w ocienionym miejscu na pewien czas, czyli do momentu, aż się ukorzeni. Poznamy to po tym, że roślina będzie po prostu wyglądała na zdrową i pojawiały się będą przy niej nowe pędy. Gdy już rośliny zostaną wsadzone, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Przesadzanie kwiatów - stare kwiaty na tarasie

Jakie rośliny warto posadzić na balkonie?

Kwiaty na balkon – ich dobór jest niezwykle ważny, ponieważ jeżeli będzie odpowiedni, można będzie uzyskać przepiękną, kwiatową przestrzeń, z której będziemy wyjątkowo dumni. Na wybór kwiatów balkonowych wpływ ma przede wszystkim jego usytuowanie. Na miejsca mocno nasłonecznione, o wystawie południowej, nadają się takie kwiaty na balkon jak pelargoniepetunia, czy bidens. Nieco lżejsze nasłonecznienie spodoba się aksamitkom i bratkom. Jeżeli Twój balkon jest zacieniony, postaw na niecierpki. W naszym innym artykule dowiesz się, jakie kwiaty doniczkowe wybrać na balkon!

Idealne donice i skrzynki balkonowe

Do wyboru są donice drewniane, gliniane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Najlepiej prezentują się te pierwsze. Powierzchnia takiej donicy zawsze jest zabezpieczana środkiem bezpiecznym dla roślin. Dzięki temu świetnie wygląda przez długi czas i nie działają na nią negatywnie czynniki atmosferyczne. Bardzo ładnie prezentują się także donice gliniane. Trzeba jednak na nie szczególnie uważać, ponieważ szybko się tłuką. Z tego powodu trzeba zastanowić się, czy mały taras lub balkon są dobrym miejscem na ich ustawienie.

Mamy nadzieję, że wiesz teraz przesadzanie roślin doniczkowych będzie dla Ciebie proste jak bułka z masłem!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy