Przeprowadzki międzynarodowe – o czym należy pamiętać?

Zmiana miejsca zamieszkania może być dla nas stresująca, zwłaszcza jeśli przeprowadzamy się za granicę. Decydując się na wyjazd, pamiętajmy, że przeniesienie naszego dobytku to nie jedyne wyzwanie, jakiemu będziemy musieli sprostać. Stały wyjazd poza granicę Polski wiąże się z dochowaniem masy niezbędnych formalności. Różnią się one w zależności od kierunku naszego wyjazdu, jest jednak kilka ogólnych zasad, którymi kierowanie się znacznie ułatwi nam proces przeprowadzki.

Przeprowadzka za granicę

Przeprowadzka za granicę to niezwykle ważna życiowa decyzja. Można ją podjąć ze względu na chęć doświadczenia czegoś nowego, ze względów finansowych czy po prostu dlatego, że podoba nam się w innym miejscu na Ziemi i chcielibyśmy zobaczyć, jak wygląda tam życie. Nie jest łatwo wyprowadzić się z kraju, w którym wiemy już, jak funkcjonować, tym bardziej że formalności związane z osiedleniem będą się różnić w zależności od miejsca na mapie, do którego trafimy. Kierowanie się kilkoma uniwersalnymi zasadami pomoże nam przetrwać tę ciężką próbę.

Formalności przy przeprowadzce za granicę

Niezależnie od miejsca, do jakiego się wybieramy, podstawą będzie wymeldowanie się z Polski. Niestety nie mamy w tej kwestii wyboru, gdyż złożenie wniosku o wymeldowanie w przypadku wyjazdu za granicę w celu osiedlenia jest w naszym kraju obowiązkowe. Zresztą jeśli nie planujemy wracać przez najbliższy czas, może się to okazać korzystne, gdyż część kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego w Polsce zostanie z nas zdjęte.

Pamiętaj o dokumentach!

Zamieszkanie w obcym kraju często wymaga od nas różnych zabiegów formalnych, ciężko jednak je tutaj wyszczególnić, gdyż wszystko zależy od kierunku, w jakim zmierzamy. W związku z tym najlepiej jest poszukać informacji na oficjalnej rządowej stronie państwa, do którego się udajemy. Koniecznie pamiętajmy o dokumentach! Podstawą jest tutaj naturalnie dowód osobisty i paszport, jednak warto od razu zabrać ze sobą także dokumenty typu aktu urodzenia, ponieważ nie możemy być pewni, że się nie przydadzą, a ściąganie ich z Polski może się okazać kłopotliwe po kilku latach. Przed wyprowadzką warto również udać się do tłumacza, jako że kopie dokumentów w naszym rodzimym języku mogą być nieakceptowane przy niektórych sprawach. Ułatwi nam to przyszłe formalności – będzie zdecydowanie prościej znaleźć tłumacza w Polsce niż w obcym kraju.

Formalności formalnościami, ale co z dobytkiem?

Przy przeprowadzce do innego kraju zdecydowanie warto jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej, gdyż w ten sposób poradzimy sobie z przewiezieniem naszych mebli i rzeczy osobistych. Próba zrobienia tego na własną rękę będzie wręcz karkołomnym zadaniem, chyba że dysponujemy specjalistycznym busem, który mamy zabrać ze sobą. Jeśli nie, to profesjonalny zespół przeprowadzkowy, taki jak fortis-przeprowadzki.pl (firma z Łodzi z siedzibą przy ulicy Okopowej 70/106) chętnie nam pomoże – dzięki temu pozbędziemy się części zmartwień. Decydując się na wynajęcie firmy transportowej, możemy mieć pewność, że cały nasz cenny dobytek trafi do naszego nowego miejsca zamieszkania w jednym kawałku.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy