Płyta OSB – wymiary, grubości i wszystkie informacje

Płyta OSB to najpopularniejsza płyta konstrukcyjna, z którą możemy spotkać się na co dzień. Ma ona uniwersalne zastosowanie, dlatego też sprawdzi się ona doskonale zarówno na podłogach jak i ścianach, ale również w innych konstrukcjach i budownictwie. Jednak poszczególne płyty różnią się między sobą grubością i wymiarami. W poniższym artykule postaramy się sprawdzić najważniejsze informacje na temat płyty OSB i jej wymiarów i grubości.

Płyta OSB – wymiary, grubości

Płyta osb wymiary grubości są zróżnicowane, dzięki czemu jest to dość uniwersalny element konstrukcyjny. Pomimo różnic pomiędzy nimi charakteryzują się one zachowaniem odpowiednich proporcji i standardów. Stąd też najczęściej spotykanym wymiarem płyty jest 1250×2500 mm. Dzięki odpowiednim wielkościom są one o wiele prostsze w zastosowaniu w wielu różnych przestrzeniach. Znajdziemy tu również wielkości płyt 5000 x 1250 mm, 5000 x 2550 i 5000 x 2500. 

Płyta OSB grubość 

Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, płyta OSB wymiary grubości mają ogromne znaczenie przede wszystkim w ich prawidłowym zastosowaniu. Jednak w praktyce niezwykle istotną kwestią jest przede wszystkich ich grubość, na czym postaramy się skupić. Płyta OSB grubość (w mm):

 • 6,0
 • 8,0
 • 10,0
 • 12,0
 • 15,0
 • 18,0
 • 22,0
 • 25,0

Jak widać płyta osb wymiary grubości ma bardzo dużą rozpiętość, dzięki czemu możemy dopasować dany produkt idealnie do danego zastosowania. Najpopularniejsze są te w rozmiarze 12  mm, które sprawdzą się odpowiednio w przypadku wielu konstrukcji. Najmniej zapłacimy za 1m2 płyty osb grubość 6 mm – to koszt oscylujący w granicach 10 zł. Najwięcej – za 25 mm. Jednak nie grubość OSB możemy wybrać, mamy tutaj również różne typy płyt do wybrania:

 1. surowa,
 2. wodoodporna,
 3. frezowana.

 Od wybranego rodzaju płyty zależna jest również kwestia jej ceny. 

Zobacz też artykuł o rodzajach płyt drewnianych: https://dladomu.com.pl/rodzaje-plyt-drewnianych/

Płyta OSB wymiary grubości – od czego zależą?

Płyta OSB wymiary grubości ma znaczenie w przypadku jej przeznaczenia. Stąd też  na przykład ściany zewnętrzne obijane są płytami OSB grubość ok. 12 mm. W przypadku podłóg powinny być one nieco grubsze i wynosić minimalnie 18 mm. Wpływ na wybrane zastosowanie mają kwestie związane z konstrukcją obiektów, dlatego też do każdego zastosowania warto podejść w pełni indywidualnie. 

Jakie są grubości płyt OSB? Grubość.

Zastosowanie płyt OSB 

Jeśli wiemy już, jakie płyta osb wymiary grubości warto poznać ich zastosowanie. Nowoczesne modele płyt produkowane są w wielu wariantach. Charakteryzuje je wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku konstrukcji zewnętrznych jak i wewnętrznych, takich jak:

 • stropy i podłogi,
 • ściany budynków,
 • budowy ogrodzeń tymczasowych,
 • poszyć dachowych,
 • blatów, stołów i mebli,
 • wzmocnienia mebli tapicerowanych itd.

Jak dobrać grubość płyty do zastosowania?

Jakie są grubości płyt OSB w zależności od zastosowania? To zależy, bowiem w sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów płyt różniących się swoimi wymiarami, w tym przede wszystkim grubością. Charakteryzuje je wysoka odporność i wytrzymałość, jednak w zależności od miejsca należy wybrać inny model. Płyta OSB wymiary grubości to kluczowy parametr w tym przypadku. Jeśli wybieramy jedną warstwę to w zupełności wystarczy nam ta o grubości 22 mm. Jeżeli jednak wykonujemy podłogę, która będzie bardzo obciążona, zdecydowanie lepiej sprawdzi się grubość OSB o wartości 25 mm. Grubość płyty ma wpływ na rozłożenie środka ciężkości, dlatego też cieńsze płyty mogą być nieodpowiednie dla zachowania odpowiedniej wytrzymałości tworzonej z jej pomocą konstrukcji.

Grubość OSB. Płyta OSB - wymiary, grubości.

Ceny płyty OSB w zależności od jej rodzaju i grubości 

Najpopularniejsza płyta OSB o grubości 12 mm będzie kosztować nas około 20 zł/m2. Jeśli jednak będzie miała ona frezowane krawędzie, to jej cena wzrośnie do około 30 zł/m2. Z kolei płyta OSB wymiary grubości 8 mm to koszt 15 zł/m2. Za grubość 22 mm zapłacimy około 35 zł/m2.  W marketach budowlanych dostać możemy dowolny wymiar lub znaleźć modele o określonych parametrach w zależności od indywidualnych potrzeb.

Sprawdź jakie narzędzia do domu potrzebujesz! Oto twój niezbędnik mechanika!

Czy warto wybrać płyty OSB?

Konstrukcje wykonane z płyt OSB lub wzmacniane za ich pomocą pozwolą uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. To bardzo wytrzymałe i trwałe materiały, które pozwalają na dowolną regulację. Nie obciążają przy tym konstrukcji ze względu na swoją lekkość. Jednak aby móc zastosować odpowiedni model, warto znać dokładne dane na temat płyta osb wymiary grubości, które pozwolą dopasować odpowiednie parametry techniczne względem oczekiwanego zastosowania. Dzięki temu wykonywane konstrukcje będą odpowiednio wytrzymałe i trwałe. To wysoka jakość i szczelność na długie lata.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy