Oświetlenie do salonu – jakie lampy wybrać?

W domu relaksujemy się, pracujemy i spędzamy czas z rodziną lub znajomymi. To przestrzeń wielofunkcyjna. Spośród wszystkich pomieszczeń szczególnie ważną rolę odgrywa salon, w którym zazwyczaj koncentruje się domowe życie.

Z tych też względów trzeba zadbać o perfekcyjne oświetlenie właśnie tego wnętrza, by sprawdzało się zarówno do pracy, zabawy, jak i wypoczynku.

Jakie lampy warto wprowadzić do salonu? Czy lepsza będzie jedna, duża lampa wisząca, czy większa ilość niewielkich opraw sufitowych. Kilka praktycznych wskazówek zdradzimy poniżej.

Oświetlenie do salonu – do czego służy?

W salonie niezbędne są różne typy lamp. Jeśli chcemy zbudować przestrzeń wielofunkcyjną, również oświetlenie musi odpowiadać wielu zadaniom.

Podstawą całego systemu jest oczywiście lampa główna. Zazwyczaj używa się do tego celu opraw montowanych na sufitach. Mogą to być modele płasko przylegające do powierzchni, jak plafony i oczka wpustowe. Niekiedy w tej roli wykorzystuje się okazałe żyrandole, które potrafią przydać się także jako lampa strefowa nad zestaw mebli wypoczynkowych.

Do rekreacji przydaje się również delikatne światło boczne. Powinno być ciepłe i rozproszone, aby nie podrażniać wzroku i tworzyć przyjemną, przytulną przestrzeń do wieczornego regenerowania sił. Wykorzystuje się do tego na przykład kinkiety lub lampy podłogowe.

Skoro salon uznaje się za przestrzeń rekreacyjno-reprezentacyjną, można zamontować w nim lampy typowo dekoracyjne, które choć nie dają zbyt wiele światła, ale same w sobie stanowią dekorację lub podkreślają szczególnie ciekawe elementy wystroju wnętrza. W tej roli idealnie sprawdzają się oczka wpustowe lub taśmy LED.

Co powinno wyróżniać lampy do salonu?

W salonie montuje się zazwyczaj kilka lamp, które pozwalają zbudować spójny i praktyczny system, odpowiadający wszystkim potrzebom użytkowników. Szeroki wybór funkcjonalnych produktów oferuje choćby sklep Lampy.it.

Wszystkie wykorzystywane oprawy przede wszystkim powinny należeć do tej samej linii stylistycznej. Oświetlenie powinno bowiem nie tylko być w pełni praktyczne, ale też stanowić spójny element aranżacji wnętrza. Bez trudu można obecnie znaleźć produkty o zbliżonym wyglądzie, odpowiadające na rozmaite potrzeby w domowych wnętrzach.

Warto także zwrócić uwagę na źródła światła. Ich moc zależy oczywiście od typu oprawy oraz przydzielonej jej roli. Lampy do pracy oraz do czytania powinny dawać nieco więcej światła niż oświetlenie boczne i lampy główne.

Powinno się zadbać o zróżnicowanie temperatury barwowej poszczególnych źródeł światła – te przeznaczone do wykonywania zadań precyzyjnych lub pracy powinny dawać światło zimno białe. Do regeneracji i odpoczynku znacznie lepiej sprawdzają się żarówki ciepło białe.

Nie można także zapominać o kwestiach ekonomicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana tradycyjnym produktów na energooszczędne źródła światła LED. Są długowieczne, bezawaryjne i wykorzystują znacznie mniej prądu niż produkty tradycyjne, przy zapewnieniu optymalnych warunków oświetleniowych.

Optymalnie oświetlony salon

Dobranie odpowiednich lamp oraz prawidłowe ich umieszczenie w salonie pozwala stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń o dużych walorach estetycznych. Światło dopełnia całą stylizację, buduje jej charakter. Dzięki niemu można zapewnić sobie idealne miejsce do odpoczynku, pracy oraz przyjmowania gości.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy