Osuszacz powietrza – czy warto w niego zainwestować?

Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność w domu, mogą oznaczać problemy ze zdrowiem, szczególnie w przypadku osób najbardziej narażonych na niewłaściwe warunki mieszkalne. Wśród nich wymienia się dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Z wilgotnością można jednak sobie poradzić, zapewniając jej właściwy poziom w każdym pomieszczeniu, wybierając osuszacz powietrza.

Wilgoć w domu – z czym to się wiąże?

Mokre ręczniki, które schną zbyt długo, to jeden z niepożądanych efektów zbyt wilgotnych mieszkań. Zauważalny, ale niestety nie jedyny. Zawilgocone mieszkania lub domy sprawiają, że osłabiona zostaje konstrukcja budynku. Łatwo rozwijają się grzyby, dochodzi do powstawania pleśni, dodatkowo idealną ścieżkę do namnażania mają roztocza. To wszystko sprawia, że „choruje” budynek, ale i domownicy zmagają się z problemami zdrowotnymi.

Niewłaściwy poziom wilgotności nasila dolegliwości związane z astmą i reumatyzmem. Sprzyja rozwojowi górnych dróg oddechowych. Konsekwencje mogą być widoczne nawet po wielu latach. To dlatego tak ważne jest, aby zapewnić optymalny poziom wilgotności, który powinien się mieścić w granicach 40-60%. Można to osiągnąć stawiając na osuszacz powietrza oferowany przez sklep https://Econovli.pl/.

Alternatywą są minimalistyczne pochłaniacze wilgoci, które wymagają zastosowania dedykowanego wkładu. Ich wydajność działania jest jednak dość mała, dlatego warto rozważyć zakup osuszacza.

Jak działa osuszacz powietrza i dlaczego warto na niego postawić?

Na rynku można znaleźć dwa główne typy osuszaczy powietrza: kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze z nich działają na zasadzie kondensacji, czyli skraplania wilgoci, które jest wynikiem jej zbierania z powietrza i schładzania poniżej punktu rosy. Urządzenia adsorpcyjne wykorzystują zjawisko gromadzenia wilgoci. Woda zostaje pochłonięta i trafia do zbiornika dostępnego w osuszaczu.

Obydwa typy urządzeń mają na celu zaoferować ten sam efekt – wyrównanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu do optymalnego. Wybór będzie zatem podyktowany przede wszystkim sposobem działania. Kondensacyjne osuszacze świetnie sprawdzają się w domowych, małych pomieszczeniach. Tym bardziej modele oferujące estetykę, niewielkie rozmiary i mobilność. Adsorpcyjne osuszacze są przeznaczone głównie do pomieszczeń o niskich temperaturach, np. piwnic; są trwałe, ale zużywają sporo prądu. Kondensacyjne zaś, mogą się pochwalić trwałością i uniwersalnością oraz – w zależności od wybranego modelu – szeregiem dodatkowych funkcji, np. automatycznym wyłączaniem i możliwością zaprogramowania momentu włączenia.

Który produkt wybrać?

Adsorpcyjne i kondensacyjne osuszacze różnią się budową i sposobem działania. Teoretycznie można je stosować w dowolnych pomieszczeniach, w praktyce jednak to właśnie budowa i działanie decydują o tym, gdzie lepiej spełnią swoje funkcje. Finalny wybór powinien być zatem podyktowany potrzebami użytkowników oraz warunkami panującymi w pomieszczeniu, które wymaga wyrównania poziomu wilgotności.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy