Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Osłona na kaloryfer – zrób to sam!

Stworzenie wymarzonej aranżacji wnętrz pochłania wiele czasu i zaangażowania. Dbamy o kolor ścian, ustawienie mebli, dopasowanie dodatków… I wtedy okazuje się, że zapomnieliśmy o jednym szczególe – kaloryferach. Grzejniki, zwłaszcza stare, potrafią zaburzyć nasz idealny wystrój. Wówczas wydaje się, że jedyny sposób to wymiana kaloryferów. A może istnieje inna opcja? Owszem: osłona na kaloryfer! Zrób to sam! Mało osób wie jednak, jak osłonić grzejnik lub jak zrobić osłonę na kaloryfer. Korzystając z poniższych wskazówek dowiesz się, jak zrobić osłonę na grzejnik

Po co i jak osłonić grzejnik?

Osłaniając kaloryfer ukryjesz niepasujący do aranżacji element wnętrza. Dodatkowo osłona na kaloryfer może być stworzona specjalnie pod wystrój pokoju, dzięki czemu stanie się również dekoracją lub dodatkowym, funkcjonalnym meblem! Osłona na grzejnik może przybrać formę dodatkowej półki, regału, a nawet ławy z wygodnymi siedziskami. Co najważniejsze: możesz zaprojektować osłonę na grzejnik tak, aby pasowała do dowolnego stylu aranżacji wnętrz.

Jak osłonić grzejnik? Tak, aby było bezpiecznie dla naszych małych pociech. Osłona na kaloryfer może ochronić nasze ciekawe świata dzieci przed poparzeniem przez rozgrzane żebra grzejnika. Dzięki osłonie nie tylko odświeżymy wygląd pokoju, również tego dziecięcego, ale będziemy również mieli pewność, co do bezpieczeństwa.

Jak zrobić osłonę na kaloryfer

Osłona na kaloryfer – zrób to sam! Jak zrobić osłonę na kaloryfer?

Jak zrobić osłonę na grzejnik – o czym należy pamiętać?

Wykonanie osłony na kaloryfer samemu to świetna zabawa oraz pewność, że osłona będzie pasować do naszego wnętrza. Warto jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie dotyczącej tego, jak osłonić grzejnik. Kaloryfer nie może zostać zakryty całkowicie i szczelnie. Jeśli osłona na kaloryfer będzie całkowita, ciepło nie będzie miało drogi ucieczki. Jest to niebezpieczne zarówno dla kaloryfera i osłony, jak i dla naszego portfela, ponieważ narazimy się w ten sposób na spore straty ciepła, a w naszym domu wciąż będzie zimno.

Jak osłonić grzejnik – warunki panujące w pokoju

Pamiętaj także, że osłona musi być dostosowana do temperatury grzejnika tzn. nie może się uszkodzić pod wpływem ciepła. Warto też zwrócić uwagę w jakim pomieszczeniu umieszczamy osłonę. Jeśli chcemy osłonić grzejnik w łazience musimy pamiętać aby zabezpieczyć materiał (zwłaszcza drewno) przed wilgocią z każdej strony.

Jak zrobić osłonę na kaloryfer – co będzie potrzebne?

Zrobienie własnej osłony na kaloryfer nie jest trudnym zadaniem, chociaż wszystko zależy od twojego projektu. Przy bardziej inwazyjnych pomysłach niezbędna będzie wyrzynarka i inne warsztatowe narzędzia. Jeśli jednak nie posiadasz specjalistycznych narzędzi, nie oznacza to, że nie możesz mieć ciekawej osłony na kaloryfer – elementy takie jak płyta ze wzorem możesz zamówić, a następnie zamówić lub zbudować ramę i złożyć to w całość.

 

Jak osłonić grzejnik

Jak zrobić osłonę na grzejnik – materiały

Do wykonania osłony na kaloryfer nada się wiele materiałów. Najbardziej popularnymi są płyty ażurowe i MDF. Można wyciąć w nich wyrzynarką wzory własnego projektu lub kupić gotowe płyty ze wzorami, których do wyboru jest naprawdę sporo – od minimalistycznych dziurek, przez geometryczne figury, na motywach kwiecistych kończąc. Pamiętaj jednak o zasadzie dotyczącej tego jak zrobić osłonę na kaloryfer – musi być przepływ powietrza. Jeśli rozmieszczenie prześwitów w płycie jest zbyt rzadkie musisz zadbać o to, aby dziury dla dobrego przepływu powietrza znalazły się nad oraz pod grzejnikiem. Oznacza to, że osłona na kaloryfer nie może szczelnie przylegać do podłogi i ścian jeśli wzór nie jest odpowiedni do przepuszczania powietrza. W przeciwnym razie mogą wystąpić straty ciepła. Dziury nad i po bokach grzejnika można zrobić w obudowie. Można także zdecydować się na obudowę odstającą od ściany – dzięki temu nic nie będzie blokować ciepła.

Osłona na kaloryfer- zrób to sam! Jak osłonić grzejnik za pomocą innych materiałów?

Płyty MDF i ażurowe to nie jedyne rozwiązanie. Miłośnicy zero waste mogą wykonać osłony z napiętego materiału np. tego samego z którego zostały wykonane zasłony czy rolety w salonie lub poszewki w sypialni, co będzie doskonałym zabiegiem aranżacyjnym. Drewniane palety również sprawdzą się jako osłona na grzejnik – można je przyciąć, pomalować lub postawić przy grzejniku bez żadnych zmian. Jeśli jednak lubi majsterkować możemy sami wykonać drewnianą konstrukcję, która osłoni nasz grzejnik. Jako osłona na kaloryfer sprawdzą się również wszelkiego rodzaju metalowe siatki, drewniane płyty oraz wszystkie materiały, które są w stanie wytrzymać temperaturę, którą generuje grzejnik.

Osłona na grzejnik zrób to sam

Jak zrobić osłonę na grzejnik – funkcjonalne inspiracje

Osłona na grzejnik może być również praktyczna. Przy szczelniejszej zabudowie z dobrze przepuszczającym powietrze wzorem, osłona sprawdzi się znakomicie jako dodatkowa półka. W przypadku palet lub konstrukcji z belkami poprzecznymi, można zastosować osłonę jako dodatkowe miejsce do powieszenia czegoś. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w łazience do powieszenia mokrych ręczników (sprawdź także: urządzanie łazienki – inspiracje). Grzejniki pod oknem można zabudować w taki sposób, aby osłona była przedłużeniem parapetu, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zabudowa niższych kaloryferów posłużyła nam jako wygodna ława do siedzenia dla gości!

Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Osłona na kaloryfer – zrób to sam! – podsumowanie

Osłona na grzejnik może być piękna i funkcjonalna jednocześnie. Odświeży więc nasze wnętrza nie tylko jako zakrycie nieestetycznego kaloryfera, ale także jako dekoracja lub nawet dodatkowy mebel.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy