Odkurzacze centralne a tradycyjne – wady i zalety

Nowe technologie obecne są na każdym kroku, a ich celem jest ułatwianie nam życia. Pracujemy coraz więcej i mamy coraz mniej czasu, dlatego chętnie sięgamy po rozwiązania, dzięki którym sprzątanie domu przebiega łatwo i przyjemnie. Jednym z nich są odkurzacze centralne, na które decyduje się coraz więcej osób. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? I jak dobre odkurzacze centralne wypadają na tle klasycznych urządzeń do odkurzania?

Zalety odkurzaczy centralnych

Najlepsze odkurzacze centralne są łatwe i wygodne w użytkowaniu, dzięki czemu sprzątanie domu jest proste i nie sprawia kłopotu. Jednostkę centralną odkurzacza montujemy w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy, dlatego nie musimy za sobą ciągnąć ciężkiego sprzętu – odkurzanie odbywa się przy użyciu lekkiego węża przytwierdzonego do gniazda ssącego. 

Do wspomnianej już jednostki centralnej trafiają zanieczyszczenia, które są poddawane procesowi filtracji. Powietrze zawierające cząsteczki alergenów nie trafia z powrotem do pomieszczenia (jak w przypadku odkurzaczy tradycyjnych), lecz jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku, co sprawia, że odkurzacze centralne są dobre dla alergików.

Wśród zalet odkurzacza centralnego znajduje się również cicha praca. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się więc w domach, w których mieszkają dzieci i osoby starsze. Sprzątanie mieszkania już nigdy więcej nie będzie kojarzyło się z uciążliwym hałasem.

Wady odkurzaczy centralnych

Każde urządzenie ma jakieś wady, a w przypadku tych nowoczesnych największym minusem jest zazwyczaj cena. Najlepsze odkurzacze centralne kosztują nawet 7000 zł, choć dobrej jakości sprzęt można nabyć już od 2500 zł (np. Enke Classic CM010). Do tego dochodzi również montaż, który bywa uciążliwy w przypadku istniejących już budynków. W związku z tym, że instalacja rurowa musi być poprowadzona w ścianach i podłodze, najlepszą opcją jest montaż systemu na etapie budowy domu.

Odkurzacze centralne czy tradycyjne – które lepsze?

Zaletą odkurzacza tradycyjnego jest stosunkowo niska cena i brak konieczności jakiegokolwiek montażu. Po prostu kupujemy sprzęt, podłączamy do gniazdka i sprzątamy. Takie odkurzacze dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach i budynkach, w których poprowadzenie instalacji centralnego odkurzania mogłoby być zbyt trudne. Odkurzacz tradycyjny jest jednak głośniejszy, znacznie mniej wygodny w obsłudze (konieczność ciągnięcia za sobą urządzenia, plączący się kabel) i nieodpowiedni dla alergików. Powietrze zasysane przez tradycyjny sprzęt wraca do pomieszczenia wraz z cząsteczkami alergenów, które w dalszym ciągu nasilają objawy chorobowe. 

Jeśli więc cenisz ciszę oraz wygodne, łatwe i skuteczne sprzątanie, a przy tym zależy Ci na funkcjonalnym i wieloletnim rozwiązaniu, postaw na system odkurzania centralnego. Możesz go nabyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Ta druga opcja jest prostsza i zapewnia znacznie większy wybór. Wysokiej jakości odkurzacze centralne ENKE, VENTON i DISAN ma w swojej ofercie np. Comfort System z Poznania – sklep oferujący sprzedaż internetową.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy