Home Ogród Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

5 min czytania
0
0
1,014
Odkryj swoje zen w ogrodzie w stylu japońskim

Ogrody w stylu japońskim są coraz bardziej popularne. Pozwalają na ciekawe zaaranżowanie przydomowej przestrzeni. Choć ogród w stylu japońskim wydaje się pomysłem egzotycznym i odległym, świetnie sprawdza się na polskich działkach. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny i cieszyć się z pięknej przestrzeni. Uda się dzięki temu stworzyć orientalny zakątek Twoich marzeń.

Ogród w stylu japońskim – cechy

Aby zaaranżować ogród w stylu japońskim, nie potrzebujesz dużej ilości miejsca. Wypełnienie we właściwy sposób podstawowych reguł i zasad sprawi, że stworzenie tego ogrodu będzie możliwe także na niewielkiej powierzchni. Inspiracją do powstania tego ogrodu powinna być przyroda, czyli to co naturalnie otacza człowieka. Wszystkie elementy w takim ogrodzie powinny zostać ze sobą harmonijnie połączone. Nie oznacza to jednak, że w takim ogrodzie dobrze widziane są regularne kształty oraz pstrokate, chaotycznie posadzone rośliny. Nic bardziej mylnego. Każdy japoński ogród można określić trzema słowami: prostota, naturalność, elegancja.

Rośliny do ogrodu japońskiego

Rośliny do ogrodu japońskiego

ogrodzie japońskim prym wiodą przede wszystkim magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe i peonie, czyli gatunki typowe dla Japonii. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że nasz klimat jest chłodniejszy, dlatego należy szukać odmian odpornych na niską temperaturę i takich, które zniosą trudy nawet najbardziej srogiej zimy (pamiętajmy o prawidłowym okrywaniu roślin na zimę!). Tylko wtedy ogród będzie rozwijał się z roku na rok.

Prawidłowo skomponowany oraz utrzymany ogród w stylu japońskim w niczym nie przypomina europejskiego ogrodu. Jest on pełen ukrytych znaczeń, starych wspomnień i tajemniczych miejsc bliskich naturze.

Ogród w stylu japońskim – aranżacja 

Duże znaczenie w każdym ogrodzie japońskim ma kamień oraz woda. Są to elementy, które na tej przestrzeni wzajemnie się uzupełniają, a ich harmonijne współistnienie dopełnia zielona roślinność. Obowiązkowo w ogrodzie japońskim musi znaleźć się przynajmniej niewielkie oczko wodne urządzone w orientalnym stylu. Popularne są także kaskadowe konstrukcje. Jeżeli chcesz umieścić kamienie w ogrodzie japońskim, powinny być one jak najbardziej naturalne. Muszą wyglądać tak, jakby naturalnie się tam znalazły i były dziełem natury, a nie człowieka.

Ogród japoński jakie rośliny i dodatki

Ogród w stylu japońskim – pielęgnacja

Jeżeli chcesz, aby Twój ogród wyglądał świetnie, musisz włożyć w niego trochę pracy. Jednak jest tu znaczące, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne były wykonywane w taki sposób, jakby ingerencja człowieka była tu najmniejsza z możliwych. Świetnym przykładem działań podejmowanych przez człowieka, może być celowe postarzanie drzew, aby wyglądały one w jak najbardziej naturalny sposób. Pamiętajmy również o tym, aby w taki sposób skomponować każdy zakątek ogrodu, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie. Pielęgnacja ogrodu powinna być tu dobrze przemyślana i sumienna!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Ogród

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Nowość! JEDNOLITY KONCEPT PRODUKTÓW DO PODŁÓG One Flooring Range – inteligentne rozwiązania do podłóg

Oferta Bostik została wzbogacona o kolejne produkty do podłóg, wpisując całość tej kategor…