Od kiedy płaci się podatek nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości? Kiedy należy go opłacić? Jeśli szukasz informacji na temat podatku od nieruchomości, informacje na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.
Jesteś w trakcie budowania domu? A może masz już mieszkanie, garaż czy działkę? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, wiedz, że musisz płacić tak zwany podatek od nieruchomości. Kiedy obowiązek podatkowy powstaje? Jaka jest jego stawka? Gdzie składa się deklaracje? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Od kiedy należy płacić podatek od nieruchomości?
Zastanawiasz się, co dokładnie jest opodatkowane? Przede wszystkim grunty, budynki – lub ich części oraz budowle – lub ich części, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek od nieruchomości płacą zarówno właściciele, jak i użytkownicy wieczyści oraz posiadacze samoistni. W niektórych przypadkach podatek od nieruchomości płacą także posiadacze zależni nieruchomości – lub ich części, które są własnością Skarbu Państwa albo jednostki terytorialnego samorządu.
Obowiązek podatkowy powstaje pierwszego dnia miesiąca, który następuje po tym miesiącu, w którym doszło do sytuacji powodującej władanie daną nieruchomością lub jej częściami. Obowiązek podatkowy wygasa natomiast z końcem miesiąca.
Kiedy należy opłacić podatek od nieruchomości? Już teraz poznaj terminy podatku od nieruchomości, by mieć pewność, że dopełnisz na czas wszystkie formalności. Osoba fizyczna, która ma – na przykład – mieszkanie, opłaca podatek od nieruchomości w czterech ratach – do 15 dnia marca, maja, września oraz listopada. Osoby prawne natomiast opłacają podatek raz w miesiącu – również do 15 dnia miesiąca.
Stawka podatku od nieruchomości
Jaka jest właściwie stawka podatku od nieruchomości? Jej wielkość określa przede wszystkim odpowiedni organ gminy. Należy pamiętać, że wysokość nie może w żadnym przypadku przekraczać tej kwoty, którą określa ustawa. Podatek od nieruchomości nie jest zależny od dochodów, które dana nieruchomość może przynieść. W 2020 roku stawka dla budynków mieszkalnych i ich części wynosiła maksymalnie 0,81 od 1 mkw użytkowej powierzchni. W przypadku pozostałych gruntów, w tym również działek, na których wybudowano dom jednorodzinny, maksymalna stawka wynosiła 0,50 do 1 mkw.
Jaką deklarację o podatku od nieruchomości należy złożyć?
Każda osoba fizyczna, jak i prawna, musi złożyć odpowiednią deklarację i informację od podatku. Dla osób fizycznych przygotowano informację podatkową in-1, natomiast dla osób prawnych – dn-1. Podatek od nieruchomości można opłacić w kasie gotówką, ale jeśli zależy Ci na szybkim i wygodnym składaniu deklaracji oraz płaceniu, polecamy wypełnić te formalności przez Internet. To nie tylko prosty sposób, ale i bezpieczny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stawki zostały prawidłowo dobrane. Wypełnioną deklarację lub informację należy wysłać do odpowiedniego urzędu, a następnie opłacić podatek od nieruchomości. Obie te czynności również możesz wykonać przez Internet.
Kiedy złożyć deklarację?
W momencie, gdy zaczniesz korzystać z danej nieruchomości jako właściciel, zyskasz prawo tak zwanego wieczystego użytkowania lub zmieni się wysokość Twojego podatku, masz 14 dni, aby złożyć deklarację. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim podatek płacisz w momencie, gdy pojawisz się w księdze wieczystej jako właściciel. Jeśli kończysz budowę domu – lub go rozbudowujesz – podatek od nieruchomości zapłacisz w następnym roku. Jeżeli chodzi o stawki podatku, warto zawsze upewnić się, że jednostki samorządu terytorialnego nie wprowadził żadnych zmian. Pozwoli to uniknąć błędów przy ewidencji gruntów i da obraz tego, ile wynosi stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji. Warto też pilnować czasu trwania obowiązku podatkowego, aby uniknąć opóźnień w opłatach lokalnych dla przedmiotu opodatkowania oraz o zgłoszeniu, jeżeli nastąpi wygaśnięcie obowiązku podatkowego.