Nowoczesne systemy fotowoltaiczne to rozwiązania, które rewolucjonizują branżę energetyczną. Inwestując w odnawialną energię dla domu, możesz realnie obniżyć rachunki za prąd, a także przyczynić się w znacznym stopniu do ochrony środowiska naturalnego. Więcej korzyści odczujesz wtedy, kiedy uda Ci się połączyć domową fotowoltaikę z pompą ciepła. Zobacz, co zyskasz na takim duecie i ile zaoszczędzisz!
Jakie korzyści przynosi połączenie domowej fotowoltaiki i ekologicznej pompy ciepła?
Inwestując w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne połączone z pompami ciepła np. powietrznymi, zyskujesz wiele korzyści, szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia. Dlaczego? Otóż inwestycja w taki duet to realna szansa na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia nieruchomości niemalże do zera.
Oprócz tego zyskujesz też szereg innych korzyści takich, jak:
- realna szansa na pełną niezależność energetyczną domu od publicznych dostawców energii,
- ograniczenie emisji CO2 dzięki mniejszemu zużyciu prądu od dostawców,
- możliwość zredukowania kosztów pracy pompy ciepła do minimum.
Dodatkowo nowoczesna pompa ciepła zespolona z instalacją fotowoltaiki na dachu pozwala na realne podniesienie wartości domu. W praktyce działająca instalacja wyskalowana do potrzeb energetycznych budynku przełoży się na realny wzrost wartości nieruchomości nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kiedy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną w domu z pompą ciepła?
Ekologiczne instalacje fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną w prąd to świetne udogodnienie w przypadku budynków, gdzie głównym źródłem grzewczym jest pompa ciepła. Przy odpowiedniej optymalizacji i przeskalowania systemów domowych możesz niemalże za darmo ogrzewać i chłodzić pomieszczenia.
A zatem zdecyduj się na duet pompy ciepła i fotowoltaiki, jeśli chcesz:
- ekologicznie i tanio ogrzewać wodę użytkową i pomieszczenia w sezonie grzewczym,
- uniezależnić się od zakładu energetycznego np. w kwestii przerw w dostawach prądu,
- przeprowadzić w domu generalny remont i sprawić, że budynek stanie się niskoemisyjny.
W praktyce pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne będą dobrym wyborem do domów szeregowych, jednorodzinnych, a także takich w zabudowie bliźniaczej. To szczególnie istotne, jeśli w grę wchodzą oszczędności na rachunkach za prąd.
Ile realnie można zaoszczędzić na fotowoltaice i pompie ciepła?
Rzeczywiste oszczędności związane z instalacjami fotowoltaicznymi w domach mogą sięgnąć nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Zakładając, że średnie zużycie energii elektrycznej w skali roku sięga do 8000 kWh, a cena za 1 kWh wynosi 1,24 zł, wtedy roczne rachunki z prąd wyniosą ok. 9920 złotych.
Przy instalacji fotowoltaicznej i pompie ciepła rachunki można realnie obniżyć nawet o 50-80%. Wszystko zależy od tego, jak dobrze wyskalowana będzie instalacja fotowoltaiczna, a także jak dużą autokonsumpcję uda się uzyskać w gospodarstwie domowym.
Jeszcze większe oszczędności wypracujesz poprzez inwestycję w fotowoltaikę z magazynem energii. W ten sposób zgromadzisz nadwyżki energii w prywatnym magazynie i wykorzystasz je np. nocą, kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu.