Energooszczędne budownictwo powoli staje się standardem. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów o wysokiej efektywności energetycznej, ponieważ dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy okazji również zadbać o środowisko. Jak to możliwe? Jak się okazuje, wystarczy kilka innowacyjnych rozwiązań i przemyślany projekt.
Co uwzględniają nowoczesne projekty domów energooszczędnych?
Nowoczesne projekty domów energooszczędnych stawiają przede wszystkim na praktyczne wykorzystanie innowacji umożliwiających bezkosztowe pozyskiwanie energii odnawialnej, dlatego nie brakuje w nich takich wynalazków jak panele fotowoltaiczne, panele solarne czy pompy ciepła. Dodatkiem do nich są systemy inteligentnej automatyki, które same sterują działaniem instalacji grzewczych, wentylacyjnych i oświetleniowych oraz kontrolują ich parametry. To jednak nie wszystko. Projekty domów energooszczędnych tworzone są także z uwzględnieniem reguł architektonicznych pozwalających na optymalne wykorzystanie warunków naturalnych, co oznacza, że dostosowane są do:
- lokalnego klimatu (kierunków przepływu powietrza, opadów atmosferycznych, nasłonecznienia działki);
- ukształtowania terenu (nachylenia działki, obecnych na niej wzniesień i zagłębień, istniejącego drzewostanu);
- warunków geologicznych (rodzaju podłoża, jego stabilności i przepuszczalności, poziomu wód gruntowych);
Nieodłączonym elementem energooszczędnego budownictwa są ponadto proste, zwarte bryły pozbawione zbędnych ozdobników – taki prosty architektoniczny zabieg pozwala wyeliminować potencjalne mostki cieplne i ograniczyć niepotrzebne straty energii.
Gdzie znajdziesz najlepsze projekty domów energooszczędnych?
Nowoczesne projekty domów energooszczędnych oferuje większość biur architektonicznych, ale najlepsze z nich znajdziesz w katalogu firmy E-domy.pl. Zajrzyj na jej stronę i kliknij w zakładkę „Projekty domów energooszczędnych”, a zobaczysz obszerny zbiór gotowych rzutów architektonicznych budynków zarówno parterowych, jak i piętrowych, sporządzonych na planie kwadratu i prostokąta oraz o innych, niestandardowych kształtach, z garażem lub bez, a także o różnych metrażach. Jeśli wśród nich nie znajdziesz tego, czego szukasz, projektanci chętnie przygotują dla Ciebie projekt indywidualny – wtedy zyskasz pewność, że Twój dom będzie w pełni spełniał nie tylko założenia zrównoważonego budownictwa, ale też Twoje potrzeby i oczekiwania.