Najwygodniejsze malowanie pod słońcem

Nowoczesne farby do malowania wnętrz to wyjątkowo wygodne i łatwe w użyciu produkty, które bez problemu może zastosować każdy. W czasie malowania mieszkania mogą pomagać nawet kilkuletnie dzieci, ponieważ najpopularniejsze rodzaje farb są dla nich bezpieczne, a małe dziecko będzie w stanie samodzielnie pomalować co prawda maleńki, ale realny kawałek ściany. Wśród wielu dostępnych produktów bardzo pozytywnie wyróżniają się przede wszystkim farby lateksowe, które uchodzą za najprzyjemniejsze w praktycznym stosowaniu. Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do malowania ścian farbą lateksową?

Bardzo ważna jest jakość produktów

Farby lateksowe należą do szerokiego grona rodziny wodo-rozpuszczalnych farb akrylowych. Oznacza to, że substancją zapewniającą wiązanie cząsteczek pigmentu oraz ich przyleganie do ściany są rozpuszczalne w wodzie cząsteczki specjalnych żywic akrylowych. Są one neutralne dla naszego zdrowia i chociaż na pewno nie należy ich spożywać, kontakt z nimi nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Nie trzeba się też martwić o wietrzenie pomieszczeń malowanych. Jest ono wskazane, gdyż pozwoli na pozbycie się zapachu schnącej farby. Tym niemniej, nie trzeba się z nim spieszyć – opary farby nie są szkodliwe i na pewno nie trzeba robić przerw w malowaniu dla wietrzenia pomieszczenia.
Ten rodzaj farb zachowuje się jak wszystkie farby akrylowe, więc nie istnieją żadne bardzo specyficzne zasady jego stosowania. Jeśli liczymy na odpowiedni efekt, musimy jednak zainwestować w odpowiedniej jakości produkt, ponieważ w przeciwnym razie możemy się spodziewać wyblakłego koloru lub złego krycia. Różnica jakości pomiędzy różnymi farbami lateksowymi jest niestety dość spora i jeśli liczymy na ładną, aksamitną powierzchnię, trzeba celować co najmniej w produkty ze średniej półki.

Narzędzia do malowania

Wykorzystanie farby lateksowej jest banalnie proste. Wystarczy dowolny pędzel lub wałek, by nanosić ją na ścianę. Można to robić także natryskowo z użyciem specjalnych pistoletów pneumatycznych. Najlepszą opcją dla typowego malowania będzie jednak wybranie pędzli z włosia syntetycznego oraz wałków z naturalnego runa lub mniej popularnych wałków sznurkowych. Ten rodzaj sprzętu najlepiej się nadaje do wykorzystania z farbami wodnymi, a po zakończonym malowaniu wystarczy nasze rzeczy umyć, by mogły potem powrócić do pracy przy kolejnych projektach. Dobrym pomysłem jest jedynie pomalowanie pokoju za jednym podejściem, dzięki czemu unika się ryzyka minimalnej różnicy odcieni pomiędzy ścianami.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy