Audyt fotowoltaiczny – na czym polega i komu jest potrzebny?

Ostatni artykuł o fotowoltaice dotyczył instalacji on-grid i off-grid. Tym razem wytłumaczymy czym jest audyt fotowoltaiczny. Nie ma co ukrywać, że fotowoltaika jest najpopularniejszym źródłem energii wśród pozostałych odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak za sprawą tego, że zajmuje znacznie mniej miejsca. Wystarczy zamontować ją na dachu, aby cieszyć się oszczędnościami finansowymi jak i przestrzeni. Niezwykle ważnym jest jednak, aby instalacja była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Aby tego się dowiedzieć, należy wykonać audyt fotowoltaiczny

Czym jest audyt fotowoltaiczny i z czego się składa?

Celem jest wykonanie analizy. Dzięki niej będziemy w stanie określić czy inwestycja w system fotowoltaiczny na danym obiekcie będzie wykonalna oraz opłacalna. Audyt fotowoltaiczny to nic innego jak specjalistyczne obliczenia prowadzące do dobrania odpowiedniej instalacji. Dzięki nim będziemy wiedzieli jak duża musi być instalacja aby mogła pokryła zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.

Wywiad

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać podczas audytu fotowoltaicznego jest wywiad z inwestorem.  Dostarczy to niezbędnych informacji dla firmy zajmującej się audytem, bo przecież nikt nie zna tak dobrze danego obiektu jak jego właściciel.

Miejsce i konstrukcja

Drugą rzeczą jaka wchodzi w skład audytu fotowoltaicznego jest wybór konstrukcji wsporczej dla instalacji.  Na tym etapie sprawdza się, czy instalacja fotowoltaiczna powinna być na dachu czy na gruncie. Odpowiedni stelaż musi być bardzo dobrze dobrany ze względu na bezpieczeństwo, jak i samą trwałość instalacji. Audyt fotowoltaiczny pomaga więc w doborze odpowiedniej konstrukcji, która zmaksymalizuje produkcję energii – ułożenie paneli pod odpowiednim kątem jest niezbędne do efektywnego wytwarzania prądu z energii słonecznej.

Czym jest audyt fotowoltaiczny i z czego się składa?

Zacienienie

Następnie należy wykonać analizę zacienienia. Jest to niezwykle istotna część audytu fotowoltaicznego, ponieważ nawet minimalne zacienienie modułu może negatywnie wpłynąć na sprawność całej instalacji. Skutkować to może generowaniem znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej, przez co możemy poczuć się stratni.

Generowana energia

Kolejnym etapem jest obliczenie ilości wyprodukowanej energii. Każdy element tych obliczeń to indywidualny czynnik taki jak lokalizacja, kąt nachylenia, oraz straty, które wynikają z zacienienia lub falownika czy panelu.

Analiza ekonomiczna

Ostatnim czynnikiem jest analiza ekonomiczna. Składają się na nią takie kwestie jak: sposób finansowania instalacji, spadku uzysku energii na przestrzeni lat, rozliczanie się z zakładem energetycznym i wzrost cen energii.

Podsumowując, audyt fotowoltaiczny składa się z następujących etapów:

  1. Wywiad z inwestorem.
  2. Wybór konstrukcji wsporczej.
  3. Analiza zacienienia.
  4. Obliczenie ilości wyprodukowanej energii.
  5. Analiza ekonomiczna.

Komu potrzebny jest audyt instalacji fotowoltaicznej?

Należy zaznaczyć, że audyt fotowoltaiczny nie jest obowiązkowy w przypadku domów prywatnych i firm. Dokument z wykonanego audytu fotowoltaicznego jest natomiast wymagany w przypadku instytucji publicznych. Chociaż audyt fotowoltaiczny nie jest wymagany w prywatnych gospodarstwach domowych, to warto go wykonać. Zminimalizuje to, lub całkowicie wyeliminuje problemy z błędnym zaprojektowaniem i wykonaniem instalacji fotowoltaicznej.

Audyt fotowoltaiczny za darmo

Warto przeprowadzić audyt u siebie przed założeniem instalacji aby upewnić się, czy instalacja którą planujemy okaże się dla nas korzystna finansowo. Dodatkowo należy wspomnieć, że firmy zajmujące się fotowoltaiką często oferują audyty za darmo (np. firma SunErgo), więc warto rozejrzeć się po lokalnym rynku. Dzięki odpowiedniej analizie będziemy mogli cieszyć się z zielonej energii przez długie lata!

Wiecie już, na czym polega audyt fotowoltaiczny. W artykułach poświęconych fotowoltaice dowiecie się m.in. co to jest fotowoltaika, jaka jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, dlaczego opłacalność fotowoltaiki wciąż rośnie, czy też czym jest instalacja on-grid i off-grid.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy