Mural – czyli jak w artystyczny sposób ozdobić budynek

Sztuka uliczna przybiera z roku na rok coraz ciekawszą formę, wkradając się niepostrzeżenie do naszego wyobrażenia o wyglądzie budynków. Dzieła, jakie w ten sposób powstają w różnorodnych miejscach, robią wrażenie. Dlatego coraz więcej właścicieli budników decyduje się na to, by w ten sposób podkreślić wyjątkowość swoich obiektów.

Skąd wzięła się moda na murale?

Murale jako sztuka, z która spotykamy się na co dzień, są modne już od dawna. Ludzie tego typu dzieła sami wyciągnęli z ukrycia i wprowadzili je na stałe do swojej codzienności. Początek historii z muralami rozpoczął się od street artu i jego licznych festiwali na całym świecie. W ten sposób sztuka, jaką jest mural, zyskuje coraz większe grono fanów.

Murale to już nie tylko sztuka uliczna

Tego typu zmiana wyglądu budynku jest obecnie bardzo pożądana nie tylko przez firmy, które mogą wykorzystać takie rozwiązanie do przemycenia treści reklamowych. Współcześnie to  sami lokatorzy zabiegają o to, by miejsce ich zamieszkania zdobił niepowtarzalny mural. Taki malunek zdecydowanie podnosi atrakcyjność danego miejsca, rozwiązanie to docenili także deweloperzy, którzy wpisują mural już w projekt inwestycji.

Trochę koloru w szarej rzeczywistości

W zabudowie polskich miast przeważają bloki. Znaczna ich część powstała całe lata temu. Osiedla kojarzą się z szarymi, depresyjnymi elewacjami, w których jeden blok jest podobny do drugiego, zlewając się w jedną nieatrakcyjną całość. Murale stanowią miłą dla oka odmianę, wprowadzając odrobinę życia w smutne dzielnice, powodują także, że każda nieruchomość staje unikalna i niepowtarzalna. W części polskich miast m.in. w Warszawie to mieszkańcy zadecydowali o tym, żeby zgromadzony przez nich latami fundusz remontowy przeznaczyć na ozdobienie miejsca swojego zamieszkania w ten sposób. Zaniedbana, stara przestrzeń na osiedlach w ten sposób zyskuje całkiem nowe życie, dodając odrobinę niepowtarzalnego piękna sztuki do ulic, dzięki czemu wszystkim żyje się przyjemniej.

Jak w praktyce wygląda realizacja muralu na budynku?

Po wyborze odpowiedniej powierzchni, konieczne jest uzyskanie zgody właściciela budynku. Należy ustalić, do kogo należy nieruchomość, może to być wspólnota mieszkaniowa, miasto, albo prywatny właściciel. Jeżeli budynek znajduje się pod kuratelą konserwatora zabytków, konieczne jest także uzyskanie zgody od niego.

Wybór idealnej lokalizacji

Oprócz wyboru budynku, na którym ma się znaleźć mural, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej ściany, na której znajdzie się malunek. Murale mają kilka szczególnych wymagań. Żeby zapewnić jak najdłuższą trwałość, konieczne jest przestrzeganie kilku niezbędnych warunków – niewskazane jest duże nasłonecznienie muralu oraz narażenie go na zbyt wysoką wilgotność. Kiedy wystawimy obraz na takie warunki, od namiaru światła nasycenie barw może się szybko zmniejszyć.

Realizacja muralu?

Realizacje muralu warto zlecić profesjonalnej firmie, która wykona dzieło wysokiej jakości. Mural może być także bardzo ciekawą formą reklamy. GoodLooking Studio zapewnia ciekawe realizacje, bez względu na miejsce, w jakim ma się znajdować, czy rodzaj podłoża.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy