Drewniane meble są piękne, gustowne i eleganckie, jednak z czasem tracą swój urok. Zewnętrzna powłoka zabezpieczająca drewno matowieje, a kolor traci swój blask. Nie trzeba jednak kupować nowych mebli, wystarczy je pomalować.
Malowanie drewnianych mebli to zabieg renowacyjny, który można wykonać samemu w domu. Trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiednie farby i narzędzia.
Jaką farbę wybrać do malowania drewnianych mebli?
Wybór farby do malowania drewna zależy od efektu, jaki chce się uzyskać oraz czy malowane meble używane będą wewnątrz czy na zewnątrz. Do malowania powierzchni drewnianych używa się zazwyczaj farb kredowych, akrylowych i alkidowych.
Drewniane meble pomalowane farbą kredową powinny być użytkowane wewnątrz pomieszczeń, ponieważ farba ta nie zapewnia wystarczającej ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych. Pozwala jednak uzyskać efekt postarzanej powierzchni, co doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu vintage lub prowansalskim. Szybko schnie i łatwo się rozprowadza, a jeśli malowana powierzchnia jest utrzymana w dobrym stanie, nie trzeba jej szlifować i matowić.
Farby akrylowe mogą być używane zarówno do malowania mebli do użytku wewnętrznego, jak i do mebli tarasowych czy ogrodowych, narażonych na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Charakteryzują się trwałością, bardzo dobrym kryciem i przyczepnością do malowanych powierzchni. Dodatkowo, decydując się na farby akrylowe Magnat można swobodnie wybrać kolor, ponieważ produkty te są dostępne w wielu różnych wybarwieniach.
Najlepszą farbą do malowania mebli drewnianych zewnętrznych będzie farba alkidowa. Cechuje się jeszcze większą trwałością niż farba akrylowa i zapewnia równie silne krycie, jednak ma większą odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Więcej informacji o tych farbach można znaleźć na http://dekoracjadrewna.pl/
Narzędzia potrzebne do malowania drewnianych mebli
Do malowania mebli drewnianych używa się standardowych narzędzi malarskich. Przyda się wałek z krótkim włosiem i pędzel do malowania trudno dostępnych miejsc. Niezbędne będą również akcesoria do przygotowania powierzchni przed malowaniem, czyli papier ścierny w dwóch wariantach – o wysokiej i niskiej granulacji, oraz szlifierka, która przyda się, jeśli malowaniu podlegają duże elementy, np. barierki, ławy ogrodowe, itp. Oszlifowany mebel przed malowaniem należy wyczyścić i odpylić. Do tych zadań przyda się mokra ściereczka i odkurzacz. Jeśli w pobliżu miejsca pracy znajdują się inne elementy lub meble, warto zabezpieczyć je przed zachlapaniem i zabrudzeniem folią i taśmą malarską.
Malowanie drewnianych mebli krok po kroku
Odnawianie mebli należy zacząć od szlifowania papierem ściernym lub szlifierką. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dokładne usunięcie starej farby i lakieru tak, aby powierzchnia została wyszlifowana równomiernie. Tylko wtedy efekt malowania będzie jednolity. Tak zmatowioną powierzchnię należy odkurzyć i przetrzeć wilgotną ściereczką.
Teraz można przystąpić do malowania. Najpierw należy pomalować pędzlem trudno dostępne miejsca, a dopiero później pokrywać farbą większe powierzchnie. Tam, gdzie jest to możliwe, warto używać wałka – pozwala on dokładnie rozprowadzić cienką warstwę farby i zachować wydajność pracy. W zależności od założonego efektu, malowanie należy powtarzać kilka razy, zachowując między kolejnymi etapami malowania wymaganą przez producenta farby ilość czasu.