Obiekty małej architektury to nieodłączne elementy parków czy ogrodów, także tych przydomowych. Warto wiedzieć, czym one są i co się do nich zalicza.
To prawo budowlane określa, jakie obiekty mieszczą się w kategorii małej architektury. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że elementem małej architektury jest obiekt stanowiący element wyposażenia przestrzeni, która go otacza, charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami.
Co prawo budowlane mówi na temat obiektów małej architektury?
Według prawa budowlanego elementy małej architektury krajobrazu to::
- obiekty kultu religijnego,
- obiekty służące do utrzymania porządku lub codziennej rekreacji,
- obiekty architektury ogrodowej, które są funkcjonalne i podnoszą estetykę otoczenia.
Jak widać, obiekty małej architektury to bardzo szerokie pojęcie, które można rozumieć na różne sposoby. W przepisach można znaleźć informację o tym, że powinny mieć one charakter nieuciążliwy, pełniąc funkcję jedynie poboczną podczas korzystania z danego miejsca.
Funkcjonalnych i estetycznych elementów małej architektury szukać można pod adresem https://www.stojaknarower.pl/.
Jakie funkcje pełni mała architektura?
Obiekty małej architektury mają duży wpływ na to, jak dane miejsce odbierane jest przez użytkowników. Sprawiają, że otaczający je teren staje się praktyczny, funkcjonalny i nabiera wyrazu. To właśnie często elementy małej architektury w dużej mierze wpływają na wizerunek miasta, bezpośrednio się z nim kojarząc i wyróżniając je na tle innych metropolii. Kształt przestrzeni publicznej ma kluczowe znaczenie dla tego, czy jest ona atrakcyjna dla użytkowników. Jej podstawą są właśnie te obiekty, do których na co dzień nie przywiązuje się dużej wagi – kosze na śmieci, donice z kwiatami, tablice, ławki miejskie, elementy placu zabaw.
Odpowiednio dopasowane elementy małej architektury mogą być prawdziwą ozdobą terenu. Nie tylko pełnią funkcje czysto użytkowe, ale także wyglądają estetycznie. Warto, by były one idealnie wkomponowane w otaczający je krajobraz, tworząc z nim harmonijną i spójną całość.
Przykłady obiektów małej architektury
Obiekty małej architektury można podzielić na:
● obiekty odnoszące się do kultu religijnego – są to posągi, kapliczki czy przydrożne krzyże,
● obiekty małej architektury ogrodowej – wodotryski, donice z kwiatami, fontanny lub posągi,
● obiekty małej architektury w miejscach publicznych – piaskownice, kosze na śmieci, huśtawki, ławki, wiaty przystankowe, stojaki rowerowe, słupki.
Co ciekawe, obiekty małej architektury spotkać można także w lasach. Są to stojaki na rowery, kosze na śmieci, a także ławki, które zgrabnie komponują się z leśnym otoczeniem, pozwalając utrzymać w nim porządek i sprzyjając rekreacji.
Na koniec warto dodać, że umieszczenie obiektów małej architektury w miejscach publicznych wymaga uzyskania pozwolenia ze strony władz miasta. Ich umiejscowienie regulowane jest przez odrębne przepisy. Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można w wydziałach planowania przestrzennego poszczególnych urzędów miejskich.