Lazura do drewna. Jak chronić i poprawić wygląd desek?

Drewno na zewnątrz jako dekoracja czy jako element konstrukcyjny, przez cały rok jest narażone na ciężką próbę. Czynniki, takie jak wilgoć, wiatr, słońce lub temperatura potrafią je degradować. Dlatego wiele sklepów budowlanych ma w swojej ofercie produkty, które pomogą nam zminimalizować negatywne skutki działania czynników atmosferycznych.

Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie drewna jest lazurowanie, a ten artykuł może podpowiedzieć jak skutecznie używać tej techniki i kiedy najlepiej jest ją stosować.

Kiedy stosować lazurę do drewna?

Intensywne działania słońca lub wilgoci mogą zaszkodzić drewnu. W ich wyniku może się ono kurczyć, rozszerzać, a nawet pękać. Po długim czasie zżółknie lub spłowieje. Innymi słowy, niezabezpieczone drewno może stracić swoje naturalne piękno.

Jednym z preparatów, które możemy użyć do ochrony i dekoracji jest lazura ochronna do drewna. Najczęściej są to preparaty na bazie żywic, odporne na temperaturę, promienie UV i wilgoć. Dodatkowo chronią przed grzybami i pleśniami. Tworzą one zewnętrzną powłokę, która wnika w drewno i nie przepuszcza wody. Na pokrytej lazurą drewnianej powierzchni woda zbiera się w krople, co zabezpiecza strukturę drewna przed wnikaniem wody w jej głąb i powodowaniu większych szkód. Większość tego typu produktów tworzy transparentną lub barwną powłokę, która pomoże zachować naturalne piękno naszych powierzchni.

Remmers HK Lasur

Lazura Remmers HK Lasur

Dobrym przykładem jest Remmers HK Lasur, która tworzy na powierzchni mikroporową elastyczną powłokę umożliwiającą deskom oddychanie. Nawet jeśli drewno zmieni swoją objętość pod wpływem wilgotności, lazura do drewna Remmers nie popęka. Lazurę tę warto stosować na strukturach drewna dobrej jakości bez widocznych naprawianych miejsc. Dzięki temu lazura ochronna Remmers HK Lasur będzie mogła pokreślić naturalne piękno materiału i wydobyć jego dekoracyjny charakter.

Lazura ochronna do drewna a dekoracyjność

Drewniane elementy są nieustannie doceniane przez architektów i projektantów, a przez to chętnie stosowane przy budowie domów, tarasów, czy altan. Odpowiednio dobrany kolor lazury pozwala przywrócić blask i zachować efekt na wiele lat. Producenci oferują bardzo duży wybór kolorów lazury, które nawiązują do barw oryginalnych, wśród nich są między innymi  świerkowy, cedrowy, wiśniowy, sosnowy, a także lazury bezbarwne, transparentne.

Lazura ochronna jak ją stosować?

Lazurę do drewna najlepiej nakładać jest w dwóch albo trzech warstwach. Możliwe jest to nawet na zabezpieczonym drewnie, pod warunkiem, że nie było ono pomalowane uprzednio farbą kryjącą. Można je nanosić natryskowo, pędzlem lub wałkiem. Warstwa nie może być zbyt obfita, a odstępy czasu pomiędzy nanoszeniem kolejnym warstw powinny wynosić nawet od 12 do 16 godzin. Więcej zabiegów, jak na przykład matowienie poszczególnych warstw, pozwoli nam uzyskać gładkie wykończenie powierzchni oraz lepszą przyczepność. Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, skontaktuj się z ekspertami firmy Milabud. Nie tylko ma w swojej ofercie lazurę ochronną Remmers, ale też świadczy fachowe doradztwo w zakresie ochrony i pielęgnacji drewna.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy