Kosz rynnowy. Do czego służy i czemu jest taki ważny?

Dobrze skonstruowane orynnowanie domu jest niebywale istotne. Brak odprowadzenia wody wiąże się bowiem z wieloma zagrożeniami dla budynku i uciążliwościami dla jego mieszkańców. Niedocenianym elementem systemu odprowadzającego wodę bywa kosz rynnowy. Dlaczego jest taki ważny i czemu właściwie służy?

Czemu kosz rynnowy ma tak duże znaczenie? Ten element nazywany inaczej koszem zlewowym bywa niedoceniany. Wypełnia wklęsłe połączenie połaci dachowych. Im większy jest spadek dachu, tym większego znaczenia nabiera wybór odpowiedniego kosza. O czym należy wiedzieć w przypadku tego elementu?

Czemu kosz rynnowy jest taki ważny?

Dlaczego kosz rynnowy jest taki ważny? Dobrej jakości produkty takie, jak choćby oferowane przez Krop System, to trwałe i starannie wykonane elementy systemu rynien. Jego podstawowym zadaniem jest odbieranie wody z obu sąsiednich połaci dachowych w taki sposób, aby mogła być odprowadzona dalej do systemu rynnowego. Element powinien wypełniać wklęsłe połączenie połaci zlewowych. Stąd jego wielkość i kształt mają duże znaczenie i należy zwracać na nie uwagę.

Rodzaje koszy rynnowych

Dostępność na rynku różnych koszy rynnowych jest zaletą i kłopotem jednocześnie. Należy cenić łatwość, z jaką można dobrać dla siebie odpowiedni model. Jednocześnie sam wybór może być trudny właśnie z powodu wielu możliwych alternatyw. Warto więc pokrótce przyjrzeć się różnym rodzajom produktów w omawianej kategorii.

Dopasowanie kosza rynnowego do danego dachu uzależnione jest od materiału, który wykorzystano do krycia. Inne koszy wybiera się do blachy, innymi zaś operuje wtedy, gdy na dachu znajduje się dachówka. Potrzeba dokładnego zbierania wody zmusza zaś do sięgnięcia po kosze zagłębione, które pozwalają na kierowanie strumienia wody w określonym kierunku.

Najczęściej kosze rynnowe produkowane są z blachy zabezpieczonej przed rdzewieniem lub z popularnego materiału, jakim jest PVC. Ostatnie są barwione w masie, co daje im piękny kolor odporny na wyblaknięcie. Jednocześnie barwa nie zostaje uszkodzona np. wraz z drobnymi zarysowaniami itp. usterkami mechanicznymi lub działaniem UV. Kosze zlewowe z blachy mogą być ocynkowane lub malowane proszkowo. Wówczas jest możliwość wybrania spośród wielu dostępnych kolorów. Warto zwracać uwagę na to, z jak grubej blachy wykonane są dane produkty i jakie zabezpieczenie przed korozją posiadają. Jest to istotne, bo przekłada się na możliwość długotrwałego użytkowania rynien.

Kosze rynnowe tylko w systemie

Bardzo ważny jest dokładny i profesjonalny sposób instalacji kosza rynnowego. W szczególności chodzi tutaj o mocowanie, gdzie wykorzystuje się podwójny rąbek i dodatkowo sięga po żabki. W szczególności liczy się też dobre dopasowanie kosza pod względem kształtu i wielkości.

Najlepiej jest stawiać na gotowe systemy z koszami rynnowymi. Takie konstrukcje nie tylko są bardzo łatwe w montażu, ale też można je zainstalować w bardzo krótkim czasie i bez wielkiej wprawy. Dodatkowo rozwiązania systemowe są najbardziej efektywne.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy