Koncepcja zero waste: dbanie o ekologię jest łatwiejsze, niż myślisz

Współczesny człowiek żyje bardzo rozrzutnie i zabiera z planety zbyt wiele, znacznie więcej niż potrzeba do zaspokojenia rozsądnych potrzeb. Ci, którzy zdali sobie z tego sprawę, starają się, najlepiej jak potrafią, ograniczyć konsumpcję i chronić zasoby naturalne. Tak narodziła się koncepcja zero waste.

Czym jest koncepcja zero waste?

Zero waste – to nie tylko ukierunkowanie na zmniejszenie ilości odpadów w produkcji lub domowej kuchni, to trend, który w ciągu ostatnich kilku lat stał się globalny. Chodzi w nim nie tyle o konserwację produktów, ale raczej o to, jak wyrządzić mniej szkód planecie. Zatem koncepcja zero waste opiera się na filozofii recyklingu i ponownej produkcji z odpadów – papieru, plastiku, aluminium, a jej ogólnym celem jest ogólne zmniejszenie ilości odpadów.

O jakie odpady tutaj chodzi? Tak naprawdę o różne. Na przykład, badania pozwoliły ustalić, że przeciętny człowiek nosi tylko 15-20% rzeczy, które znajdują się w jego garderobie. Reszta po prostu nie jest potrzebna i z upływem czasu idzie do kosza! A przecież można zrezygnować z zakupu zbędnych koszulek i spodni, a wszystko inne, co po prostu leży w dalszym kącie szafy, podarować potrzebującym osobom!

Koncepcja zero waste a życie codzienne

Podstawą do wdrażania koncepcji zero waste w naszej codzienności może być przestrzeganie pięciu zasad:

  • Rezygnuj;
  • Zmniejszaj;
  • Używaj ponownie;
  • Poddawaj recyklingowi;
  • Kompostuj.

Wcale nie jest to takie skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy po prostu przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Brzmi to w skomplikowany sposób, ale kiedy zaczniesz stosować zasadę zero waste w praktyce, od razu się angażujesz i nie będziesz mógł już przestać.

Jak koncepcja zero waste odnosi się do starych mebli?

Mogłoby się wydawać, że koncepcja zero waste jest związana przede wszystkim z wyżywieniem oraz segregowaniem odpadów, jednak w rzeczywistości jest ona o wiele bardziej szeroka. Na przykład meble są rzeczą, którą kupujemy najczęściej kilka razy w życiu. Jednak nawet z takich zakupów można zrezygnować zamawiając usługę renowacji. Tapicer Wrocław niedrogo, szybko i z minimalnymi wydatkami przywróci wspaniały wygląd mebli, a nawet pomoże w całkowitej odmianie ich wyglądu zewnętrznego. Nie ma sensu poświęcać czasu i tym bardziej wydawać pieniędzy na poszukiwanie nowych mebli, gdyż usługi firmy tapicerskiej będą przynajmniej o 50% tańsze. Fachowcy mogą zrealizować:

  • Pełną lub częściową naprawę mebli;
  • Wymiana tapicerki;
  • Zmianę rozmiarów;
  • Dodanie nowych elementów dekoracyjnych itp.

Usługi fachowych tapicerów pozwalają nie wyrzucać na śmietnik nawet bardzo zużytych mebli, które zanieczyszczają naturę, a przede wszystkim glebę, gdyż w produkcji krzeseł, szaf i stołów często wykorzystuje się metal, polietylen, klej itp. Zamawiając renowację zamiast dokonywania zakupu nowych mebli chronisz także lasy i tym samym pomagasz utrzymać odpowiedni skład atmosfery naszej planety.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy