Klamki do drzwi – ich rodzaje, charakterystyka i zasady doboru

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważnym elementem w domu jest klamka do drzwi. To ona umożliwia nam ich swobodne otwieranie i zamykanie, a także w połączeniu z drzwiami, pełni ważną rolę estetyczną. Odpowiednie spasowanie ze sobą tych elementów, a także późniejsze dopasowanie ich do charakterystyki pomieszczeń w domu, stanowi znaczną część wyposażenia mieszkania.

Pamiętać należy, że każde drzwi i klamki muszą pasować do wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, a także do przedpokoju po to, by tworzyć jednolitą całość i płynne przejścia. To nie jest jednak takie proste ze względu na różny wygląd pokoi.

Z czego składa się klamka?

Nastawiając się na indywidualny zakup klamek, powinniśmy poznać dokładnie, z czego składają się dane elementy. Pierwszym i jednym z najważniejszych w kwestii wyboru jest szyld. Jego budowa jest nieskomplikowana i można podzielić go na dwa rodzaje. Na niektórych drzwiach posiadamy szyld dzielony zarówno dla uchwytu, jak i dla zamka. W innych typach natomiast, szyld jest łączony. To, jaki wybierzemy, zależy głównie od kształtów i wzorów naszych drzwi.

Drugą, ważną częścią jest sam uchwyt. Może on występować w formie długiego pochwytu, jak i w formie stylowo amerykańskiej gałki. Częściej jednak w naszym kraju spotykamy się z tą pierwszą opcją. To z reguły przy ich kształcie schodzi nam najdłużej, jeśli chodzi o wybór. Posiadamy wzory proste, kręcone, retro oraz bardzo futurystyczne. Ważne jest, aby również pod tym względem, typ uchwytu pasował do drzwi.

Istotny również jest zamek, a raczej jego blokada, której rodzaj wybieramy ze względu na pomieszczenia.

Jaką wybrać klamkę do drzwi

Klamki najczęściej stosowane w nowoczesnych domach

Aktualnie, budując dom stawia się raczej na minimalizm oraz prostotę. Ostatnimi czasy jednak wraca również moda na odnawianie starych mebli o skomplikowanych kształtach. W dzisiejszym świecie tworzy się zarówno modele klamek dla tych pierwszych, jak i drugich.

Tworząc pokoje o charakterze kanciastym oraz wybierając drzwi o podobnych kształtach, klienci sięgają głównie po klamki proste o długim, łączonym szyldzie. Często wybierając drzwi z niewielką ilością szyb, wybór pada na szyld dzielony, lecz również klamki prostokątne. Urządzając pokój po staremu i kupując skrzydła o kształtach niczym z baroku, mocuje się klamki retro, które pozwalają uwydatnić jeszcze dany styl.

Materiał, solidność i bezpieczeństwo

Dla klamek wewnętrznych liczy się głównie wystrój oraz żywotność. Nie zwraca się zbytnio uwagi na ich materiał wykonania, jednak najczęściej jest to żeliwo bądź stal nierdzewna. Większe znaczenie materiał wykonania ma w przypadku klamek do drzwi zewnętrznych. Tutaj liczy się zarówno bezpieczeństwo, blokada przed włamaniem, jak i odporność na różnorakie warunki atmosferyczne.

Takie właściwości mogą zagwarantować nam klamki axa, które dzięki dodatkowym blokadom i solidnemu materiałowi wykonania, nie pozwolą na przyjmowanie niechcianych gości oraz nie zniszczą się za sprawą trudnych warunków na zewnątrz. Są one tworzone głównie z mosiądzu, który w procesie obróbki jest wzmacniany, a także narzuca się konkretne, dodatkowo umacniające materiał warstwy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy