Kinkiety ścienne – jak wybrać odpowiednie? Dowiedz się, o czym warto pamiętać

Kinkiety ścienne to lampy, które spotkać można w wielu domach i mieszkaniach. Zazwyczaj wykorzystywane są w salonie lub sypialni, gdzie służą jako oświetlenie dodatkowe. Sprawdzają się jednak doskonale także w innych pomieszczeniach. Mają naprawdę sporo zalet. Czym warto się kierować przy ich zakupie? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych podpowiedzi.

Jak dopasować kinkiety ścienne do wystroju wnętrza?

Zacząć trzeba na pewno od tego, aby dopasować kinkiety ścienne do aranżacji danego pomieszczenia. Z tym nie powinno być jednak dużych problemów. Na rynku, chociażby w ofercie sklepu internetowego https://iluminar.pl/kinkiety, znaleźć można lampy na ścianę utrzymane w różnorodnej stylistyce – nowoczesne, glamour, industrialne itd.

Do minimalistycznie urządzonych wnętrz wybrać warto proste kinkiety ścienne wykonane z metalu. Także w loftach królują metalowe lampy, ale w nieco bardziej surowej formie. Stylistyka glamour to z kolei kryształy i bogate zdobienia. Wnętrza klasyczne doskonale uzupełnią natomiast kinkiety ze szklanymi kloszami.

Z jakich materiałów produkowane są kinkiety ścienne?

Nie da się ukryć, że w przypadku lamp duże znaczenie ma zawsze materiał ich wykonania. Musi być wytrzymały i solidny, a przy tym dopasowany do potrzeb użytkownika. W nowoczesnych wnętrzach spotkać się można na ogół z kinkietami szklanymi. Dla stylistyki glamour typowe są kryształki, które dają niesamowity efekt wizualny. Do loftów wybiera się wspomniane już lampy metalowe o prostym, wręcz surowym designie. Mają one przywodzić na myśl wnętrza starych fabryk z początków XX wieku.

Na jakiej wysokości na ścianie umieścić kinkiet?

Sam zakup kinkietu ściennego to dopiero początek. Trzeba go jeszcze w odpowiedni sposób zamontować. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma wysokość na ścianie. Tutaj sporo zależy od rodzaju kinkietu, jego kształtu czy przeznaczenia. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować.

  1. Kinkiety, które dają światło skierowane w dół, wiesza się wyżej, np. na wysokości około 200 cm. Kinkiety świecące ku górze powiesić można nieco niżej. Światło nigdy nie może razić domowników w oczy. Dlatego trzeba też uwzględnić ich wzrost.
  2. W przypadku sypialni kinkiety ścienne na ogół wieszane są obok łóżka na wysokości około 80 cm od poziomu materaca. Wtedy spokojnie można czytać przy nich książki.
  3. W łazience kinkiety umieszczane są po obu stronach lustra w symetryczny sposób. Powinny znajdować się na wysokości oczu.
  4. Kinkiety ścienne umieszczane w większej liczbie, np. na korytarzu, nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie. Lepiej zachować między nimi przynajmniej 30 cm odstępu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy