Płytki ceramiczne, deski podłogowe i panele laminowane były do niedawno podstawowym wyborem w mieszkaniach i domach. Tworzywo sztuczne kojarzyło się raczej z PRL-owskim PCV, które nie ma najlepszej opinii. Jednak panele winylowe w ostatnich latach zyskują na znaczeniu, dzięki swojej praktyczności i estetyce. Są trwałe, łatwe do utrzymania czystości i odporne na uszkodzenia. Poznaj, jak wkomponować je do swojego „home office”!
Co to są panele winylowe i w jakich wariantach występują?
Można powiedzieć, że panele winylowe to wszechstronny materiał wykończeniowy stosowany na podłogach. Wykonane są z kilku warstw syntetycznego winylu. Technologia produkcji umożliwia stworzenie ich w różnych wariantach wykończenia – od drewna, przez kamień po beton. Można je więc dostosować do przeróżnych stylów Twojego domowego biura.
Panele winylowe powstają w różnych wariantach, które różnią się od siebie sposobem montażu czy właściwościami. Na rynku możesz spotkać panele:
- LVT (Luxury Vinyl Tile). To modele wykonane z rdzenia winylowego oraz wykończone w najwyższej jakości. Ich konstrukcja jest nieco grubsza niż tradycyjnych paneli winylowych. Mają bardzo realistyczny nadruk imitujący naturalne materiały i są polecane do domowego biura.
- LVP (Luxury Vinyl Plank). Podobne do LVT jednak utrzymane w formie dłuższych „desek” stosowanych na większych powierzchniach.
- SPC (Stone Plastic Composite). W przypadku tych paneli rdzeń wykonany jest z kompozytu kamienno-plastikowego, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia.
- WPC (Wood Plastic Composite). W odróżnieniu od SPC panele WPC wykonane są w technologii rdzenia drzewno-plastikowego. Zyskują dzięki temu na elastyczności i komforcie cieplnym przy dotyku stopami. Świetnie sprawdzają się w home office.
Zalety paneli winylowych w domowym biurze
W domowym biurze liczy się połączenie estetyki z trwałością. Z jednej strony potrzebujesz materiałów wykończeniowych, które nie zniszczą się pod wpływem intensywnej eksploatacja fotelem obrotowym czy krzesłem przy biurku. Z drugiej jednak musisz czuć się w home office komfortowo przez cały dzień pracy, 5 dni w tygodniu.
Dobra informacja jest taka, że panele winylowe sprawdzają się idealnie w takich warunkach. Są odporne na zarysowania i plamy, przez co zachowują swój pierwotny wygląd przez długie lata. Nie szkodzi im intensywne użytkowanie, nie odkształcają się i można je łatwo położyć w już zaaranżowanych przestrzeniach. Świetnie eliminują hałasy, więc krzesło biurowe będzie lekko i łagodnie przesuwać się po nich każdego dnia.
Oprócz tego panele winylowe są podstawą do stworzenia przyjemnej aranżacji w home office. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, co przekłada się na łatwość dopasowania do konkretnego stylu (zobacz np. https://arcydom.pl/panele-winylowe/panele-winylowe-do-biura). Nie ma przy tym znaczenia, czy Twoje domowe biuro zajmuje tylko fragment pokoju, czy cały z panelami winylowymi łatwo stworzysz komfortową atmosferę biurową.
Styl aranżacji domowego biura a dobór paneli winylowych
Domowa przestrzeń biurowa nie musi być nudna ani tym bardziej szablonowa. Jakie panele winylowe wybrać, jeśli home office zalicza się do przestrzeni typowo prywatnych? Skoncentruj się na stworzeniu komfortowego, przytulnego środowiska. Sięgnij po panele imitujące jasne drewno, takie jak dąb czy jesion, które mogą wprowadzić ciepło o naturalność i sprzyjają relaksowi oraz koncentracji. Jeśli cenisz minimalizm i spokój, skomponuj biuro domowe w wariancie skandynawskim.
A co jeśli przestrzeń biurowa jest też miejscem przyjmowania klientów? Sięgnij po panele dodające elegancji i profesjonalizmu. To te imitujące ciemniejsze barwy drewna np. wenge oraz orzech. Możesz również sięgnąć po panele z wzorem kamienia wprowadzające dodatkowy prestiż.
Natomiast delikatna aranżacja sprawdzi się w przypadku biura wykorzystywanego do częstych wideokonferencji. Chociaż podłogi najczęściej nie widać przez kamerkę, powinna być spójna z resztą wnętrza. Tło powinno być stonowane, z małą ilością ozdób. Na podłogę połóż więc delikatne panele winylowe z subtelnymi wzorami drewna, które pozwolą stworzyć harmonijną przestrzeń.