Jakie konsekwencje zdrowotne płyną z zamieszkiwania domu dotkniętego wilgocią?

Od końca XX wieku zwraca się coraz większą uwagę na konsekwencje zdrowotne związane z przebywaniem w środowisku dotkniętym wilgocią. Jakie są objawy sygnalizowane przez organizm, który zbyt długo przebywa w domu o dużej wilgotności powietrza? W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

Objawy związane z przebywaniem w domu dotkniętym wilgocią

Niepożądane skutki zdrowotne zaobserwowane u osób żyjących w zawilgoconym domu obejmują problemy takie jak podrażnienie błon śluzowych, problemy z oddychaniem oraz infekcje. Oprócz tego, lekarze zwracają uwagę na większe ryzyko pojawienia się chorób w postaci astmy czy alergii. Niektóre osoby, które przebywają w pomieszczeniach dotkniętych grzybem i wilgocią, cierpią na alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i inne, wciąż słabo znane, mechanizmy patofizjologiczne. Pacjenci zgłaszają również objawy ogólne, takie jak gorączka, zmęczenie, ból głowy czy trudności z koncentracją. Większość skutków zdrowotnych związanych z wilgocią budynków wiąże się z występowaniem chorób układu oddechowego. Istnieje wiele rodzajów drobnoustrojów, np. cząstki pochodzenia mikrobiologicznego, w tym komórki wegetatywne, które niosą ze sobą ryzyko pojawienia się chorób.

W jakich miejscach domu najczęściej pojawia się wilgoć?

Wilgoć może gromadzić się w konstrukcjach budynków lub materiałach wykończeniowych na skutek nieszczelności pokryć dachowych, nieodpowiednio zamontowanych okien lub nieszczelnych instalacji wodno-kanalizacyjnych. Z powodu kondensacji w wyniku niedostatecznej wentylacji, wadliwej konstrukcji lub wilgoci z gruntu może przedostać się ona do konstrukcji budynku przez ruch kapilarny. Próby poprawy efektywności energetycznej budynku, np. przez dodanie izolacji cieplnej, mogą zmienić sposób funkcjonowania konstrukcji, jeśli modernizacja nie zostanie wykonana prawidłowo. Może to prowadzić do problemów z wilgocią i pleśnią. Nadmiar wody pobudza wzrost drobnoustrojów, zazwyczaj grzybów i bakterii, niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

W jaki sposób poradzić sobie z problemem?

Osuszanie budynków mazowieckie warto zlecić profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Posługuje się one urządzeniami, które pozwalają zażegnać problem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jednorazowa praca, lecz proces rozciągnięty w czasie, który nie jest dotkliwy dla domowników. Osuszanie ścian Warszawa, prowadzone przez firmę http://www.aquapol.pl/warszawa/, obejmuje zarówno wyciągnięcie wilgoci kapilarnej, jak również izolację poziomą murów. Klienci zamieszkali na terenach innych województw również mogą znaleźć firmę oraz oferowane usługi w największych miastach w Polsce.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy