Jakie domy są najtańsze w budowie?

Planując budowę domu, zapewne poszukujesz możliwych oszczędności na wszystkich etapach realizacji inwestycji. Aby ograniczyć koszt przedsięwzięcia budowlanego, wybierz projekty domów tanich w budowie. Takie obiekty łączy kilka wspólnych cech, które umożliwiają obniżenie wysokości kwot, niezbędnych do wzniesienia wymarzonego budynku mieszkalnego. Co zrobić aby budowa domu kosztowała mniej?

Wybierz dom z poddaszem

Jeżeli zależy Ci, by maksymalnie ograniczyć koszt inwestycji, weź pod uwagę projekty domów z poddaszem użytkowym. Są one bowiem najtańsze w realizacji, przynosząc znaczne oszczędności na wszystkich etapach budowy. Jest to podyktowane faktem, iż w porównaniu z ,,parterówkami” w domach z poddaszem użytkowym na takich samych fundamentach i pod dachem o tej samej powierzchni mamy więcej powierzchni użytkowej. A fundament i dach to elementy konstrukcji, które wymagają zastosowania znacznych ilości stosunkowo drogich materiałów, generując jedne z największych kosztów w całym procesie budowlanym.

 

Zdecyduj się na prostą bryłę

Cechą wyróżniającą domy małe i tanie w budowie jest minimalizm. Nieskomplikowana bryła na planie prostokąta, pozbawiona zbędnych załamań czy wykuszy oraz prosty, dwuspadowy dach umożliwiają zużycie mniejszej ilości materiałów a ich wykonanie trwa krócej – ograniczając koszt inwestycji. Ponadto brak uskoków pozwala ograniczyć liczbę mostków termicznych odpowiedzialnych za straty ciepła, przynosząc realne korzyści również w przyszłości. 

Wybierając projekt domu lub dokonując jego adaptacji, zdecyduj się także na przeszklenia o typowych wymiarach i kształtach. Wszelkie łuki, znaczne rozmiary czy dodatkowe udogodnienia w konstrukcji okien znacząco podnoszą ich cenę, przekładając się na wyższy koszt całej inwestycji.

 

Zrezygnuj z piwnicy i garażu

Choć piwnica jest wyjątkowo praktycznym pomieszczeniem, jej wykonanie potrafi znacznie zwiększyć koszt budowy – nawet o 20-30%. Jest to spowodowane koniecznością przygotowania głębszego wykopu oraz wznoszenia solidnych ścian i ich starannego zabezpieczania przed wilgocią. Zamiast piwnicy, zdecyduj się lepiej na projekt domu z poddaszem, na którym wygospodarujesz funkcjonalne schowki. Zrezygnuj również z garażu wbudowanego w bryłę obiektu. W jego miejsce możesz postawić lekką wiatę, która skutecznie chroni pojazd przed śniegiem czy gradem, a zarazem będzie znacznie tańsza w realizacji.

 

Dopasuj optymalny metraż domu

W celu zmniejszenia kosztu budowy, zdecyduj się na projekt domu o optymalnym metrażu. Każdy kolejny metr kwadratowy budynku podwyższa ostateczną kwotę realizacji. Zastanów się zatem, z których pomieszczeń możesz zrezygnować lub ograniczyć ich powierzchnię. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się domy o powierzchni zabudowy do 70m2, nie wymagające pozwolenia na budowę a realizowane na zgłoszenie w ramach ustawy Polski Ład. Taki metraż zapewni odpowiedni komfort nawet dla 4-osobowej rodziny, jednocześnie generując mniej kosztów. Ponadto im mniejszy będzie planowany dom, tym niższa będzie również kwota, jaką wydasz na jego wykończenie i utrzymanie.

 

Planując budowę domu, możesz na wiele sposobów obniżyć ostateczny koszt inwestycji. Wystarczy, że wybierzesz projekt domu z poddaszem o optymalnych wymiarach i kształcie oraz zrezygnujesz z drogich rozwiązań, takich jak piwnica czy garaż. Dzięki temu koszt materiałów i robocizny, niezbędnych do realizacji kolejnych etapów będzie niższy i umożliwi poczynienie realnych oszczędności.

Zdjęcie: Projekt M245b – Trafna decyzja – wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Domy bez pozwolenia – Polski Ład od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy