Jakie cechy powinny posiadać drzwi wejściowe do domu?

Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkania bez drzwi wejściowych. Stanowią one o bezpieczeństwie, komforcie, a także intymności i prywatności mieszkańców. Drzwi wejściowe do domu są również niejako jego wizytówką. To właśnie zewnętrzne drzwi nasi goście widzą jako pierwsze i oglądamy je my, za każdym razem, gdy wchodzimy czy wychodzimy z mieszkania. Czym powinny się charakteryzować i jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy!

Czym powinny cechować się drzwi zewnętrzne?

Tytułowe drzwi wejściowe do domu to jeden z najważniejszych elementów tego budynku. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i solidne. Tylko wtedy będziemy mogli poczuć się we własnych czterech kątach bezpiecznie. Istotna jest tutaj klasa danych drzwi i własności użytkowe zgodne z normą PN-EN. Oprócz trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, dobrze by było, aby drzwi zewnętrzne zapewniały odpowiednią termoizolacyjność, a także izolację akustyczną. Nie trudne będzie wtedy utrzymanie we wnętrzach dogodnej temperatury (zarówno zimą, jak i latem), oraz relaks w ciszy – nawet przy ruchliwej ulicy. Bardzo ważny jest również wygląd wybranych przez nas drzwi. Powinny być dopasowane stylem do elewacji domu oraz stolarki okiennej lub aranżacji wnętrza domu. Podsumowując, drzwi zewnętrzne powinny cechować się przede wszystkim bezpieczeństwem, funkcjonalnością oraz estetyką.

Jak wybrać drzwi wejściowe do domu lub mieszkania?

Jak wybrać drzwi wejściowe do domu? Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór materiału, z którego takie drzwi zostały zrobione. Na pewno warto wziąć pod uwagę dwie najpopularniejsze obecnie opcje, czyli drzwi drewniane i aluminiowe, na rynku dostępne są także rozwiązania m.in. z PVC. Naturalne drewno czy nowoczesne aluminium posiadają cały szereg zalet dotyczących termiki czy estetyki, są to jednak rozwiązania dosyć drogie. Drzwi wykonane z PVC są nieco bardziej budżetową opcją, a także wykazują się funkcjonalnością i trwałością.

Ważną decyzją jaką musimy podjąć jest też wybór typu drzwi wejściowych. Najpopularniejsze rozwiązania to zdecydowanie drzwi nakładkowe, drzwi wsadowe, a także drzwi ramowo-płycinowe. W przypadku nowoczesnych projektów domów, warto zdecydować się na te pierwsze, w których skrzydło stanowi jednolitą płaszczyznę z ramą, nadającą drzwiom bardzo nowoczesny i luksusowy charakter. Decydując się na konkretny model drzwi wejściowych, zwróć szczególną uwagę na wspomnianą już klasę bezpieczeństwa, a także współczynnik przenikania ciepła i poziom izolacji akustycznej.

Podsumowanie

Zakup drzwi wejściowych do domu to tak naprawdę inwestycja na lata. Warto więc decyzję tą odpowiednio przemyśleć i zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły dotyczące danego modelu. Drzwi zewnętrzne są tak istotnym elementem budynku, że naprawdę warto wydać na nie nieco więcej, jednak mieć pewność odnośnie ich bezpieczeństwa, solidności i funkcjonalności. Podczas zakupu warto zasięgnąć porady specjalisty, który nie tylko podpowie nam jakie rozwiązania są obecnie najpopularniejsze, ale pomoże też dopasować je do naszych indywidualnych potrzeb oraz ustalonego budżetu.

Podobne artykuły

Komentarze

  1. Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, antywłamaniowe, porządnie wykonane. Ważne jest również bardzo, żeby miały dobrą izolacje termiczną. Ja mam u siebie w domu drzwi stalowe z KMT. Poza wszystkimi wymienionymi wcześniej cechami drzwi idealnie pasują do nowoczesnych pasywnych domów. Spora gama modeli i kolorów do wyboru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy