Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które pozwoli zwiększyć wilgotność powietrza w naszym domu. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, przede wszystkim tych zdrowotnych. Jak dokładnie działa nawilżacz powietrza? Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domowych pomieszczeniach jest niezwykle ważną kwestią. Specjaliści zgodnie bowiem twierdzą, że zbyt suche powietrze może przyczynić się do powstania wielu dolegliwości. Zauważamy je przede wszystkim w sezonach grzewczych, kiedy to kaloryfery jeszcze bardziej przyczyniają się do osuszania powietrza w domu. Mogą towarzyszyć nam w tym czasie duszności, kaszel, suchość dróg oddechowych. Wszystko to przyczynia się również do obniżenia naszej odporności, co zimą może okazać się naprawdę niebezpieczne. Suche powietrze źle wpływa także na naszą skórę. O tym, jak ważne jest utrzymanie właściwej wilgotności w domu, wiedziały już nawet nasze babcie, kładąc na gorące grzejniki wilgotne ręczniki. Dziś na szczęście istnieją znacznie łatwiejsze sposoby. Suche powietrze z łatwością wyeliminujemy, stosując sprawdzone nawilżacze powietrza. Czy warto kupić takie urządzenie?

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Nawilżone powietrze to zdrowe powietrza. I właśnie to jest główny powód, dla którego warto mieć w swym domu dobrej klasy nawilżacz powietrza. Korzystanie z urządzeń dostępnych na https://www.euro.com.pl/nawilzacze.bhtml zapewnia bowiem wiele zróżnicowanych korzyści. Utrzymanie właściwego poziomu wilgotności ma wpływ zarówno na nasze zdrowie i urodę, jak i na stan naszych mebli, roślin, a nawet na czystość pomieszczeń, gdyż suche powietrze sprzyja osadzaniu się kurzu.

Nawilżacze powietrza doskonale sprawdzą się u osób borykających się z alergiami i problemami związanymi z drogami oddechowymi. Wilgotne powietrze ma świetny wpływ na śluzówkę. Dzięki jej nawilżeniu niektóre dolegliwości mogą dokuczać nam w znacznie mniejszym stopniu.

Nawilżacz powietrza — jak działa?

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które świetnie sprawdzają się przede wszystkim właśnie w naszej strefie klimatycznej. W sezonie jesienno-zimowym, powietrze w naszych domach staje się nadmiernie przesuszone. Wszystko to za sprawą ogrzewania, które powoduje znaczne zmniejszenie wilgotności. Warto wiedzieć, że idealny jej poziom wynosi od 30% do 50%. Takie warunki są dla nas bowiem najlepsze. Zimą, jedynie nawilżacze powietrza umożliwią nam osiągnięcie takiej wartości. Co jednak sprawia, że ich działanie jest tak skuteczne?

Główną funkcją, jaką pełnią nawilżacze powietrza, jest oczywiście zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach. Sposób ich działania zależny jest od rodzaju urządzenia. Możemy jednak w skrócie powiedzieć, że nawilżacze powietrza produkują po prostu parę wodną, dzięki której wilgotność w domu się zwiększa.

Nawilżacze powietrza — rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Różnią się one między sobą budową, wyglądem, ceną a przede wszystkim sposobem działania. Warto zapoznać się więc ich możliwościami, nim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia. Jakie nawilżacze powietrza mamy do wyboru? Z pewnością większość z nas kojarzy przede wszystkim te podstawowe modele. Mowa tu oczywiście o klasycznych nawilżaczach, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach. Bez wątpienia jest to najtańsza opcja. Jednocześnie nie zapewnia nam ona zbyt dużej skuteczności.

Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają urządzenia elektryczne. Dużą popularnością cieszą się na przykład nawilżacze powietrza parowe. Ich działanie jest bardzo proste, ponieważ otrzymywana para powstaje po prostu w wyniku podgrzania. Podczas działania, urządzenie emituje parę, która świetnie nie tylko nawilża, ale i oczyszcza powietrze. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie są nawilżacze powietrza ewaporacyjne. Zasysają one bowiem suche powietrze, a następnie uwalniają je w postaci już nawilżonej. Ostatnio coraz więcej osób stawia na nawilżacze powietrza ultradźwiękowe. Działają podobnie jak klasyczne urządzenia parowe. Różnica polega jednak na tym, że para, nim wydostanie się z nawilżacza, zostaje rozbijana przez ultradźwięki.

Nawilżacze powietrza — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, musimy pamiętać, by wybrać urządzenie dobrze dopasowane do naszych potrzeb. O czym powinniśmy pamiętać, aby mieć pewność, że wybraliśmy dobry sprzęt? Ważnych jest kilka czynników. Jednym z najważniejszych, jest jakość nawilżacza. Dobre wykonanie, atrakcyjne parametry i bezawaryjne użytkowanie zapewni nam przede wszystkim sprawdzony producent. Bardzo dobre opinie mają na przykład urządzenia marki Philips, które dostępne są na https://www.euro.com.pl/nawilzacze,_Philips.bhtml.

Nie możemy być obojętni na parametry, od których zależne są warunki eksploatacji urządzenia. W wielu domach w sezonie grzewczym nawilżacze powietrza pracują niemal nieustannie. Koniecznie więc zweryfikować powinniśmy zużycie energii, jakie generuje sprzęt. W tym celu musimy sprawdzić po prostu moc urządzenia. Im wyższa, tym nawilżanie będzie bardziej skuteczne i szybsze, ale i jednocześnie droższe.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy