Zadbaj o swój kręgosłup. Sprawdź, jaka twardość materaca jest odpowiednia dla Ciebie

Spanie na obłoku, byłoby przepiękną realizacją marzeń z dzieciństwa, prawda? Przy wyborze idealnego materaca, na którym moglibyśmy się tak poczuć, niezmiernie ważna jest jego twardość. Tutaj musimy zadbać nie tylko o swoją wygodę ale także o komfort dla naszego kręgosłupa.

Klasyfikacja materacy ze względu na twardość

Z reguły, producenci oznaczają materace według ogólnie przyjętej skali, która pozwala ocenić, jak twardy jest materac. Oznaczenia te składają się z dużej litery H oraz cyfry (im jest ona wyższa, tym konkretny model materaca jest twardszy). Wyróżnia się następujące oznaczenia twardości materacy:

H1 – te materace, dedykowane są osobom, których waga nie przekracza 60 kg;

H2 (średni) – to twardość uniwersalna materacy, przeznaczonych dla użytkowników o wadze w przedziale od 60 do 80 kg;

H3 (twardy) – to materace zapewniające komfort snu osobom ważącym od 80 do 100 kg;

H4 (bardzo twardy) – oznaczenie jest umieszczane na materacach przeznaczonych dla osób tęgich i otyłych, których masa ciała wynosi ponad 100 kg.

Oprócz powyższej klasyfikacji, istnieje również inny podział, ze względu na twardość:

  1. Materace twarde – to materace stworzone dla osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami kręgosłupa. To ich twardość sprawia, że tworzywo staje się niejako podporą dla kręgosłupa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, lub osób które codziennie pracują w pozycji siedzącej np. na kasie czy przed komputerem.
  2. Materace średnie – typu standard – oznaczone są symbolami H3 i H2. Polecane dla osób, które chcą zadbać o swój kręgosłup, a materace typu H4 i H3 są dla nich za twarde.
  3. Materace miękkie – są przeznaczone dla osób o małej wadze, z uwagi na to, że są w stanie podeprzeć ich ciało utrzymując kręgosłup w dobrej pozycji.

Twardy materac to zdrowy kręgosłup

Na pewno nie raz słyszałeś to stwierdzenie i my po części też tak uważamy. Podczas snu, nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, w jaki sposób układa się nasze ciało. Kiedy śpimy na zbyt miękkim materacu, nasze ciało się w nim “zapada”, a wtedy znajdujemy sią na prostej drodze do rozwijania się chorób kości i stawów. Warto podkreślić, że leżąc na miękkim podłożu, zmuszamy nasze mięśnie do ciągłej pracy w celu utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa, ten zaś wygina się w tak zwany “pałąk”.

Zbyt miękki materac a problemy z zasypianiem

Nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy w nocy nagle się przebudzimy i nie mogąc ponownie zasnąć, ciągle zmieniamy pozycję naszego ciała. Tak się dzieje często, gdy mamy dobrany nieodpowiednią twardość materaca. Nasze mięśnie zamiast odpocząć, muszą pracować aby na zapadającym się materacu utrzymać ciało i zmienić położenie kończyn.

Warto pamiętać, że to, w jakiej pozycji śpimy, również wpływa na komfort snu. Pozycją, której powinniśmy się wystrzegać jest spanie na brzuchu ze skręconą głową na jeden bok. Spanie w takiej pozycji, powoduje że źle dotleniamy nasz organizm. Równie złym pomysłem, jest spanie na boku z ręką zwiniętą pod głową. W ten sposób niepotrzebnie obciążamy obręcz barkową, przez co obudzimy się ze zdrętwiałą ręką. Dzieje się tak, ponieważ w tej okolicy przebiegają m.in. naczynia krwionośne i nerwy.

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy śpimy na twardej powierzchni?

Przede wszystkim nasze mięśnie mogą w końcu odpocząć, bo nie muszą podtrzymywać kręgosłupa. To z kolei, ma zbawienny wpływ na narządy wewnętrzne, które mogą się wyciszyć i prawidłowo funkcjonować. Osoby, które śpią się na twardym, z reguły nie miewają bólów głowy i nóg. Mięśnie karku i pleców są rozluźnione, a przez układ krwionośny prawidłowo przepływa krew. Oczywiście, może zdarzyć się sytuacja, że materac będzie zbyt twardy, a wtedy będziemy się gorzej wysypiali, staniemy się nadwrażliwi, rozdrażnieni i nerwowi. Z powodu spania na zbyt twardej powierzchni, możemy spodziewać się bólu kręgosłupa (najczęściej w okolicy górnej i dolnej części pleców) a także drętwienia lub mrowienia kończyn.

Odpowiednia twardość materaca jest jedną z najważniejszych kwestii decydujących o zakupie tego produktu przez Internet. Dlatego, zanim zachwycimy się niską ceną materaca, warto zainteresować się z jakiego tworzywa jest zrobiony, czy jego twardość odpowiada naszej wadze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybierając taki materac, nie zrobimy krzywdy swojemu kręgosłupowi.

Publikacja przy współpracy z https://materace-dla-ciebie.pl

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy