Jaka powinna być wilgotność w domu – sprawdzamy!

Wilgotność powietrza w domu w znacznym stopniu wpływa na samopoczucie jego mieszkańców. Oddziałuje zarówno na nasz nastrój, sen, kondycję oczu, skóry, jak i górnych dróg oddechowych. Poziom nawilżenia powietrza jest ważny również dla zdrowia roślin, jak i stanu całego wyposażenia mieszkania. Właśnie dlatego powinniśmy wiedzieć to, jaka powinna być wilgotność w domu.

Jaka powinna być wilgotność w domu?

Wilgotność powietrza jest to termin określający zawartość pary wodnej w powietrzu. Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić od 30 do 65 procent. Jaka powinna być wilgotność w domu, aby działała ona pozytywie na zdrowie człowieka? Optymalna wilgotność powietrza, w jakiej czujemy się najlepiej, oscyluje w przedziale od 40 do 60 procent. Sprzyja ona zdrowiu człowieka, ale także jest korzystna dla całego domowego wyposażenia. Co ważne, wilgotność powietrza w mieszkaniu nie może być niższa aniżeli 30 procent. Wiemy już, jaka powinna być wilgotność w domu, pamiętajmy jednak, że poziom nawilżenia powietrza zmienia się w ciągu roku. W zimie podczas intensywnego grzania wilgotność powietrza jest niska, czasem spada nawet do 20 procent. Możemy to odczuć poprzez uczucie suchości w nosie czy ustach, czy też po drapaniu w gardle i utrudnionym oddychaniu. Jeśli chodzi o porę letnią, wilgotność powietrza może wynieść nawet do 80-90 procent. Tak wysoka wilgotność może skutkowa bólami głowy i częstym rozwojem chorób górnych dróg oddechowych. Oprócz tego, na szybach i ścianach można zauważyć wilgoć.

Jaka powinna być wilgotność w pokoju

Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

A jaka powinna być wilgotność w pokoju malucha? Zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza w pokoju małego dziecka jest niezmiernie ważne. Maluchy nie mają jeszcze całkowicie rozwiniętego układu immunologicznego, z tego względu są bardziej narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Suche powietrze szkodzi przede wszystkim alergikom, ponieważ w takim powietrzu obecnych jest większa ilość alergenów. A więc jaka powinna być wilgotność w pokoju naszej pociechy? Poziom nawilżenia powietrza w pokoju dziecka powinien wynosić także od 40 do 60 procent.

W jaki sposób sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Wiedząc już, jaka powinna być wilgotność w domu, dobrze jest sprawdzić jej aktualny poziom. Pomoże w tym higrometr, czyli wilgotnościomierz. Jest to urządzenie, dzięki któremu możemy dokonać pomiaru wilgotności, temperatury, ciśnienia albo temperatury punktu rosy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na aktualną temperaturę w mieszkaniu. Sprzęt ten pozwoli nam ocenić, czy czasami nie zmagamy się z problemem nieprawidłowej wilgotności domu.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Jeśli już wiemy, że w naszym otoczeniu wilgotność powietrza jest za niska, wówczas musimy zastanowić się jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu? Dobrą propozycją będzie inwestycja w nawilżacz powietrza. To wydajny sprzęt, dzięki któremu utrzymamy wilgotność na optymalnym poziomie. Takie urządzenia mają zazwyczaj higrostat, a więc sprzęt wyłączy się automatycznie, jeśli w mieszkaniu poziom nawilżenia osiągnie 60 procent. Wystarczy jedynie co jakiś czas oczyszczać nawilżacz i uzupełniać wodę czy filtry.

Zobacz także: Jak ustawić kwiaty w domu

Dlaczego optymalna wilgotność powietrza jest tak ważna?

Każda osoba musi wiedzieć, jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu, aby wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo. Parametr ten oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Za suche powietrze przyczyni się do wielu problemów skórnych, wysuszonych śluzówek, pieczenia oczu i drapania w nosie czy gardle. Ponadto zwiększy się ryzyko infekcji. Z tego właśnie względu o właściwą wilgotność powietrza muszą zadbać zwłaszcza rodzice małych dzieci i alergicy. Zbyt wysoka wilgotność powietrza także jest przyczyną częstych infekcji, gdyż sprzyja ona rozwojowi grzybów oraz pleśni. Dużą wilgotność zauważa się na szybach i ścianach, ponadto może dojść do pękanie i pęcznienia drewnianych podłóg czy mebli. Nieprawidłowa wilgotność w mieszkaniu nie pozwala również na dobry rozwój roślin. Właśnie dlatego należy wiedzieć, jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu i w jaki sposób o nią zadbać.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy