Jak zwalczyć przędziorka? Sprawdź skuteczne sposoby!

Jak zwalczyć przędziorka? Przędziorek jest to niezwykle poważny szkodnik występujący przede wszystkim na liściach roślin, jak i innych ich częściach. Atakuje różne rośliny rosnące w ogrodzie, głównie iglaki (świerk, tuje), jednakże gatunków tych szkodników jest wiele i mogą one żerować także na malinach i truskawkach oraz roślinach doniczkowych. Twoja domowa, miejska dżungla może być zagrożona.

Przędziorki na kwiatach, jak zwalczyć przędziorka?

Czym są i po czym poznać przędziorki na kwiatach domowych?

Przędziorki na kwiatach domowych, jakie można spotkać to przede wszystkim chmielowce. Szkodnik atakuje zwłaszcza rośliny ozdobne rosnące w doniczkach, ale jest też spotykany na gruszach, jabłoniach, truskawkach i malinach. Żeruje przede wszystkim na spodniej stronie liści, przebija ich skórę aparatem gębowym, po czym wysysa ich sok. Samica przędziorka wytwarza pajęczynkę oplatającą liście. Na górnej powierzchni blaszki liściowej, w miejscach porażenia tworzą się jasne niewielkie plamki, które się powoli rozrastają. Z czasem liście zaczynają żółknąć i opadać. Ogromne szkody wyrządzają nie tylko osobniki dorosłe, ale też same larwy. Przędziorki na kwiatach domowych składają nawet po 100 jaj na spodzie liści, przy czym pokoleń przędziorka może być nawet 5. Dlatego bardzo zagrożone są małe kwiaty w domu. Aranżacja stawiania ich blisko siebie, niesie ryzyko zarażenia innych roślin. Inne spotykane gatunku tego szkodnika to przędziorek:

  • szklarniowiec,
  • głogowiec,
  • owocowiec.

Przędziorki na kwiatach- objawy żerowania

Przędziorki na kwiatach dają wiele charakterystycznych objawów swojego żerowania, do których można zaliczyć:

  • delikatna pajęczyna zlokalizowana przy nasadzie liści,
  • osad na liściach,
  • jasne plamki na liściach,
  • usychanie igieł,
  • zwijanie i usychanie liści oraz kwiatów.

Dlaczego przędziorki na kwiatach są tak niebezpieczne?

Przędziorki na kwiatach są niezwykle szkodliwe dla roślin. Samica składa wiele jaj, a wytwarzana pajęczyna utrudnia zwalczanie szkodników. Przez żerowanie owadów zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna liści, przez co rośliny są mniej odżywione. Przędziorki na kwiatach sprawiają, że kwitną one gorzej albo wcale, wydają mniejszą ilość plonów i są bardziej narażone na choroby.

Jak zwalczyć przędziorka- domowe sposoby

Jak zwalczać przędziorka i ochronić przed nim rośliny? Zwalczanie przędziorka warto rozpocząć od zastosowania pewnych prostych i naturalnych metod, ponieważ są najbezpieczniejsze.

  1. Codzienne zraszanie albo zamgławianie roślin doniczkowych, dobrym rozwiązaniem jest położenie w ich pobliżu nawilżacza powietrza. Można też włożyć doniczkę do osłonki z wodą i kamyczkami. Dobrze jest też wiedzieć, jaka powinna być wilgotność w domu.
  2. Dokładne mycie roślin pod bieżącą wodą. Warto ochronić bryłę korzeniową przed wodą, zawijając ją w folię. Część zieloną rośliny po wymyciu należy owinąć workiem foliowym i zostawić na parę dni. Pod folią wytworzy się spora wilgoć, która zabije dorosłe osobniki czy też znacznie ograniczy ich populację. Jeśli chodzi o większe rośliny, należy systematycznie przemywać ich liście od spodniej i górnej strony.
  3. Użycie roztworu do przemywania z szarym mydłem oraz denaturatem. Aby zwalczać przędziorka takim roztworem, należy w litrze wody należy rozpuścić ok. 20 gramów szarego mydła, po czym dodać do mieszanki 10 ml denaturatu. Liście wystarczy przemyć wacikami nasączonymi tą miksturą.
  4. Przygotowanie naparu z wrotycza pospolitego lub piołunu. Do jego zrobienia przyda się ok. 300 g liściu piołunu lub wrotycza pospolitego, które wystarczy zalać 10 litrami wrzącej wody. Następnie napar należy zostawić do ostygnięcia, po czym rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2 i spryskać nim roślinę.
  5. Przygotowanie naparu ze skrzypu polnego. Napar można opracować również, zalewając 300 g świeżego ziela skrzypu polnego w 10 litrach wody. Trzeba powoli doprowadzić wodę do wrzenia, po czym gotować jeszcze przez kwadrans. Następnie tak przygotowany napar należy wystudzić, rozcieńczyć w proporcji 1:3 i spryskać nim rośliny.
  6. Zastosowanie oprysku wyciągiem z czosnku. Innym sposobem jest namoczone 30 g czosnku w 1 litrze ciepłej wody i opryskanie takim płynem rośliny.

Jak zwalczyć przędziorka? Poznaj sposoby na zwalczanie przędziorka.

Jak zwalczyć przędziorka preparatem biologicznym?

Jak zwalczyć przędziorka za pomocą jego naturalnego wroga? Świetną opcją jest wykorzystanie przeciwko temu szkodnikowi jego naturalnych wrogów, czyli drapieżnych roztoczy oraz pluskwiaków. Najczęściej do tego celu stosuje się dobroczynka kalifornijskiego, czyli drapieżnego roztocza, który pożera wszelkie stadia przędziorka. Takie środki z nim w składzie można zakupić między innymi w postaci wygodnych do użycia saszetek.

Zobacz jakie problemy może wyrządzić przędziorek na rododendronach w ogrodzie: Choroby rododendronów – jak wyleczyć różaneczniki?

Jak zwalczyć przędziorka dostępnymi środkami chemicznymi?

Jeśli inne metody zawiodły, wtedy warto wiedzieć jak zwalczyć przędziorka preparatami chemicznymi. Zwalczanie przędziorka przy pomocy środków chemicznych jest ostatecznością, ponieważ zazwyczaj do tego celu używa się preparatów z grupy akarycydów. Oprysk chemiczny powinien być wykonywany na zewnątrz (taras, balkon) z uwzględnieniem wszelkich środków ostrożności.

Zastanawiasz się, jakie kwiaty do sypialni wybrać? Sprawdź nasz artykuł!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy