Jak zrobić karmnik z butelki?

Już w sezonie jesiennym warto zadbać o zwierzęta i zapewnić im dostęp do pożywienia, w ciężkim dla nich okresie zimowym. Karmnik można kupić już gotowy, czy też samodzielnie wykonać go w domu z dostępnych przedmiotów. Do jego zrobienia wystarczy odrobina czasu i zwykła plastikowa butelka. A więc jak zrobić karmnik z butelki?

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Na wykonanie karmnika dla ptaków w domu jest parę skutecznych sposobów. Co ważne, nie wymagają one profesjonalnych narzędzi i ogromnej wiedzy. Poprzez zrobienie takiego gadżetu możemy wspierać proekologiczne inicjatywy, używając do tego możliwości recyklingu. Ptakom w okresie zimowym trudno jest znaleźć pożywienie, zwłaszcza kiedy temperatura drastycznie spada.

Kiedyś karmniki wykonywane były przede wszystkim z drewna i wyglądały jak niewielkie domki. Zwierzęta mogły w nich nie tylko posilić się, lecz także schronić przed zimnem. Aktualnie mamy do wyboru o wiele więcej surowców i pomysłów na przygotowanie miejsce pożywienia dla ptaków. Inspiracji jest mnóstwo, a bardzo ciekawą z nich jest zrobienie karmnika z plastikowych butelek, które znajdują się praktycznie w każdym domu. Jak zrobić karmnik z butelki? Czynność ta jest wbrew pozorom prosta, wystarczą jedynie dobre chęci, trochę czasu i cierpliwości.

Jak zbudować karmnik z butelki – przygotowanie

Do przygotowania karmnika potrzebujemy:

    • 1,5 litrowa lub 1 litrowa plastikowa butelka (musi być czysta)
    • półmetrowa listewka
    • taśma klejąca albo sznurek, parę gwoździ
  • parę wkrętów i śrubokręt
  • pokrywka od słoika albo kawałek cienkiej deski

Jak zrobić karmnik z butelki- wykonanie

Jak zrobić karmnik z butelki o pojemności 1-1,5 l? Najpierw pośrodku listewki montujemy butelkę. Owijamy ją kilka razy taśmą klejącą albo przybijamy do listwy parę gwoździ, po czym owijamy pomiędzy nimi sznurek. Musi on dobrze trzymać plastikową butelkę. Ustawiamy butelkę w pionowej pozycji i wsypujemy do jej środka ziarno dla ptaków. W kolejnym kroku montujemy nad nią nakrętkę słoika czy deseczkę. Teraz kiedy odwrócimy listwę, a butelka znajdzie się do góry dnem, wówczas trochę pokarmu znajdzie się na pokrywce, dzięki czemu ptaki będą miały do niego dostęp. Nakrętka ma brzegi, przez co ziarno nie będzie się z niej wysypywało. Jej wadą jest to, że jest ona niewielkich rozmiarów, a więc nie zmieści się na niej więcej ptaków. Deseczka jest lepszym rozwiązaniem. Wystarczy jedynie zabezpieczyć jej brzegi, aby nie wypadało z nich pożywienie dla ptaków. Ostatnim etapem jest przybicie listwy do drzewa. Co ważne, karmnik musimy umieścić w miejscu trudno dostępnym dla drapieżników. Kiedy ptaki zaczną wyjadać ziarno znajdujące się na podstawce, wówczas będzie się ono uzupełniało z zapasów w butelce w sposób automatyczny. W razie potrzeby można go uzupełnić, jeśli ziarno się w butelce skończy. Wtedy ściągamy karmnik z drzewa i dosypujemy do butelki nowe pożywienie. Wiedząc, jak zrobić karmnik z butelki do tej czynności możemy zaangażować dzieci.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki 5l?

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki 5l? Zacznijmy od przygotowania potrzebnych nam przedmiotów. Do zrobienia karmnika z dużej butelki będziemy potrzebować:

  • butelka 5 litrowa
  • nóż
  • taśma klejąca

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki 5l? Najpierw wykonujemy poziome nacięcie o długości 10 cm w dolnej części butelki (ok. 3 cm od jej dna). Kolejna dwa nacięcia robimy od jej końców w pionie, one także powinny mieć ok. 10 cm. Kwadrat, jaki nam się utworzy, odcinamy, gdyż w tym miejscu znajdzie się wejście dla ptaków. Brzegi oklejamy najlepiej kolorową taśmą, wówczas ptaki będą z daleka widziały wejście do karmnika. Do środka wsypujemy ziarno i tak powstały karmnik wieszamy za szyjkę do gałęzi czy też przybijamy do drzewa. Jego miejsce, w jakim się znajdzie, powinno być osłonięte od wiatru.

O czym należy pamiętać przy dokarmianiu ptaków?

Jeśli już wiemy, jak zrobić karmnik z butelki, powinniśmy zapoznać się także z pewnymi prostymi zasadami co do sposobu dokarmiania ptaków.

  • Karmnik musi być zawsze zabezpieczony przed drapieżnikami, w tym kotami. Powinien znajdować się na drzewie czy słupku, najlepiej osłoniętym od silnego wiatru.
  • Dokarmianie warto rozpocząć późną jesienią, a zakończyć wraz z ustąpieniem silnych mrozów oraz opadów śniegu. Nie należy przesadzać z dokarmianiem, jeśli warunku atmosferyczne sprzyjają ptakom w samodzielnym znalezieniu pożywienia.
  • Karmnik musi być regularnie uzupełniany, dobrze jest również przygotować poidło, gdyż zimą nie jest łatwo o wodę.
  • Regularne czyszczenie karmnika z wszelkich zanieczyszczeń zmniejszy ryzyko chorób zwierząt.
  • W karmniki powinniśmy umieszczać jedynie pożywienie odpowiednie dla zwierząt, czyli naturalne produkty takie jak ziarna. Zrezygnujmy z podawania zwierzętom produktów solonych i białego chleba.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy