Jak zedrzeć tapetę? Skuteczne sposoby na zdzieranie tapety

Nowa tapeta we wnętrzu, szczególnie wtedy, gdy ma ciekawy print lub wyrazisty kolor, może całkowicie odmienić aranżację. Jednak aby zmienić wykończenie ścian i zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły na ściany, musimy je odpowiednio przygotować. Jak zedrzeć tapetę ze ściany, aby móc ją potem ozdobić na nowo, a remont mieszkania nie był kosztowny i czasochłonny? Doradzamy w naszym artykule!

Usuwanie tapety – jakie się do tego nadają?

W zależności od tego, jakiej tapety chcemy się pozbyć, może to być łatwiejsze bądź trudniejsze. Najłatwiej jest usunać tapetę papierową i raufazę – po kontakcie z wodą staje się na tyle wilgotna, że bez problemu zedrzemy ją ze ściany. Innym typem tapet są tapety flizelinowe. Ich usunięcie będzie nieco trudniejsze, do tego nie jesteśmy w stanie zedrzeć warstwy flizeliny ze ściany. Nie jest to jednak nic złego, ponieważ możemy wykorzystać ją jako podkład dla nowej tapety. W przypadku tapet winylowych proces zdzierania należy podzielić na dwa etapy. W pierwszym usuwamy wierzchnią część, a w drugim – spodnią część. Na takie utrudnienie wpływa duża odporność tej tapety na wodę. Ta sama właściwość sprawia, że tapety z włókna szklanego są tak trudne do usunięcia – podczas zdzierania może schodzić również tynk.

Zobacz też nasz artykuł: Jak pomalować tapetę?

Jak zedrzeć tapetę ze ściany

Jak się przygotować do zdzierania tapety?

Aby prawidłowo wykonać usuwanie tapety ze ściany, należy się do tego odpowiednio przygotować. Przydadzą Ci się do tego narzędzia, które zdecydowanie usprawnią tę czynność.

szpachelka – doskonale nadaje się do zdzierania tapety; możemy też wyposażyć się w specjalny skrobak do tapet, ale jest to mniej uniwersalne narzędzie.

nóż do tapet – pomoże nam w pozbywaniu się tapety w rogach oraz w podważaniu warstw okładziny.

W przypadku, gdy będziemy przeprowadzać usuwanie tapety na mokro, będą nam jeszcze potrzebne:

  • gąbka, wałek, pędzel, najlepiej szeroki ławkowiec;
  • wiadro lub inny pojemnik na płyn;
  • dziurkacz do tapet i wałek z kolcami do nakłucia tapety (w ten sposób płyn wniknie głębiej).

Aby dokładnie usunąć resztki spodniej warstwy tapety ze ściany, skorzystajmy z papieru ściernego i szczotki o twardym włosiu. Do zdzierania tapety nie są potrzebne żadne drogie sprzęty – to zwykłe narzędzia do domu, które każdy z pewnością już posiada.

Jak usunąć tapetę – zabezpieczenie pomieszczenia

Bez względu na to, jaką metodę usuwania tapety wybierzemy – suchą czy mokrą, należy odpowiednio zabezpieczyć meble, podłogę i drzwi. Przyda się więc folia malarska i taśma papierowa. Zakryjmy włączniki światła i gniazdka. Pamiętajmy też o wyciągnięciu ze ścian wszystkich kołków i gwoździ.

Jak zedrzeć tapetę - usuwanie tapety

Jak zedrzeć tapetę ze ściany – metoda sucha

Ponieważ to dość czasochłonna metoda usuwania tapety, zaleca się ją do zdzierania z niewielkich powierzchni. Za pomocą szpachelki podważamy tapetę z rogu i zeskrobujemy ją. Róbmy to ostrożnie, aby nie usunąć tynku.

Jak zedrzeć tapetę na mokro

To dużo łatwiejszy sposób na to, by pozbyć się starej tapety – do tego mamy do wyboru kilka opcji, dzięki czemu możemy dodatkowo ułatwić sobie pracę. Aby płyn działał jeszcze skuteczniej, zaleca się porozcinanie tapety nożykiem oraz podziurawienie jej. Po namoczeniu chwytamy za róg i ciągniemy delikatnie tapetę, aby nie zeszła wraz z tynkiem.

Usuwanie tapety wodą

Wodę możemy rozprowadzić na na ścianie za pomocą szerokiego pędzla ławkowca lub gąbki. Po namoczeniu tapety (musi być już miękka) rozpoczynamy zdzieranie. Możemy użyć również spryskiwacza – po opryskaniu tapety wodą poczekajmy chwilę, aż stanie się wilgotna, a potem zabierzmy się za usuwanie.

Zdzieranie tapety z użyciem preparatu

W metodzie suchej wodę możemy wymienić na specjalny preparat, który nie tylko namoczy tapetę, ale i rozpuści klej. Dzięki temu usuwanie starej okładziny będzie dużo łatwiejsze. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki przeznaczone do zdzierania tapety. Niektóre z nich wymagają rozcieńczenia z wodą. Możemy później rozprowadzić je po ścianie za pomocą wałka, gąbki lub pędzla.
Preparat do usuwania tapet możemy zrobić również domowymi sposobami – wystarczy przygotować roztwór ciepłej wody z octem (w proporcjach 1:1). Możemy rozprowadzić go gąbką lub rozpylić spryskiwaczem.

Jak zedrzeć starą tapetę - usuwanie tapety krok po kroku

Jak usunąć starą tapetę winylową

Jak już wiemy, tapeta winylowa jest zdzierana w dwóch etapach. Aby pozbyć się wierzchniej warstwy, możemy skorzystać z metody suchej – po prostu ją zerwijmy. W warstwie spodniej zróbmy gęsto dziurki, potraktujmy ją wodą lub preparatem do usuwania tapet, po czym zerwijmy szpachelką.

Jak zedrzeć tapetę szklaną

W przypadku tapet szklanych postępujemy tak samo, jak z tapetami winylowymi, jednak aby nie usunąć tynku razem z okładziną, poczekajmy dłużej na rozpuszczenie kleju przez preparat.

Jak usunąć tapetę ze ściany - zdzieranie tapety

Usuwanie tapety – co po nim

Zwykle na ścianach pozostają jeszcze resztki tapety. Zanim przejdziemy do przyklejania nowej, należy:

  • zwilżyć ścianę i szpachelką zedrzeć pozostałości tapety
  • przetrzeć ścianę papierem ściernym i wilgotną szczotką (uważal, aby nie zawilgocić muru)
  • w przypadku pojawienia się ubytków uzupełnić ubytki masą szpachlową.

Jak zedrzeć tapetę – podsumowanie

Jeśli czeka Cię metamorfoza sypialni lub remont, na przykład lifting łazienki,  wiedza na temat usuwania tapety z pewnością Ci się przyda. Na pewno nie jest to tak pracochłonne jak skuwanie płytek. Daje jednak wiele możliwości na odświeżenie wnętrza czy nawet zupełną zmianę stylistyki.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy