Jak zaplanować ogród – podział ogrodu na strefy i inne patenty

Duży przydomowy ogród to marzenie wielu osób, a zwłaszcza rodzin z dziećmi. Taka przestrzeń nie zawsze jest jednak odpowiednio funkcjonalna, dlatego warto wiedzieć, jak zaplanować ogród, aby znalazło się w nim miejsce i do wypoczynku, i do zabawy, a nawet do uprawy roślin. Jak powinien wyglądać wzorowy podział ogrodu na strefy? Oto kilka wskazówek:

Podział ogrodu na strefy, jak zaplanować ogród?

Jak zaplanować ogród, czyli o jakich strefach w ogrodzie warto pomyśleć?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń wokół domu powinna więc zachęcać nas do jak najczęstszego wychodzenia na zewnątrz. Jak zaplanować ogród, aby był funkcjonalny? Najlepiej będzie wydzielić w nim strefy dostosowane do potrzeb domowników. Warto pomyśleć więc o miejscu:

  • do wypoczynku, np. nowoczesny taras,
  • na organizację spotkań przy grillu,
  • do zabawy dla dzieci,
  • do uprawiania sportu (na przykład boisko, basen),
  • na uprawę warzyw i/lub owoców (grządki, sad),
  • na uprawę roślin ozdobnych.

Jak zaplanować ogród wokół domu w sposób praktyczny? Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim warunki naturalne, które niejako zdeterminują umiejscowienie wszystkich wybranych stref. Zasadniczo, podział upraszcza się zwykle do części reprezentatywnej i prywatnej. Z przodu domu sadzimy więc rośliny ozdobne, a w bardziej kameralnej przestrzeni za domem wyznaczamy strefę relaksu i zabawy oraz ewentualne miejsce na grządki czy sad. To, jak będzie wyglądał podział ogrodu na strefy zależy w głównej mierze od jego wielkości. Warto wziąć pod uwagę, że przydomowa oaza może być zaplanowana na różne sposoby, np. jako ogród w stylu angielskim, ogród w stylu japońskim lub ogrody wiejskie.

Jak zaplanować ogród ze strefą wypoczynkową?

Zastanawiając się, jak zaplanować ogród wokół domu, powinniśmy zacząć od jego najważniejszej części, czyli strefy wypoczynkowej. Ma ona zachęcać nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pozwalać na relaks w ogrodzie. Jeśli mamy do czynienia z małym ogrodem, możemy zorganizować tę strefę na tarasie i połączyć ją z miejscem służącym do organizacji przyjęć pod gołym niebem. Co musi znaleźć się w takiej przestrzeni? Będą to przede wszystkim:

  • odpowiednie podłoże utwardzone – najczęściej kostka, beton czy drewno,
  • meble wypoczynkowe – jeśli mają być przez cały sezon narażone na działanie czynników zewnętrznych to najlepiej, aby zostały wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego, na drewniane lub tapicerowane meble ogrodowe możemy pozwolić sobie tylko w przypadku zapewnienia im odpowiedniej ochrony przed deszczem,
  • osłona przed słońcem – czyli markiza w przypadku tarasu, pawilon ogrodowy, duży parasol, żagiel czy inne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się słoneczną pogodą w bezpieczny sposób.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz rozważyć też inne projekty, np. budowa oczka wodnego.

Jak zaplanować ogród wokół domu? Zobacz, jak zaplanować ogród wokół domu.

Podział ogrodu na strefy z miejscem do zabawy dla dzieci – o czym należy pamiętać?

Jak zaplanować ogród z placem zabaw dla dzieci? Miejsce, w którym maluchy mogą bezpiecznie rozładować nadmiar energii to jedna z najważniejszych stref w każdym rodzinnym ogrodzie. Warto więc dokładnie przemyśleć, gdzie ulokujemy zjeżdżalnię, trampolinę czy piaskownicę. Oto złote zasady dotyczące tego, jak zaplanować ogród wokół domu, aby dzieci bawiły się w nim bezpiecznie:

1. Wybierz miejsce, które spełnia wszystkie kryteria

Jeśli nie wiemy, jak zaplanować ogród, zacznijmy od strefy zabaw dla dzieci, która musi znaleźć się jak najdalej od ulicy, najlepiej naprzeciwko okien. Dzięki temu rodzic będzie mógł mieć oko na swoje pociechy nawet wtedy, kiedy nie będzie pilnować ich na zewnątrz osobiście.

2. Wybierz odpowiednie podłoże

Kiedy zastanawiamy się, jak zaplanować ogród wokół domu, musimy myśleć także o dokonaniu ewentualnych zmian w jego nawierzchni. Dzieci nie będą mogły biegać bezpiecznie na kamienistym podłożu. Znacznie lepiej sprawdzi się trawa, piasek lub nawierzchnia poliuretanowa, która amortyzuje upadki. Sprawdź, jak zasiać trawę.

3. Wyposaż przydomowy plac zabaw

Aby zachęcić dziecko do aktywności na świeżym powietrzu, warto wyposażyć podwórko w odpowiednie urządzenia. Ustawienie w wybranym miejscu huśtawki, zjeżdżalni, trampoliny czy piaskownicy wprowadzi także wizualny podział ogrodu na strefy.

Sad i grządki, czyli jak zaplanować ogród wokół domu

Jeśli dysponujemy czasem na jego pielęgnację, nasz podział ogrodu na strefy może uwzględniać miejsce na grządki warzywne czy sad z drzewkami owocowymi. Warto taką przestrzeń stosownie odgrodzić, zwłaszcza jeśli po naszym podwórku biega czworonożny przyjaciel. Jak zaplanować ogród warzywny? Poza roślinami uprawnymi można posadzić w nim także kwiaty, które sprzyjają takim uprawom. Nagietki czy aksamitki będą odstraszać szkodniki, a niektóre zioła swoim zapachem przegonią z ogrodu na przykład komary czy meszki.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy