Czy przy wyborze materaca warto kierować się ceną?

Dla wielu osób jednym z głównych kryteriów wyboru jest cena. To zrozumiałe! Koszt zakup materaca nie należy do najniższych. Na rynku można dostać produkty, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a są i takie, które kosztują kilka tysięcy. Warto jednak pamiętać, że cena jest jednym z wyznaczników jakości. Wybierając najtańszy materac, musimy liczyć się z tym, że w stosunkowo krótkim czasie może zacząć się odkształcać. Im tańszy produkt, tym krótszy okres gwarancji.

Sięgając po materac z najniższej półki cenowej, musimy liczyć się z tym, że szybko będziemy musieli wymienić go na nowszy model. W przypadku wysokiej jakości materacy producent daje nawet dziesięcioletnią gwarancję. Wyższa cena to także m.in. materiały pochodzące z odpowiedzialnych źródeł, innowacyjne technologie poprawiające komfort snu czy pokrowiec chroniący produkt przed zanieczyszczeniem i zalaniem.

Cena materaca uzależniona jest także od rodzaju wypełnienia. Najtańsze (i jednocześnie najmniej komfortowe) wypełnienie za pomocą sprężyn typu bonell jest powoli wypierane z rynku przez nowoczesne materace sprężynowe kieszonkowe, w których każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki komfort snu, nawet jeżeli z produktu korzysta dwoje użytkowników.

Dużą popularnością cieszą się także materace piankowe (polecane szczególnie dzieciom w wieku rozwojowym, osobom starszym, a także tym, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa). Jednym z najnowocześniejszych produktów dostępnych na rynku są materace hybrydowe, które łączą zalety obu rozwiązań. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa przy wysokim komforcie snu.

Jak dobrać materac do wzrostu oraz wagi?

Źle dobrane podłoże do spania, zarówno zbyt twarde, jak i zbyt miękkie, może być przyczyną chronicznych bólów głowy i kręgosłupa. Dlatego tak ważny jest zakup materaca dopasowanego do masy ciała. Na rynku dostępne są produkty o twardości od H1 (przeznaczone dla osób o masie ciała nieprzekraczającej 60 kilogramów) do H5 (przeznaczone dla osób, które ważą więcej niż 100 kilogramów). Największą popularnością cieszą się materace oznaczone jako H2 oraz H3. A co w przypadku, gdy między partnerami jest duża różnica wagowa?

Wówczas warto pomyśleć o materacu hybrydowym, który dzięki specjalnej konstrukcji dopasowuje się do masy ciała różnych osób, lub dwóch materacach o różnej twardości połączonych jednym pokrowcem. Wybierając materac, należy także zwrócić uwagę na to, aby nikt nie musiał spać na nim z podkurczonymi nogami. Dlatego osobom wysokim zaleca się zakup materaca o długości 220 centymetrów.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczny specjalistom Selene Materace z Warszawy

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy