Jak wybrać oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze wokół Ciebie. Pomaga on uniknąć wdychania szkodliwych pozostałości i alergenów oraz może pomóc w zapobieganiu alergii i astmie. Oczyszczacz powietrza różni się jednak od jonizatora powietrza lub nawilżacza. Urządzenia te są stosowane zarówno w otwartych, jak i zamkniętych pomieszczeniach, takich jak domy, biura, szkoły i szpitale.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są oczyszczacze powietrza z elegancką konstrukcją o prostym i dyskretnym wyglądzie. Ludzie często umieszczają oczyszczacze powietrza w rogach lub za telewizorem. Takie umiejscowienie może jednak powodować zgrzyt w Twojej sypialni, czyniąc ją nieatrakcyjną. Inaczej dzieje się w przypadku eleganckich modeli do których zaliczamy m.in.: Airdog X5 i Sharp UA-KIL60E-W.

Idealne miejsce dla oczyszczacza powietrza znajduje się w pobliżu strefy oddychania, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Powinien znajdować się w pobliżu sufitu, ale możesz go również umieścić na szafce nocnej lub na małym stoliku w pobliżu łóżka. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, w przeciwnym razie oczyszczacz nie będzie w stanie skutecznie oczyścić powietrza.

Nie wszystkie modele są estetyczne. Niektóre z nich mogą jednak kolidować z wystrojem pokoju. Powinieneś pamiętać, aby wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które chcesz oczyścić za pomocą oczyszczacza powietrza.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój oczyszczacz powietrza jest wydajny, zwróć uwagę na oceny CADR. Oceny te są opracowywane przez Stowarzyszenie Producentów Urządzeń Domowych (AHAM). AHAM ustala standardy dla oczyszczaczy powietrza w USA, a ich program Verifide pomaga konsumentom wiedzieć, co kupują. Możesz również sprawdzić recenzje różnych modeli, aby upewnić się, że kupujesz właściwy model.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien być w stanie wyczuć zmiany w jakości powietrza i odpowiednio zareagować. Powinien również być w stanie raportować zmiany do aplikacji na smartfonie lub panelu sterowania.

Niektóre modele mają funkcje wstecznego przepływu powietrza, która pozwala na korzystanie z oczyszczacza powietrza bez jego efektu chłodzenia. Te modele są zazwyczaj droższe, ale za swoje pieniądze otrzymujesz wyjątkową wydajność. I jeśli możesz sobie na to pozwolić, powinieneś rozważyć zainwestowanie w jeden z nich.

Wysokiej jakości oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w filtr HEPA. Ten rodzaj filtra powietrza jest najskuteczniejszy w wychwytywaniu drobnych cząsteczek. Może wyłapać kurz, pyłki, pleśń i bakterie. Zawiera również węgiel aktywny, który jest medium bardzo porowatym. Dostępne są również jonizatory.

Konsumenci powinni wybierać oczyszczacz na podstawie wskaźnika CADR (clean air delivery rate). Liczba ta wskazuje zdolność oczyszczacza powietrza do efektywnego oczyszczania powietrza. Wyższy CADR oznacza bardziej efektywny oczyszczacz powietrza. W idealnej sytuacji może on filtrować powietrze w dwóch trzecich swojej objętości. Ważne jest również, aby wybrać oczyszczacz powietrza, którego CADR dla pyłków wynosi co najmniej 200.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy