Obecnie na rynku znaleźć można wiele inteligentnych systemów i pojedynczych urządzeń, które pozwalają na komfortowe sterowanie pracą rolet, żaluzji, karniszy czy markiz. Ich funkcjonalność w dużym stopniu zależy od odpowiedniego dopasowania do specyfiki konstrukcji oraz wyboru właściwego miejsca montażu, a także trafnie dobranego sterownika. Ten ostatni element może posiadać zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane funkcje dodatkowe.
Sterownik do rolet
Sterowniki służą do sterowania silnikami elektrycznymi, które montowane są w roletach. W zależności od rodzaju urządzenia, obsługa może się odbywać przy użyciu dedykowanych przycisków lub zdalnie – z wykorzystaniem smartfona czy pilota. Niektóre sterowniki to stosunkowo proste moduły stosowane w systemach automatyki, podczas gdy inne to rozbudowane sprzęty pozwalające na inteligentne sterowanie roletami. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od potrzeb użytkowników, a także specyfiki samego systemu. Funkcje wielu sterowników można rozbudować, dołączając również obsługę ogrzewania, wentylacji czy oświetlenia.
Sterowniki STR
Sterowniki rolet montowane w puszkach i rozdzielniach są proste w obsłudze, a przy tym tanie. Ich zastosowanie pozwala na sterowanie roletami w sposób zarówno lokalny, jak i grupowy lub centralny. Do obsługi służą klawisze, które często mogą sterować także czujnikami wiatru czy deszczu. Tego rodzaju rozwiązanie polecane jest w przypadku ograniczonego budżetu, ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycji. Takie sterowniki rolet posiadają jednocześnie większość podstawowych funkcjonalności.
Radiowe systemy sterowania
W przypadku radiowych systemów sterowania, całą instalacją rolet można sterować zdalnie. W tym celu korzysta się ze specjalnych pilotów, a także nadajników podtynkowych. Sterowniki te przekazują sygnał do elementów zlokalizowanych w większej odległości od nadajnika, co odbywa się na drodze retransmisji. Systemy te mogą być montowane nawet w bardzo dużych budynkach, a sama obsługa jest wyjątkowo wygodna.
Sterowniki rolet dla budynków inteligentnych
Sterowniki rolet projektowane specjalnie dla budynków inteligentnych również korzystają z technologii radiowej, jednak transmisja ma w tym przypadku charakter dwukierunkowy. Na cały system automatyki składają się sterowniki bezprzewodowe, których praca sterowana jest z poziomu aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych – np. smartfonach i tabletach. Wyposażając w taki moduł inteligentny dom, zyskać można możliwość obsługi rolet z dowolnego miejsca na świecie oraz ich swobodnej konfiguracji.