Grzejniki pełnią jedną z najważniejszych funkcji użytkowych w naszych domach. Pozwalają na rozprowadzenie ciepła po całym domu, stając się jednocześnie integralnym elementem aranżacji wnętrza. Szeroki wybór różnorodnych modeli i rodzajów kaloryferów sprawia, że zakup powinien być świadomy i przemyślany. W dzisiejszym artykule podpowiemy, o czym pamiętać podczas wyboru grzejnika do łazienki.
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru grzejnika do łazienki?
Wybór odpowiedniego grzejnika powinien być dobrze przemyślany. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę jest moc kaloryfera. To właśnie ona warunkuje komfort termiczny oraz dostarczanie optymalnej ilości ciepła do każdego pomieszczenia. Przed zakupem zweryfikuj także wielkość grzejnika, tak aby odpowiadał swoim rozmiarem dostępnej przestrzeni. Ważnym aspektem będzie dodatkowo sposób podłączenia i montażu. Kwestia ta jest szczególnie istotna, gdy wymieniasz stary kaloryfer i chcesz uniknąć dodatkowych prac remontowo-budowlanych.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór grzejników zróżnicowanych pod względem materiału wykonania i wzornictwa. W zależności od swoich potrzeb możesz zwrócić się w stronę modeli dekoracyjnych, żeliwnych, aluminiowych i stalowych. Coraz większą popularnością wśród klientów cieszy się również grzejnik elektryczny łazienkowy. To właśnie rodzaj kaloryfera wpływa na jego efektywność grzewczą, żywotność oraz sposób montażu. Co więcej, grzejnik powinien być dopasowany do możliwości lokalowych. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się modele ścienne i wiszące, które zajmują mniej miejsca niż standardowe rozwiązania.
Jaki rodzaj grzejnika wybrać?
Najczęściej kaloryfery dzieli się ze względu na rodzaj wykorzystywanego źródła zasilania. Grzejnik łazienkowy elektryczny zasilany prądem pozostaje niezależny od instalacji grzewczej. Dzięki temu pozwala na dowolne projektowanie pomieszczenia. Większość z nas ma trudności z funkcjonalną aranżacją małej łazienki. Kaloryfer elektryczny gwarantuje optymalny komfort termiczny, prosty sposób regulacji oraz możliwość stosowania poza sezonem grzewczym. Najczęściej wykorzystywany jest w roli dodatkowego źródła ciepła. Termostat umożliwia jednocześnie energooszczędne użytkowanie przy utrzymywaniu optymalnej temperatury. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie: https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-lazienkowe-elektryczne/.
Klasyczne grzejniki wodne zintegrowane z centralnym ogrzewaniem najczęściej produkowane są z płyt stalowych oraz aluminiowych. W przypadku łazienki lepiej sprawdzają się jednak grzejniki drabinkowe, które wyróżniają się niewielkimi wymiarami. Są przy tym wąskie co dodatkowo ułatwia montaż na ograniczonym metrażu. Wiele osób ceni możliwość wykorzystania drabinek do ususzania ręczników i ubrań. Co więcej, nie wpływa to negatywnie na ich efektywność grzewczą. Ważną zaletą tego rozwiązania pozostaje możliwość dowolnego dopasowania modelu. Szeroki wybór kolorów emalii sprawia, że łatwiej znaleźć kaloryfer pasujący do naszego wnętrza.
Do głównych zalet grzejników wodnych można zaliczyć ich wysoką efektywność grzewczą oraz równomierne rozprowadzania ciepła. Na rynku dostępne są jednak także grzejniki wodno-elektryczne, które łączą w sobie dwie technologie. Standardowy model wodny jest wzbogacony dodatkowym czynnikiem grzewczym. Woda ogrzewana jest zarówno w obiegu, jak i wskutek pracy grzałki elektrycznej.
Jak dopasować moc grzejnika do łazienki?
Jednym z najważniejszych parametrów, warunkujących optymalną sprawność grzewczą pozostaje moc grzejnika. Warto pamiętać o tym, że kaloryfer w łazience nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale także osusza powietrze, zapobiegając pojawianiu się wilgoci i pleśni. Moc grzewcza wybranego modelu powinna odpowiadać naszym indywidualnym preferencjom, wielkości pomieszczenia oraz maksymalnej mocy grzewczej instalacji. Wybór grzejnika o zbyt niskiej mocy nie pozwoli na osiągnięcie optymalnej temperatury, natomiast kaloryfer o zbyt wysokiej będzie stanowić niepotrzebny wydatek, podnosząc koszt inwestycji.
W przypadku łazienki najczęściej przyjmuje się, że należy dopasować 100-120 W na każdy metr kwadratowy. W przypadku niewystarczającej izolacji lepiej wybrać grzejnik o odpowiednio wyższej mocy. Montaż silniejszego modelu może być konieczne w przypadku posiadania okna w pomieszczeniu, które generuje dodatkowe straty cieplne.
Najmodniejsze grzejniki łazienkowe
Grzejnik oprócz funkcji praktycznych stanowi ważny element współczesnych aranżacji wnętrz. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania możesz zdecydować się na klasyczny elektryczny grzejnik drabinkowy dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Sprawdzi się doskonale zarówno w nowoczesnych minimalistycznych projektach, jak i tradycyjnie urządzonych mieszkaniach. Ciekawą alternatywą są także dekoracyjne grzejniki łazienkowe, odznaczające się oryginalnym wzornictwem. Najczęściej wyróżniają się nietypowym kształtem i industrialnym charakterem, stanowiąc ważny element dekoracyjny całej łazienki.