Jak wybrać korzystny kredyt hipoteczny?

Wybór wymarzonego mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, którą musi podjąć niemal każdy. Wiąże się to z wieloma dylematami. Od tego, jakie miejsce będzie ku temu najlepsze, po rozwiązania finansowe. I to właśnie na tym się skupimy. Zakup nieruchomości finansowany jest nierzadko poprzez kredyt mieszkaniowy. Jak otrzymać najlepsze warunki kredytu hipotecznego? O czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy kredytu?

Najlepszy kredyt hipoteczny — czym się wyróżnia?

Zacznijmy od tego, że ciężko znaleźć jest uniwersalne rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Udzielenie kredytu uzależnione jest zwykle od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, tak więc na ostateczny kształt umów wpływ ma wiele czynników. Warto jednak szukać umowy, która ponad wszystko będzie transparentna.

Oznacza to nie mniej, nie więcej, że powinna mieć przejrzystą tabelę opłat. Nie powinniśmy dopłacać za niepotrzebne produkty, a w samej umowie kredytowej nie powinno być ukrytych opłat. Sporną kwestią jest np. ubezpieczenia kredytu, które jednak w większości przypadków jest korzystnym rozwiązaniem dla obu stron transakcji.

Oczywiście najlepszy kredyt hipoteczny to taki, który biorąc pod uwagę wszystkie koszty, będzie najtańszy. Nie tylko cena jest jednak ważna. Istnieje kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Okres kredytowania

Jedną z nich jest oczywiście okres kredytowania. Do zawarcia umowy kredytu zazwyczaj dochodzi, gdy brakuje nam gotówki na sfinansowanie zakupu. Później musimy dokonywać okresowej spłaty kredytu. Najtańszy kredyt hipoteczny to taki, który bierzemy na jak najkrótszy okres.

Oczywiście kwota kredytów hipotecznych jest dość wysoka, toteż kredytobiorcy decydują się oczywiście na jak najdłuższy okres spłaty, ze względu na niską ratę i zdolność kredytową.

Należy jednak pamiętać, że udzielenie kredytu hipotecznego na długi czas będzie skutkował wyższą sumą odsetek. Wybierając taką formę finansowania, warto zwrócić uwagę na wysokość opłat za wcześniejszą spłatę.

Oprocentowanie kredytu i prowizja

Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, musisz zapoznać się ze wszystkimi jego parametrami. To między innymi całkowita kwota kredytu, na którą składają się również oprocentowanie i prowizja. Decydując się na tak duże zobowiązanie najważniejszym parametrem dla kredytobiorcy, jest oczywiście wysokość raty. Na jej wielkość mają wpływ właśnie wyżej wymienione czynniki.

Oprocentowanie kredytu składa się z części zmiennej i stałej. Pierwsza z nich to tzw. WIBOR, którego wysokość banki aktualizują średnio co 3 miesiące. Nie ma wpływu na jego wysokość ani klient, ani bank, z którego skorzysta. Możemy również skorzystać z oprocentowania stałego. Jest wyższe, ale przez pewien czas mamy pewność, że nie wzrośnie.

Przeczytaj również: http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/zaliczka-i-zadatek-a-wklad-wlasny-do-kredytu-hipotecznego/

Całkowity koszt kredytu — produkty dodatkowe

Warto pamiętać, że aby nieco obniżyć koszt kredytu w niektórych bankach, istnieje możliwość skorzystania  z dodatkowych produktów. To np. karta kredytowa, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczeni na życie, czy konto osobiste. Warto jednak sprawdzić, czy takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie będzie dla nas korzystne.

Pożyczka hipoteczna — raty równe czy malejące?

Jako klienci możemy zarządzać niektórymi parametrami kredytowanych kosztów. Mamy wybór co do kwoty kredytu, rodzaju oprocentowania, czy chociażby formy rat. Kredyty hipoteczne mogą charakteryzować się ratami równymi i malejącymi. W pierwszym przypadku płatność jest taka sama w całym okresie kredytowania. W drugim natomiast raty początkowe będą wyższe od rat równych, natomiast z każdym miesiącem będą maleć. Poza wysokością rat warto wspomnieć, że raty te różnią się od siebie łączną wysokością odsetek, jaką zapłacimy w ostatecznym rachunku.

Najlepszy kredyt hipoteczny – jak rozpoznać najkorzystniejszą ofertę?

Warto zauważyć, że oferty banków potrafią się od siebie znacznie różnić. Zdecydowanie warto skorzystać z takich narzędzi jak porównywarka kredytów hipotecznych, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Na to, jak dobra jest dana propozycja, będzie mieć wpływ nie tylko ogólny koszt kredytu, ale także takie parametry jak oprocentowanie kredytu hipotecznego, ubezpieczenie spłaty kredytu, oraz jego przyznawalność, czy szybkość wydawania decyzji kredytowej.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy