Jak wybrać dobre żelazko parowe?

Dobre żelazko parowe niezbędne jest w każdym domu, gdyż może znacznie usprawnić prasowanie. Czym tak właściwie różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika? Jaki model żelazka wybrać? Gdzie znaleźć rzetelny ranking żelazek parowych? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Jak działa żelazko parowe?

Jak każdy z nas wie, nawet najładniejsze ubranie może sporo stracić, gdy będzie niewyprasowane. Zagniecenia i odkształcenia materiału nie dodają mu uroku. Nie zawsze jednak mamy cierpliwość, a przede wszystkim czas na to, aby je uprasować. Z pomocą przychodzą żelazka parowe. Jest to urządzenie, które powstało z myślą o osobach, którym zależy na efektownym prasowaniu w krótkim czasie. Wytwarzana przez urządzenie para wodna, świetnie poradzi sobie z takimi problematycznymi elementami garderoby, jak np. wełniany płaszcz czy tiulowa sukienka. To, co wyróżnia ten rodzaj urządzeń, to niewysoka cena, jest to zatem doskonała alternatywa dla generatora pary.

Prasowanie za pomocą pary wodnej jest jednym z najprostszych sposobów na wygładzone ubrania. Rozgrzana i skroplona woda wnika w głąb tkaniny, a to powoduje rozluźnienie włókien. W wyniku tego procesu pracowanie przebiega szybko i sprawnie, a ubrania są miękkie i przyjemne w dotyku. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, którym zdarza się przypalić ulubioną bluzkę podczas prasowania – korzystając z żelazka parowego, nie jest to możliwe.

Jak wybrać żelazko parowe?

Podczas wyboru żelazka parowego, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii i parametrów. Jednym z nich jest rodzaj użytej stopy, gdyż to właśnie od niej zależy trwałość i skuteczność żelazka. Polecane są te urządzenia ze stopą ceramiczną, teflonową i szafirową. Popularnością cieszą się ostatnie z nich, a to za sprawą wyjątkowej odporności na zarysowania oraz łatwości prowadzenia. Sprawdzą się zatem do ubrań zdobionych dużą ilością guzików czy zamków.

Kolejnym ważnym parametrem jest moc żelazka. Powinna ona wynosić co najmniej 2000 W. Jeżeli celem Twoich poszukiwań jest żelazko do zadań specjalnych, dobrym wyborem będzie model o mocy 3000 W i więcej. Nie bez znaczenia jest także pojemność zbiornika na wodę – im jest większa, tym lepiej. Ważne jest również jego umiejscowienie, gdyż dostęp do niego powinien być łatwy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas wyboru żelazka?

Parametry, których nie można pominąć to siła uderzenia oraz ciągłego wytwarzania pary. Pierwszy z nich decyduje o skuteczności pojedynczego wyrzutu pary. Siła pary powinna wynosić przynajmniej 150 g. Pozwoli to na skuteczne rozprasowanie każdego zagniecenia.

W nowoczesnych modelach żelazek znajdziemy dodatkową funkcję, jaką jest system antywapienny. Polega on na automatycznym usuwaniu kamienia. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu zbiornika na wodę. W ten sposób pozbędziemy się osadu z kamienia, który czasami pozostawia smugi na prasowanych ubraniach.

Na wielu stronach znaleźć można ranking żelazek parowych, z którym warto się zapoznać. Dowiemy się z niego, jakie modele są polecane przez użytkowników, a których z nich należy unikać.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy