Jak ustawić kwiaty w domu – aranżacje i pomysły

Ludzie przez pandemię koronawirusa i lockdown zaczęli doceniać przyrodę. Siedząc długi czas w domu zauważyli, że brak roślin im doskwiera. Powróciła moda na kwiaty w mieszkaniu, cowięcej niektórzy rzucają się na pomysł domowej dżungli. Reszta z nich decyduje się tylko na kilka roślin, które pozwolą im wypełnić pustą przestrzeń. W takim wypadku pozostaje zadać sobie pytanie – jak wyeksponować kwiaty w domu?

Jak wyeksponować kwiaty w domu?

Na samym początku zakupione rośliny zajmują miejsce na parapetach gdzie jest najwięcej światła. Stopniowo wraz ze wzrostem liczby kwiatów, miejsca zaczyna brakować. Co zrobić w takim przypadku? Jak ustawić kwiaty w domu, aby przestrzeń wyglądała przyjemnie? Oto klika pomysłów:

 • spraw sobie kwietniki – jest wiele rodzajów: od drewnianych, metalowych, po bardzo rozbudowane i proste tylko na jedną roślinę,
 • zawieś półki wiszące – na nich najpiękniej wyglądają bujne i zwisające rośliny, które dodają uroku otoczeniu,
 • postaw regały – na nich możesz ustawić wszystkie rodzaje kwiatów,
  użyj ciekawych doniczek lub osłonek,
 • powieś makramy – można je zahaczyć na końcach karnisza albo zawiesić pod sufitem.

Rośliny w twoim mieszkaniu

Rośliny, które warto mieć w domu

Mamy wiele roślin doniczkowych, które przynoszą korzyści dla zdrowia człowieka i nie tylko. Niektóre gatunki kwiatów mają specyficzny kolor liści oraz kształt, które spokojnie zajmą miejsce najlepszych ozdób w Twoim domu. Zanim przejdziemy do konkretu jak ustawić kwiaty w domu, musimy je podzielić na kwiaty, które lubią słońce oraz kwiaty, które lubią cień w domu, ponieważ jest to fundament do rozpoczęcia planowania wystroju z roślinami.

Kwiaty, które lubią słońce w domu

Rośliny te najlepiej czują się w pokojach, które wychodzą na południe oraz zachód. Potrzebują dużo światła do fotosyntezy i lepszego wybarwienia liści. Najlepszymi ozdobnymi roślinami doniczkowymi do uprawy w domu są:

 • Strelitzia nicolai – duża roślina, która z czasem nawet kilka metrów. Jej duże liście idealnie wypełnią puste przestrzenie pokoju,
 • Ficus tineke – nietuzinkowa roślina z biało-zielonymi liśćmi,
 • Stromanthe triostar – piękna trójbarwna roślina z dużym zapotrzebowaniem na światło na swoje różowo-biało-zielone liście.

Kwiaty, które lubią cień w domu

Rośliny w tej grupie kwiatów nie są fanami dużej ilości światła, ponieważ dobrze się czują w pomieszczeniach skierowanych na wschód oraz północ. Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty do sypialni wybrać, wybierz te, które mają zdolność oczyszczania powietrza. Jednymi z najpiękniejszych cieniolubnych okazów są:

 • Scindapsus pictus – zwisająca roślina z białymi kropkami,
 • Monstera deliciosa – klasyczna i ostatnio bardzo popularna,
 • Sansevieria – dobrze sprawdza się nawet w ciemnej łazience
 • Maranta leuconeura fascinator tricolor – bardzo łatwa w uprawie, ładnie się prezentuje, kiedy jej pędy spokojnie zwisają w dół,
 • Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze.

 

Trujące kwiaty domowe

Posiadając w domu trujące kwiaty domowe, trzeba wyostrzyć swoją uważność. Część roślin, które hodujemy w domu posiadają toksyny, które są niebezpieczne dla zwierząt czy dzieci. Spożycie takiej rośliny może spowodować zatrucia pokarmowe, wysypkę, podrażnienie błon śluzowych i skóry, a czasem nawet zaburzenia pracy serca.

Przykłady trujących kwiatów domowych:

 • Monstera,
 • Kroton,
 • Skrzydłokwiat,
 • Dracena,
 • Fikus,
 • Alokazja.

 

Kwiaty w domu – aranżacje

Wykorzystanie półek, makram czy poustawianie większych donic z roślinami to jedne z kilku pomysłów na to jak wyeksponować kwiaty w domu. W naszych domach zapanowała moda na białe i szare ściany, z którymi kwiaty doniczkowe w salonie komponują się świetnie. Ilu ludzi tyle możliwości, żeby zmienić przestrzeń.  Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy klika konkretnych przykładów, które mogą Ci się spodobać. Oto nasze sugestie jak ustawić kwiaty w domu, aby Twoje mieszkanie było przytulniejsze.

Dobre ustawienie kwiatów w mieszkaniu

Najlepsze kwiaty do jasnych pomieszczeń

Najlepsze aranżacje roślinne w domu

Podsumowanie – jak wyeksponować kwiaty w domu

Mamy wiele możliwości, aby zaaranżować swoją przestrzeń w rośliny. Zanim cokolwiek kupimy musimy pamiętać o kwiatach, które lubią słońce w domu i o tych, które go nie lubią. Jest to warunek podstawowy, aby rośliny bezproblemowo rosły. Dodatkowo ważną kwestią jest obecność wśród nich trujących kwiatów domowych, wywołujących zatrucia i problemy zdrowotne u ludzi i zwierząt. Jednak pomimo tego można je hodować w domu. Najmodniejszymi pomysłami na to jak ustawić rośliny w domu są wszelakie makramy, ciekawe doniczki, półki oraz regały. Dzięki nim dom staje się przytulniejszy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy