Jak urządzić wąski pokój? Poznaj nasze triki

Aranżacja małych i wąskich pokoi jest prawdziwym wyzwaniem. Co zrobić, aby mały metraż nie wydawał się ciasny, ale przytulny i przestronny? Jak zaaranżować stylowe mieszkanie mimo niesprzyjającego układu pomieszczeń? Jak urządzić wąski pokój? Poznaj nasze triki!

Wąski pokój – trochę o kolorach

Do optycznej zmiany proporcji pomieszczeń najlepiej wykorzystać kolory ścian. Jeden z krótszych boków pomaluj na ciemniejszy lub mocniejszy kolor, a dłuższe na biało albo wybierając bardzo jasne i pastelowe odcienie. Jasne barwy optycznie oddalają od nas ściany, a ciemne przybliżają. Dodatkowo, twoim sprzymierzeńcem będą chłodne tonacje. To właśnie dzięki nim osiągniesz efekt głębi i przestronności, na kórym nam zależy. W zmianie proporcji, mogą pomóc ci także poziome pasy na krótszej ścianie.
Zobacz też artykuł o tym, jak optycznie powiększyć pokój.

Jak urządzić wąski pokój - mały wąski pokój

Jak umeblować wąski pokój? Najważniejsze zasady

Dobranie odpowiednich mebli jest szczególnie ważne przy aranżacji wąskich przestrzeni. Na co zwrócić uwagę?

  • Jeśli to możliwe, duże i dominujące meble (np. kanapa, szafa) ustaw przy krótszej ścianie. Te, które chcesz postawić przy dłuższej powinny być jasne i o błyszczącej, odbijającej światło powierzchni.
  • Wybieraj meble jasne, o lekkiej konstrukcji. Zapomnij o meblościance stojącej przy dłuższej ścianie!
  • Szafy z drzwiami przesuwnymi pozwolą ci na zaoszczędzenie miejsca i będą dużo praktyczniejszą opcją.
  • Mimo, że to droższy wariant, warto pomyśleć o meblach na wymiar, co pozwoli na lepsze wykorzystanie miejsca i dopasowanie sprzętów do naszych potrzeb.
  • Jeśli planujesz w tym pokoju spać lub czasami będzie on pełnił funkcję pokoju gościnnego, postaw na sofę z funkcją spania. W dzień będziesz mieć więcej przestrzeni, a gdy zajdzie taka potrzeba, z łatwością zamienisz ją na wygodne łóżko.

Jak urządzić wąski pokój - jakie meble do wąskiego pokoju

Postaw na lustra

W małych przestrzeniach twoim sprzymierzeńcem jest z pewnością lustro. Umieść je na dłuższej ścianie. Nada pomieszczeniu przestronności i dodatkowo będzie odbijać światło słoneczne. Dobrze dobrane może poszerzyć pokój nawet dwukrotnie! Jakie lustro wybrać, żeby najlepiej spełniało te funkcje? Najlepiej duże i bez ramy. Możesz pobawić się w stworzenie mozaiki lub zamówić je na wymiar. Lustra są praktyczną i ponadczasową ozdobą.

Jak urządzić wąski pokój – światło

Urządzając wąski pokój pamiętaj o roli światła na odbiór pomieszczenia. Staraj się niczym nie zasłaniać okien, które są najlepszym jego źródłem. Możesz zrezygnować z zasłon na rzecz rolet. Zatroszcz się też o prawidłowe oświetlenie po zachodzie słońca. Przeczytaj jak dobrać lampę sufitową w naszym artykule. Jasne wnętrza zawsze wydają się większe, w przeciwieństwie do ciemnych, które będą sprawiać wrażenie ciasnych i zagraconych. Jeśli możesz wymienić podłogę, postaw na jasne panele lub deski ułożone wzdłuż pomieszczenia.

Jak urządzić wąski pokój - mał wnętrza - światło w pokoju

Zachowaj minimalizm

Co da nam minimalizm w małym lub wąskim pomieszczeniu? Poczucie lekkości i przestronności wnętrza. Zrezygnuj z niepotrzebnych bibelotów, przedmioty staraj się mieć poukładane w szafkach lub ozdobnych pojemnikach, żeby zbyt duża ilość detali, nie potęgowała wrażenia ciasności. Ogranicz rzeczy stojące na wierzchu i ciesz się porządkiem. W redukowaniu zbyt dużej ilości ozdób pomoże nam zdecydowanie się na konkretny design pomieszczenia. Style aranżacji wnętrz – przeczytaj więcej i wybierz najlepszy dla siebie.

Jak urządzić wąski pokój – podsumowanie

Znając te podstawowe zasady będzie nam łatwiej zaaranżować małe wnętrza tak, by były stylowe i funkcjonalne. Sprawdź nasze rady jak urządzić pokój dla dziecka lub mały pokój dla rodzeństwa. Pisaliśmy również na temat aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku i aranżacja mieszkania w bloku.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy