Jak przygotować ogród na zimę? Zobacz co jest najważniejsze!

Jesień to bardzo dobry czas na przygotowanie ogrodu do zimy. Większość roślin już przekwitła, a trawa powoli zaczyna żółknąć i przestaje szybko rosnąć. Także warzywa nadają się do zbioru, a więc grządki zaraz będą puste Jak przygotować ogród na zimę, aby na wiosnę znów odbił życiem? O tej porze roku sadzi się też niektóre rośliny cebulkowe, aby na wiosnę ładnie nam zakwitły.  Przygotowanie ogrodu do zimy nie musi być trudne. Wystarczy podjąć konkretne prace, które ułatwią nam później wiosenne prace w ogrodzie, ale też sprawią, że wieloletnie rośliny dobrze przezimują i kiedy skończy się zimowa pora, będą dalej rosły.

Jak przygotować ogród na zimę?

Najważniejsze jest, aby zrobić porządki odpowiednio wcześnie. Zatem jak przygotować ogród na zimę, aby na wiosnę było jak najmniej pracy? Zanim jeszcze pojawią się pierwsze przymrozki i wieloletnie rośliny zdążą przemarznąć. przygotowanie ogrodu do zimy to też sadzenie nowych roślin. Mamy teraz czas na wsadzenie cebulek do ziemi, które mają zakwitnąć dopiero na przyszły rok. Kiedy przyjdą już przymrozki i ziemia będzie bardzo zimna z rana, może być nam ciężko wykonać niektóre prace.

Jak przygotować ogród na zimę? Podzielmy sobie prace na porządkowe i na przygotowujące rośliny do nadejścia wiosny. Te pierwsze to między innymi ostatnie skoszenie trawy czy wycięcie krzewów, jakich nie chcemy już mieć na posesji. Warto zgrabić ziemię i zebrać wszystkie wysuszone rośliny. Z opadających liści i skoszonej trawy, można z powodzeniem zrobić kompost, który przyda się do nawożenia. Robiąc porządek, warto zastanowić się, jakie rośliny chcemy zachować na przyszły rok. Być może, jakieś rośliny sprawiły nam trudność w pielęgnacji albo plon z warzywniaka nie był tak urodzajny, jak tego oczekiwaliśmy. W takim wypadku teraz jest okazja, aby zrewidować roślinność wybraną do ogrodu np. jakie krzewy wybrać a jakich się pozbyć.

Przygotowanie ogrodu na zimę - jak przygotowac ogród warzywny na zimę?

Przygotowanie ogrodu do zimy krok po kroku

Po wykonaniu wstępnych porządków czas na przygotowanie ogrodu do zimy. Rośliny, które w nim pozostają, trzeba dobrze zabezpieczyć przed chłodem i zmiennymi warunkami. Na glebie warto rozsypać korę, trociny czy przygotowany wcześniej kompost. Zabezpieczy to cebulki i korzenie roślin przed przemarznięciem. Nadziemne części roślin np. krzewy róż, dobrze jest zabezpieczyć siatką cieniującą i ustawić wokół nich parawan z włókniny. To z kolei zabezpieczy pędy przed wysychaniem i przymrozkiem. W ten sam sposób zabezpieczamy też krzewy owocowe.

Jak przygotować ogród na zimę? Jak przygotować ogród warzywny na zimę? Zobacz!

Jak przygotować ogród warzywny na zimę?

Część z warzywami również musi być poddana obróbce. Jak przygotować ogród warzywny na zimę, aby już wiosną mieć świeże warzywa? Przede wszystkim przygotowanie ogrodu do zimy to pozbycie się resztek roślin nadziemnych i podziemnych bulw. Koniecznie trzeba usunąć resztki pędów i bulw z ziemi i nadziemia, ponieważ pozostawione mogą sprawić, że w ziemi pojawi się grzybnia, która nie jest dla plonów zdrowa. Ziemię trzeba też przekopać. Przy tej okazji, można też przygotować nawóz np. naturalny, jak obornik. Warto pamiętać, że niektóre rośliny mogą zimować w ogrodzie. Choćby lubczyk, brukselka, jarmuż czy odmiany mrozoodporne.

Jeszcze jak przygotować ogród warzywny na zimę, aby mieć lepsze plony? Co cztery lata powinniśmy zmieniać układ grządek. Zasadzenie w tym samym miejscu kolejny rok z rzędu tych samych warzyw, może skutkować uboższym plonem. Dlatego już podczas okresowych porządków, dobrze jest podjąć decyzję, jakie rośliny posadzimy w konkretnym miejscu. A może chcemy powiększyć lub pomniejszyć część warzywną? Teraz jest na to czas.

Cebulki, które sadzimy na jesień

Zastanawiając się, jak przygotować ogród na zimę, warto też od razu pomyśleć o naszych oczekiwaniach na wiosnę. Czy chcemy mieć więcej tulipanów, a może podobają nam się lilie? Przygotowanie ogrodu na zimę to również zaplanowanie kolejnych roślin i posadzenie ich. Rośliny wyrastające z cebulek, właśnie jesienią musimy zasadzić, a potem przykryć ziemię warstwą kory, aby mogły się rozwijać w ziemi. Do kwiatów cebulkowych, które trzeba posadzić jesienią, aby zakwitły wiosną, można zaliczyć także hiacynty, krokusy, azalię oraz narcyzy. Także czosnek ozdobny, szachownice i cebulice, należy posadzić przed zimą.

A co, jeśli jesienią nadal chcemy mieć kwitnący ogród? Nie ma z tym najmniejszego problemu! Po zrobieniu ostatecznych porządków wystarczy posadzić szafran, czyli jesienny krokus oraz zimowit jesienny. Te rośliny zakwitną jeszcze tej jesieni.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy