Jak przygotować dom na długotrwałe awarie prądu?

W związku z gwałtownymi zmianami globalnymi coraz częściej doświadczamy zjawiska zwanego blackoutem energetycznym. Co oznacza? Blackout energetyczny to nagła, niespodziewana awaria prądu na danym obszarze. Obejmuje zarówno pojedyncze lokalizacje, jak i duże obszary, w tym całe miasta, regiony, czy nawet kraje. Przyczyny mogą być różne m.in. uszkodzenia infrastruktury elektroenergetycznej, przeciążenie sieci, ataki cybernetyczne, katastrofy naturalne (np. burze, huragany, trzęsienia ziemi). Blackout, szczególnie jeśli jest długotrwały może przynieść poważne konsekwencje, doprowadzając do paraliżu w wielu sektorach, komunikacji, służbie zdrowia, produkcji etc.

Czym grozi długotrwała awaria prądu w domu?

Czy należy bać się blackoutu energetycznego? Jak negatywnie wpływa na nasze codzienne życie domowe? Oto kilka przykładów skutków długotrwałej awarii prądu:

  1. Brak oświetlenia: Najbardziej oczywistym skutkiem jest brak światła elektrycznego. Taka sytuacja uniemożliwia poruszanie się po domu, czy wykonywanie podstawowych obowiązków. Grozi też naszemu bezpieczeństwu. Brak oświetlenia, szczególnie w nocy może zwiększyć ryzyko upadków, wypadków.
  2. Funkcjonowanie sprzętu: Wiele podstawowych urządzeń w domu RTV-AGD, takich jak lodówki, zamrażarki, piece, kuchenki mikrofalowe wymaga zasilania elektrycznego. Bez niego przestaną działać, co spowoduje np. problemy z przechowywaniem żywności, która bez odpowiedniego chłodzenia zacznie się zwyczajnie psuć.
  3. Brak dostępu do komunikacji: Tak samo zasilane energią elektryczną są również wszystkie sprzęty elektroniczne służące komunikacji ze światem. Nikt nie wyobraża sobie chyba dzisiaj dnia bez działającego laptopa, czy telefonu komórkowego?

Jak przygotować dom na długotrwałe awarie prądu?

Jeśli chcemy zminimalizować wpływ blackoutu na nasze codzienne życie, musimy posiadać plan awaryjny. Zdecydowanie niewystarczające jest zaopatrzenie się w latarki, zapałki, baterie, świece, czy lampy naftowe. Bezpieczeństwo zapewni nam efektywny, sprawnie działający system zasilania awaryjnego. Poniżej kilka przykładów z jakich urządzeń możemy go skompletować:

System fotowoltaiczny typu OFF-GRID (niepodłączony do sieci energetycznej): W przeciwieństwie do instalacji ON-GRID, czyli podłączonej do sieci energetycznej, system OFF-GRID działa w pełni niezależnie od niej. Energia jest wytworzona i magazynowana w instalacji, bez konieczności wysłania nadwyżek. Standardowa instalacja typu OFF-GRID składa się z kilku urządzeń:

  1. Panele słoneczne (PV): Moduły solarne, które wytwarzają energię elektryczną, wykorzystując promienie słoneczne, co pozwala na pozyskiwanie energii bez dodatkowych kosztów.
  1. Akumulatory: Magazynują energię elektryczną i umożliwiają użytkownikom korzystanie z prądu elektrycznego w momencie awarii prądu.
  2. Inwerter: Przetwarza prąd stały (DC) generowany przez panele solarne i zgromadzony w akumulatorach na prąd zmienny (AC), który jest używany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych.

Generator prądotwórczy: To popularne urządzenie do zabezpieczenia przed długotrwałym blackoutem, działające na zasadzie przetworzenia energii mechanicznej na elektryczną. Funkcjonuje jako źródło awaryjne, które automatycznie włącza się w przypadku braku prądu i zapewnia ciągłość pracy urządzeń. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu generatora:

  1. Dobór mocy generatora: Wybór odpowiednio dużej mocy generatora jest kluczowy. Generatory są dostępne w różnych mocach, ważne jest więc dokładne określenie, jaki jest pobór wszystkich naszych urządzeń domowych. Nasze modele HEX-GEN to zakres mocy: 1500-3000VA.
  2. Rodzaj generatora prądotwórczego: W domu bardziej praktyczne będzie nieduży, mobilny, łatwy do przenoszenia generator, który z powodzeniem zasili potrzebne nam urządzenia w przypadku awarii prądu.
  3. Silnik: W przypadku generatorów napędzanych silnikami spalinowymi ważne jest utrzymanie stałego źródła paliwa, aby generator mógł działać nieprzerwanie przez długi czas. Modele HEX-GEN charakteryzują się bezawaryjnym, oszczędnym czterosuwowym silnikiem chłodzonym powietrzem o maksymalnej mocy 3KM-7KM.
  4. Dodatkowe cechy: Modele HEX-GEN posiadają m.in. zabezpieczenie obwodu wyjściowego za pomocą wyłącznika automatycznego, są osadzone na poduszkach amortyzujących, wyposażone w tłumik, dzięki czemu pracują cicho, wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym designem.

Przenośna stacja zasilania TRAVEL POWERBOX: Bardzo praktyczne, niedużych rozmiarów urządzenie, które może ładować kilka sprzętów jednocześnie m.in. telefony, ładowarki, laptopy, aparaty cyfrowe, TV, drony, wentylatory, lodówki, urządzenia medyczne, oświetlenie. Nasza stacja jest ekologiczna, nie wymaga użycia benzyny, nie wytwarza toksycznych oparów, nie wibruje podczas pracy, nie emituje głośnych dźwięków. Można ją zasilić z sieci lub gniazdka zapalniczki, jak również wykorzystując energię słoneczną – wystarczy podłączyć urządzenie do paneli solarnych.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy