Jak powiesić obraz bez wiercenia?

0
1093
Jak powiesić obraz bez wiercenia - bez gwoździ

Sposoby na powieszenie obrazu bez użycia gwoździ czy wkrętów, przydadzą się w wielu sytuacjach: gdy nie masz odpowiednich narzędzi, nie chcesz hałasować i przeszkadzać sąsiadom, gdy nie wiesz jak poprowadzone są kable, a podejrzewasz, że być może przechodzą przez ścianę, którą chcesz upiększyć, gdy lubisz częste zmiany albo, gdy po prostu, wynajmujesz mieszkanie i nie chcesz niszczyć powierzchni. Poznaj sposoby na to, jak powiesić obraz bez wiercenia!

Sposoby bez wiercenia – samoprzylepne gwoździe i haczyki

Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie samoprzylepnych haczyków. Możemy wybierać wśród kilku firm. Szukając odpowiedniego dla naszych celów, zwróćmy uwagę na wielkość haczyków, ich maksymalny udźwig i czy jest dostosowany do powierzchni, na której chcemy go użyć. Niektóre samoprzylepne gwoździe posiadają opcję regulacji wysokości. Nawet gdy są już przyklejone możemy zmenić ich ustawienie. Taki system ułatwia montaż i pozwala zmianę pozycji przy ewentualnej zmianie ramki. Zazwyczaj w opakowaniu znajdziemy dwustronnie klejony plaster, który przyklejamy na oczyszczoną powierzchnię i plastikowy haczyk, który doklejamy do plastra. Szybka metamorfoza sypialni jest możliwa, bez pomocy partnera i bez pyłu na łóżku!

Jak powiesić obraz bez wiercenia - bez gwoździ

Jak powiesić obraz bez wiercenia – rzepy samoprzylepne

Podobnie jak w przypadku haczyków możemy wybierać w wielkości pasków i deklarowanym udźwigu. Rzepy dają nam możliwość regulacji tylko o kilka milimetrów. Warto je wybrać jeśli rzecz, którą chcemy umieścić na ścianie, jest z drugiej strony płaska i haczyk nie będzie miał się o co zaczepić.

Sposoby bez wiercenia – taśmy montażowe

Dwustronne taśmy montażowe również sprawdzą się gdy chcemy zawiesić obraz na ścianę bez użycia gwoździ. Można je kupić w plastrach lub rolce. Jedną stronę przyklejamy do ściany, a do drugiej doklejamy obraz. Nie sprawdzą się przy okazji antyram, ponieważ potrzebują płaskiej powierzchni żeby być skuteczne. Za to bez wahania można ich użyć do zwykłych ramek.

Jak powiesić obraz bez wiercenia – mocowanie magnetyczne

Dekoracje metalowe możemy przymocować do ściany za pomocą samoprzylepnej taśmy magnetycznej, która z jednej strony posiada warstwę kleju, którą przyklejamy do ściany na oczyszczoną powierzchnię, a z drugiej powierzchnię magnetyczną. Jej zaletą jest to, że przedmioty, które chcemy zawiesić reagujące na magnes, a nie mające otworu na haczyk, nie będą musiały być specjalnie do tego przygotowywane (np. kolekcjonerskie tablice rejestracyjne, stalowe ramki).
Możemy również pomalować ścianę podkładem magnetycznym i dekoracje przywieszać bezpośrednio na niej. Nastręczy nam to jednak dużo więcej pracy.

Sposoby bez wiercenia – masy mocujące

Zarazem bezpieczne dla ścian i łatwe w użyciu jest wykorzystanie mas mocujących. Jest to sposób, który sprawdzi się raczej do lżejszych dekoracji. Jego zaletą jest to, że może być wielokrotnie wykorzystywany, ponieważ przez bardzo długi czas, masy mocujące, nie tracą swoich właściwości.

Jak powiesić obraz bez wiercenia – kleje

Obraz możesz powiesić również dzięki zastosowaniu uniwersalnego kleju montażowego o natychmiastowym chwycie. Jego aplikacja jest wygodna, udźwignie również cięższe ramki, jednak może stwarzać problemy przy zdejmowaniu.

Jak powiesić obraz bez wiercenia - bez gwoździ

Stwórz galerię na listwach

Użycie gwoździ zminimalizuje zamontowanie listwy do wieszania obrazów. Zazwyczaj umieszcza się ją przy suficie, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna. Udźwignie nawet najcięższe obrazy, pozwalając na zmianę ich pozycji. Jest to rozwiązanie stosowane bardzo często w galeriach sztuki, ponieważ pozwala na częstą zmianę ekspozycji i daje gwarancję wytrzymałości.

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, przekonasz się, że warto włożyć trochę wysiłku i odmienić swoje wnętrza. Poznaj nasze pomysły na ściany w domu. Jeśli wiosenne porządki zmotywowały Cię do wprawadzania zmian w mieszkaniu, sprawdź też, jak odnowić boazerię, jak pomalować tapetę  oraz jak dobrać lampę sufitową do wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię