Jak odpowiednio przygotować glebę na wiosnę?

Wraz z przybyciem pięknej pory roku jaką jest wiosna, każdy z nas nabiera chęci do prac na zewnątrz. Mając koło domu kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni warto zastanowić się, czym można ją wypełnić.

W sklepach spożywczych warzywa są coraz bardziej nawożone i tworzy się je na ilość, przez co nigdy nie smakują tak jak powinny. Z tego względu warto poświęcić część swojego ogródka na ich uprawę, co nie tylko da nam satysfakcję, ale również wynagrodzi nam to owocnymi plonami.

Dobrze jednak mówi się o plonach i efektach pracy, podczas gdy gleba nie jest jeszcze przygotowana. Pora więc dowiedzieć się od czego zacząć!

Podstawowe czynności przygotowawcze

Zacznijmy od wydzielenia przestrzeni, którą przeznaczymy na grządki. W teorii powinno się przekopać ziemię przed zimą, aczkolwiek gdy dopiero zaczynamy przygodę z ogrodnictwem, to wykonując tę czynność wiosną, nie stanie się nic złego. Wczesną wiosną, bo około cztery tygodnie przed rozpoczęciem sadzenia, powinniśmy spulchnić glebę oraz dokładnie ją wyrównać.

Kolejną czynnością powinno być stworzenie planu sadzenia tak, by wszystko było dobrze uporządkowane. Po uprzednim rozrysowaniu na kartce, będziemy musieli wziąć sznurek i kilka patyków, którymi będziemy oznaczać poszczególne grządki. Należy pamiętać, by między grządkami zachować odpowiednią przerwę w celu łatwiejszego dostępu przy potrzebie dalszej pielęgnacji.

Na tak przygotowane grządki można nawieźć obornik lub kompost, a następnie przejść do sadzenia.

Grabie czy glebogryzarka

Grabie czy glebogryzarka?

Po orce przedzimowej nazywanej przez niektórych ostrą skibą, ziemia jest zbita w duże grudy. Taką glebę należy rozbić jak najbardziej i dokładnie wyrównać. Z pomocą przychodzą takie sprzęty jak grabie lub glebogryzarki ogrodowe. Zarówno jedno jak i drugie ma swoje unikalne cechy i ciężko stwierdzić, które wybrać.

Grabie i ewentualnie motyka do dobrego wykonywania pracy potrzebują siły i zręczności człowieka nimi operującego. Starsze pokolenie wybiera tę metodę, gdyż jest po prostu tak nauczone. Jest to wystarczający sprzęt dla małego ogródka, posiadającego kilka krzaków.

Glebogryzarka ogrodowa jest nieco nowszym wynalazkiem, a co za tym idzie, dużo wygodniejszym. Praca przy użyciu tego sprzętu przebiega szybciej i zdecydowanie dokładniej. Na rynku istnieje wiele rodzajów glebogryzarek. Można podzielić je na spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze z pewnością lepiej spiszą się przy większych uprawach, będących z dala od źródła zasilania elektrycznego. Glebogryzarki elektryczne są cichsze, lżejsze, ekologiczne, jednak ze względu na ograniczający je kabel, ogród musi znajdować się niedaleko domu.

Przygotowanie gleby

Dbanie o grządki i pielęgnacja

Proces pielęgnacji jest równie złożony co ten związany z przygotowaniem. Jak wiadomo, lato jest w większości upalne i niekiedy ciężko o opady deszczu. Z tego względu, powinno się podlewać nasze grządki raz na dwa dni i tę czynność wykonywać tylko wieczorami.
Oprócz tego, często musimy plewić i wyrywać wyrastające chwasty i trawy, które w dużej mierze utrudniają naszym plonom zabieg dojrzewania. Niekiedy na plonach, takich jak chociażby ziemniaki pojawiają się stonki oraz ich przeróżne odmiany. Należy niezwłocznie je zutylizować.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy