Krzesła mogą być niezwykle istotnym elementem wystroju. Potrafią odmienić jadalnię, salon lub taras czy ogród. Jeżeli straciły one dawny blask wcale nie trzeba zastępować ich nowym modelem – do renowacji i całkowitej odmiany mebla wystarczą podstawowe akcesoria, czas i chęci. W artykule podpowiadamy jak odnowić stare krzesło tak, aby cieszyło oko i możliwie najdłużej spełniało swoją funkcję.
Co o renowacji krzeseł warto wiedzieć?
- Restauracja starego mebla nie sprowadza się jedynie do zmiany jego koloru. Dobrze jest wykorzystać ją do przeprowadzenia koniecznych napraw lub poprawy stabilności krzesła.
- Efekt, który uzyskamy w znacznym stopniu zależy od wybranego środka, dlatego warto zapoznać się z jego przeznaczeniem oraz możliwościami. Dodatkowo, zdecydujmy się na produkt od godnego zaufania i znanego producenta – uzyskamy w ten sposób pewność, że przeprowadzone przez nas zmiany będą utrzymywać się przez długi czas.
- Do renowacji wcale nie jest potrzebny profesjonalny i drogi sprzęt, nie trzeba mieć również wyjątkowego doświadczenia lub umiejętności związanych z obróbką drewna. Stosując się do podstawowych zasad jesteśmy w stanie niskim kosztem uzyskać niepowtarzalny, funkcjonalny i spersonalizowany element wystroju.
- Renowacje przeprowadzać można więcej niż raz, dlatego warto podejmować odważne decyzje i eksperymentować! Doskonale sprawdzają się antyki w nowoczesnym wnętrzu lub wyraziste i kolorowe krzesła w aranżacji industrialnej.
Jak odrestaurować stare krzesła? Zaplanuj swoje działania!
Aby proces renowacji przeprowadzić szybko, wygodnie i osiągnąć pożądany efekt powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem jest stworzenie planu. Pomoże w nim wyobrażenie sobie rezultatów pracy – jak wygląda krzesło? Czy jego wygląd diametralnie się zmienił? Opcji jest wiele – w zależności od środka, którego użyjemy możemy uzyskać: surowe, jednak odpowiednio zabezpieczone drewno w dowolnym odcieniu, efekt starości (szczególnie dobrze wpisujący się w styl vintage) lub też określony, kryjący kolor. Przed ostatecznym wyborem warto zorientować się w ofercie profesjonalnych farb do drewna (akrylowych, alkidowych, poliuretanowych), a także wosków i lakierów dostępnych na rynku.
Jak odnowić stare krzesło? Zaopatrz się w potrzebne akcesoria
Kiedy krzesło lub krzesła mamy już zebrane warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne podczas pracy materiały. Zyskujemy dzięki temu pewność, że nie będziemy przerywać renowacji wizytami w sklepie. Do odnowienia mebla przydadzą się na pewno:
- papier ścierny lub szlifierka,
- preparat do usuwania starej powłoki lakieru / farby,
- narzędzia, dzięki którym poprawimy funkcjonalność krzesła (np. wkrętarka lub śrubokręt)
- pędzele i wałek malarski,
- akcesoria do zabezpieczenia miejsca pracy – folia malarska, odzież robocza,
- impregnat do drewna.
W przypadku renowacji krzeseł z elementami materiałowymi takimi jak poduszka do siedzenia dobrze jest zaopatrzyć się w:
- nożyczki i nożyk introligatorski,
- taker, zszywki tapicerskie,
- tkaninę na obicia,
- klej do tkanin,
- ozdobną taśmę tapicerską
Jak krok po kroku odnowić stare krzesło?
- Pierwszym etapem powinno być przygotowanie powierzchni drewnianej do dalszej pracy. Oczyśćmy ją z wszelkich zabrudzeń, a także wystających gwoździ czy pinezek. Jeżeli krzesło posiada tapicerowane siedzisko usuńmy je tak, aby nie pobrudzić go podczas dalszych czynności. Dokonajmy niezbędnych napraw, aby krzesło było bezpieczne i wygodne, a następnie możemy zabierać się do pracy związanej z jego warstwą wizualną.
- Krzesło przemywamy specjalnym preparatem, który ułatwi pozbycie się starej powłoki lakieru czy farby. Po wyznaczonym przez producenta czasie możemy zetrzeć resztki środka.
- Nie mniej istotny jest etap wyrównania i wygładzenia powierzchni. Osiągniemy go szlifując ją papierem ściernym lub szlifierką. W drugim przypadku praca zajmie więcej czasu, jednak wykonana będzie znacznie dokładniej. Krzesło należy odpylić, możemy zrobić to za pomocą np. wilgotnej szmatki.
- Tak przygotowany mebel jest gotowy na malowanie. Istotne jest stworzenie stanowiska pracy – za wykończenie najlepiej zabrać się na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Instrukcje dotyczące nakładania produktu są zawarte w jego karcie produktowej – należy szczegółowo się z nimi zapoznać i zabrać się do działania!
- Ostatnim krokiem jest stworzenie nowego siedziska lub przytwierdzenie tego, które usunęliśmy wcześniej. Na przygotowaną podstawę układamy miękką gąbkę (optymalna opcja dla krzesła wykorzystywanego w domu), watolinę bądź wypełnienie naturalne. Siedzisko okrywamy materiałem tapicerskim i zszywamy od spodu zszywaczem tapicerskim (takerem). Mocujemy gąbkę do siedziska, a widoczne przeszycia maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską.
Zobacz także: jak odnowić stare meble?
Jak odnowić stare krzesło – czy w ogóle warto to robić?
Zakup drewnianych mebli jest inwestycją na lata. Surowiec ten jest szlachetny, uniwersalny oraz ponadczasowy. Decydując się na renowację wieloletnich już elementów dajemy im nowe życie. Możemy w ten sposób pasujący do wystroju element, którego zakup wiązałby się z dużym wydatkiem. Co więcej, odnawianie starych przedmiotów jest czynnością przyjazną środowisku – w prawie każdym przypadku odnowienie starego przedmiotu jest opcją lepszą, niż zakup jego nowego odpowiednika.