Jak odnowić stare krzesło? Krótki przewodnik po renowacji

Krzesła mogą być niezwykle istotnym elementem wystroju. Potrafią odmienić jadalnię, salon lub taras czy ogród. Jeżeli straciły one dawny blask wcale nie trzeba zastępować ich nowym modelem – do renowacji i całkowitej odmiany mebla wystarczą podstawowe akcesoria, czas i chęci. W artykule podpowiadamy jak odnowić stare krzesło tak, aby cieszyło oko i możliwie najdłużej spełniało swoją funkcję.

Co o renowacji krzeseł warto wiedzieć?

 1. Restauracja starego mebla nie sprowadza się jedynie do zmiany jego koloru. Dobrze jest wykorzystać ją do przeprowadzenia koniecznych napraw lub poprawy stabilności krzesła.
 2. Efekt, który uzyskamy w znacznym stopniu zależy od wybranego środka, dlatego warto zapoznać się z jego przeznaczeniem oraz możliwościami. Dodatkowo, zdecydujmy się na produkt od godnego zaufania i znanego producenta – uzyskamy w ten sposób pewność, że przeprowadzone przez nas zmiany będą utrzymywać się przez długi czas.
 3. Do renowacji wcale nie jest potrzebny profesjonalny i drogi sprzęt, nie trzeba mieć również wyjątkowego doświadczenia lub umiejętności związanych z obróbką drewna. Stosując się do podstawowych zasad jesteśmy w stanie niskim kosztem uzyskać niepowtarzalny, funkcjonalny i spersonalizowany element wystroju.
 4. Renowacje przeprowadzać można więcej niż raz, dlatego warto podejmować odważne decyzje i eksperymentować! Doskonale sprawdzają się antyki w nowoczesnym wnętrzu lub wyraziste i kolorowe krzesła w aranżacji industrialnej.

Jak odrestaurować stare krzesła? Zaplanuj swoje działania!

Aby proces renowacji przeprowadzić szybko, wygodnie i osiągnąć pożądany efekt powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem jest stworzenie planu. Pomoże w nim wyobrażenie sobie rezultatów pracy – jak wygląda krzesło? Czy jego wygląd diametralnie się zmienił? Opcji jest wiele – w zależności od środka, którego użyjemy możemy uzyskać: surowe, jednak odpowiednio zabezpieczone drewno w dowolnym odcieniu, efekt starości (szczególnie dobrze wpisujący się w styl vintage) lub też określony, kryjący kolor. Przed ostatecznym wyborem warto zorientować się w ofercie profesjonalnych farb do drewna (akrylowych, alkidowych, poliuretanowych), a także wosków i lakierów dostępnych na rynku.

Jak odnowić stare krzesło? Zaopatrz się w potrzebne akcesoria

Kiedy krzesło lub krzesła mamy już zebrane warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne podczas pracy materiały. Zyskujemy dzięki temu pewność, że nie będziemy przerywać renowacji wizytami w sklepie. Do odnowienia mebla przydadzą się na pewno:

 • papier ścierny lub szlifierka,
 • preparat do usuwania starej powłoki lakieru / farby,
 • narzędzia, dzięki którym poprawimy funkcjonalność krzesła (np. wkrętarka lub śrubokręt)
 • pędzele i wałek malarski,
 • akcesoria do zabezpieczenia miejsca pracy – folia malarska, odzież robocza,
 • impregnat do drewna.

W przypadku renowacji krzeseł z elementami materiałowymi takimi jak poduszka do siedzenia dobrze jest zaopatrzyć się w:

 • nożyczki i nożyk introligatorski,
 • taker, zszywki tapicerskie,
 • tkaninę na obicia,
 • klej do tkanin,
 • ozdobną taśmę tapicerską

Jak odnowić stare krzesło? Jak odrestaurować krzesło drewniane?

Jak krok po kroku odnowić stare krzesło?

 1. Pierwszym etapem powinno być przygotowanie powierzchni drewnianej do dalszej pracy. Oczyśćmy ją z wszelkich zabrudzeń, a także wystających gwoździ czy pinezek. Jeżeli krzesło posiada tapicerowane siedzisko usuńmy je tak, aby nie pobrudzić go podczas dalszych czynności. Dokonajmy niezbędnych napraw, aby krzesło było bezpieczne i wygodne, a następnie możemy zabierać się do pracy związanej z jego warstwą wizualną.
 2. Krzesło przemywamy specjalnym preparatem, który ułatwi pozbycie się starej powłoki lakieru czy farby. Po wyznaczonym przez producenta czasie możemy zetrzeć resztki środka.
 3. Nie mniej istotny jest etap wyrównania i wygładzenia powierzchni. Osiągniemy go szlifując ją papierem ściernym lub szlifierką. W drugim przypadku praca zajmie więcej czasu, jednak wykonana będzie znacznie dokładniej. Krzesło należy odpylić, możemy zrobić to za pomocą np. wilgotnej szmatki.
 4. Tak przygotowany mebel jest gotowy na malowanie. Istotne jest stworzenie stanowiska pracy – za wykończenie najlepiej zabrać się na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Instrukcje dotyczące nakładania produktu są zawarte w jego karcie produktowej – należy szczegółowo się z nimi zapoznać i zabrać się do działania!
 5. Ostatnim krokiem jest stworzenie nowego siedziska lub przytwierdzenie tego, które usunęliśmy wcześniej. Na przygotowaną podstawę układamy miękką gąbkę (optymalna opcja dla krzesła wykorzystywanego w domu), watolinę bądź wypełnienie naturalne. Siedzisko okrywamy materiałem tapicerskim i zszywamy od spodu zszywaczem tapicerskim (takerem). Mocujemy gąbkę do siedziska, a widoczne przeszycia maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską.

Zobacz także: jak odnowić stare meble?

Jak odnowić stare krzesło – czy w ogóle warto to robić?

Zakup drewnianych mebli jest inwestycją na lata. Surowiec ten jest szlachetny, uniwersalny oraz ponadczasowy. Decydując się na renowację wieloletnich już elementów dajemy im nowe życie. Możemy w ten sposób pasujący do wystroju element, którego zakup wiązałby się z dużym wydatkiem. Co więcej, odnawianie starych przedmiotów jest czynnością przyjazną środowisku – w prawie każdym przypadku odnowienie starego przedmiotu jest opcją lepszą, niż zakup jego nowego odpowiednika.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy