Jak odnowić boazerię? Pomysły i inspiracje

Boazeria kojarzona jest najczęściej z pokojami rodem z PRL-u. Decydowano się na nią z kilku powodów – przede wszystkim z racji tego, że ochraniała ściany przed zabrudzeniami, zasłaniała niedoskonałości i dodatkowo ocieplała dom. Oczywiście boazeria była również modna, jednak w dzisiejszych czasach stara boazeria niestety nie powala. Pożółkłe deski nadają często pomieszczeniom obskurnego charakteru. Nie musimy jednak zdzierać starej boazerii ze ścian, żeby uzyskać efekt świeżości i nowoczesności. Wystarczy kilka zabiegów, a Twoja boazeria będzie modną dekoracją wnętrz. Jak odnowić boazerię? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Jak odnowić boazerię malowanie farbą

Najpopularniejszym rozwiązaniem przy odnawianiu boazerii jest jej malowanie przy pomocy farby. W ten sposób bardzo łatwo zasłonimy stare drewno i uzyskamy piękną ścianę z ciekawą fakturą. Jak pomalować boazerię? Nie jest to nic trudnego – wystarczy odrobina cierpliwości! 

Malowanie boazerii – przygotowanie

Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do malowania, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musimy delikatnie usunąć stary lakier i zabrudzenia, które znajdują się na boazerii. Do tego celu najlepiej użyć papieru ściernego o różnej granulacji. W zależności od grubości warstwy starego lakieru najlepiej rozpocząć pracę od nieco niżej granulacji (np. P80) i zakończyć na papierze P180. W ten sposób szybko zetrzemy starą warstwę lakieru i zabrudzeń i uzyskamy gładką powierzchnię desek. Po tym zabiegu musimy usunąć resztki pyłu za pomocą wilgotnej szmatki. Jeżeli nasza boazeria posiada ubytki, należy je wypełnić za pomocą specjalnej masy szpachlowej do drewna.

Farba do boazerii – jak pomalować boazerię?

Teraz musimy wybrać odpowiedni rodzaj farby i jej kolor. W dzisiejszych czasach najbardziej popularnymi kolorami, które wykorzystuje się we wnętrzach domów są odcienie bieli, szarości i beżu. W ten sposób optycznie powiększamy pokoje i nadajemy im eleganckiego charakteru. Takie kolory idealnie wpasowują się w niezwykle popularny styl skandynawski oraz industrialny. Najlepszą farbą do malowania boazerii jest farba akrylowa (emalia akrylowa), która posiada optymalną gęstość. Jest wydajna, łatwo się nią maluje i dobrze kryje drewno. Jeżeli chcesz uzyskać powierzchnię, na której nie będzie prześwitów, należy nałożyć dwie warstwy takiej farby (maksymalnie trzy). W ten sposób uzyskamy piękną i elegancką boazerię.

Jak odnowić boazerię? Malowanie boazerii

Jak odnowić boazerię nie tracąc naturalnego wyglądu?

Jeżeli nie chcemy rezygnować z naturalnego piękna drewnianych desek oczywiście nie możemy malować boazerii farbą. Na początku odświeżmy stare deski w taki sam sposób jak przed malowaniem – usuńmy więc starą warstwę lakieru i zabrudzenia. Niestety, jeżeli chcemy wyeksponować drewniane deski, będzemy musieli znacznie bardziej przyłożyć się do procesu oczyszczania. Każdą deskę musimy równomiernie odświeżyć – w innym wypadku nie uzyskamy upragnionego efektu.

Jak unowocześnić boazerię? Lakierowanie desek

Po odpowiednim przygotowaniu boazerii musimy zdecydować się, jakim preparatem zabezpieczymy oczyszczone deski. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście lakierowanie. Pamiętajmy, że musimy wybrać lakier do wnętrz, który nie będzie zagrażać naszemu zdrowiu. Na rynku istnieją różne rodzaje lakierów – matowe, półmatowe i błyszczące. Wybór należy do Ciebie. Nakładamy cienką warstwę lakieru, zgodnie z kierunkiem ułożenia słoi.

Jak pomalować boazerię olejem

Innym rozwiązaniem jest olejowanie boazerii. Ten wybór posiada swoje wady i zalety. Główną zaletą jest bardzo łatwa renowacja takiej powierzchni – w chwili, gdy deski wyblakną, wystarczy nałożyć kolejną warstwę oleju. Główną wadą (aczkolwiek niezbyt dużą) jest mniejsze zabezpieczenie drewna niż w przypadku lakieru.

Jak unowocześnić boazerię - jak pomalować boazerię

Czym pomalować boazerię – bielenie

Jeżeli chcesz mieć w domu boazerię, na której widać naturalny układ słojów, ale jednocześnie pragniesz, aby drewniane deski miały np. biały kolor, zdecyduj się na bielenie boazerii. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest bielenie za pomocą białej bejcy. W ten sposób zabezpieczysz drewno, uzyskasz biały kolor i zachowasz częściowo naturalny wygląd drewna. W zależności od głębokości koloru jaki chcemy uzyskać, musimy malować boazerię kilka razy. Po zakończeniu tego etapu pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu drewna za pomocą lakieru.

Mamy nadzieję, że wiecie już jak odnowić boazerię, aby cieszyć się modnym i nowoczesnym wnętrzem. Jeśli do tego pomalujemy tapetę,  nasz pokój może zmienić się nie do poznania! Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości! A jeżeli chcesz poznać zasady wystroju w stylu industrialnym, zapraszamy do lektury naszego innego artykułu – wnętrza industrialne – 7 podstawowych zasad.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy