Na komfortowy sen wpływa naprawdę wiele czynników. Jeśli codzienne rano budzisz się z bólem pleców i złym samopoczuciem, prawdopodobnie masz źle spasowany stelaż i materac w swoim łóżku. Zanim podejmiesz decyzję o gruntownych zmianach w swojej sypialni, ustal na początek, w czym tkwi problem. Dopiero później możesz przejrzeć dostępne na rynku stelaże do łóżek i dopasować je tak, aby poprawić jakość swojego snu.
Idealne stelaże do łóżek – o co tu chodzi?
W praktyce wybór stelaża do łóżka wcale nie jest taki prosty. Kluczem do osiągnięcia harmonii podczas codziennego odpoczynku jest perfekcyjne zespolenie ramy łóżka z materacem, na którym śpisz na co dzień.
A zatem idealny stelaż do łóżka to taki, który jest:
- wytrzymały,
- odporny na uszkodzenia mechaniczne,
- elastyczny z możliwością amortyzacji nacisku,
- sprężysty.
Choć wielu specjalistów wskazuje, że to właśnie materace stanowią podstawę komfortowego snu… nigdy nie zapominaj o tym, że nawet najlepszej jakości materac połączony z nieodpowiednią ramą nie będzie w stanie zapewnić Ci optymalnej podpory dla kręgosłupa i całego ciała.
Rodzaje stelaży łóżek – jakie są dostępne na rynku?
Przeglądając oferty sklepów internetowych i stacjonarnych, możesz trafić na różne rodzaje stelaży do łóżek. Duża różnorodność produktów powoduje, że już po obejrzeniu kilku modeli pojawia się tak wiele pytań, że ciężko dokonać ostatecznego wyboru.
Podstawowe wersje konstrukcji pod materac to stelaże:
- rolowane – czyli wykonane z niewielkich drewnianych listewek, umożliwiają komfortowe rozłożenie i złożenie konstrukcji w kilka minut,
- elastyczne-listewkowe – to konstrukcje, które idealnie nadają się do łóżka, gdzie liczy się odpowiednia amortyzacja nacisku i trwałość,
- regulowane – na rynku znajdziesz wersje z regulacją ręczną oraz elektryczną, a to dość mocno rzutuje na cenę zakupu.
Alternatywnie możesz wybrać ramę łóżka, gdzie stelaż jest podnoszony wraz z pojemnikiem. Takie rozwiązanie jest dobrym wyborem do pomieszczeń, gdzie liczy się oszczędność miejsca i uzyskanie jak największej przestrzeni do przechowywania.
Na co zwrócić uwagę, wybierając stelaż do materaca?
Zanim zdecydujesz się na konkretne stelaże do łóżek, musisz uwzględnić też kilka parametrów technicznych. Tylko dokładna analiza produktu pozwoli Ci wybrać konstrukcję, która w 100% sprosta Twoim oczekiwaniom.
Najważniejsze parametry techniczne determinujące opłacalność zakupu danego stelaża pod materac do łóżka to:
- materiał wykonania – często drzewo dębowe, bukowe i sosnowe,
- powierzchnia drewnianych listewek,
- klasa odporności na nacisk,
- sposób regulacji (o ile występuje w danym modelu).
Warto też sprawdzić renomę producenta oraz przeznaczenie. Wybieraj stelaż do materaca na podstawie tego, czego oczekujesz od swojego łóżka. Przykładowo: wybierając materace piankowe lub sprężynowe, staraj się dobrać do nich odpowiednie stelaże łóżka pod względem: rozmiaru, wysokości materaca, a także poziomu wytrzymałości ze względu na nacisk.
Jak łączyć materac ze stelażem w łóżku?
To nie takie trudne, o ile znasz specyfikę konkretnych konstrukcji. Stelaż regulowany to rozwiązanie dedykowane do materacy piankowych i lateksowych. W przypadku materacy sprężynowych czy nawet bonellowych warto postawić na stelaż łóżka z opcją regulacji lub klasyczny drewniany model rolowany.
Kiedy próbujesz połączyć ze sobą stelaż do łóżka z materacem, stosuj się do trzech prostych zasad:
- Dobieraj typ materaca i stelaż łóżka do własnych preferencji.
- Uwzględniaj wagę materaca i użytkownika łóżka, kiedy kupujesz nowy stelaż.
- Nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną produktu. Wysokiej jakości stelaż musi mieć swoją cenę, podobnie jak komfortowy materac.
Kiedy zamówisz stelaż do łóżka do sypialni, nie zapomnij też zaopatrzyć się w podkład pod materac. Dzięki temu zredukujesz do zera ryzyko, że deski będą wyczuwalne przez materac, na którym zamierzasz odpoczywać.
Komfortowy sen – czy dobre spasowanie ramy i materaca rzeczywiście ma znaczenie?
Oczywiście, że tak. Idealnie spasowany materac ze stelażem to podstawa komfortu. W ten sposób zapewniasz sobie doskonałe podparcie dla całego kręgosłupa i zyskujesz spokojny sen każdej nocy – bez uczucia bólu w kręgosłupie tuż po przebudzeniu.