Oświetlenie jest elementem wystroju wnętrza, który ma niebagatelne znaczenie dla końcowego efektu. Dobrze dobrane światło pozwala w pełni cieszyć się urodą wnętrza oraz poszczególnych mebli i dodatków, ich kolorem, fakturą, kształtem, sposobem wykończenia. A jednak wybór odpowiedniej lampy wiszącej nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Aby efekt był zadowalający, lampa musi spełniać kilka kryteriów. Należy również pamiętać, że nie każda sprawdzi się na przykład w salonie, choć idealnie będzie pasowała w łazience czy kuchni. Jak więc dobrać lampę sufitową tak, aby nie tylko pięknie się prezentowała, ale również dobrze oświetlała całe pomieszczenie?
Wybieramy ilość punktów świetlnych
To pierwsza kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Ilość punktów świetlnych będzie miała wpływ nie tylko na ilość samego światła w pomieszczeniu, ale również na jego rozmieszczenie. Pamiętajmy również, że sama lampa jest bardzo wyrazistą dekoracją, a więc musimy wybrać taką, która będzie dobrze oddawała styl wnętrza i pasowała do innych elementów wystroju.
W pomieszczeniach dużych warto zainstalować przynajmniej kilka źródeł światła. Dzięki bogatej ofercie producentów lamp możecie zdecydować się na rozwiązania nowoczesne, w stylu industrialnym czy loftowym, ale także na bardziej klasyczne lub rustykalne. Dodatkowo możemy wybierać spośród lamp o jednej, dwóch lub kilku żarówkach. Duże pomieszczenie warto podzielić na strefy użytkowe i nad każdą z nich umieścić oddzielne źródło światła. Tak postąpimy na przykład w salonie połączonym z jadalnią – jedna lampa powinna zawisnąć nad zestawem wypoczynkowym, druga natomiast nad stołem.
Nieco inaczej będzie natomiast w przypadku pomieszczenia małego – tutaj możemy śmiało zastosować jedną lub kilka lamp jednopunktowych dopasowanych kolorystyką, wzornictwem i stylistyką do charakteru wnętrza. Lampy wiszące LED z najnowszych kolekcji znajdziesz w sklepie: https://www.salonled.pl/pl/145-lampy-wiszace-led
Design lampy
To wyjątkowo istotny dla wyglądu wnętrz aspekt – lampa powinna tworzyć spójną całość wraz z innymi elementami wyposażenia. Jeśli więc pragniesz urządzić wnętrze w bardzo modnym obecnie stylu loftowym lub industrialnym, wybierz prosty model o metalicznym połysku, z kloszem szklanym lub papierowym. Świetnie sprawdzają się także lampy wiszące w formie żarówki bez klosza zawieszonej na sznurze lub łańcuchu – rewelacyjnie podkreślają charakter nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Warto również przemyśleć zakup lampy typu „spider” – wyjątkowo dekoracyjnej i oryginalnej.
Nieco inne modele sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych, glamour, vintage czy rustykalnych. W tym przypadku mamy znacznie większą dowolność jeśli chodzi o kolorystykę, wzornictwo i rodzaj zastosowanych materiałów. Ważne jest natomiast, aby lampa pasowała do reszty wystroju. Jeśli więc na przykład Twój salon został wyposażony w drewniany elegancki parkiet i panują w nim meble oraz dodatki o klasycznym charakterze, wybierz rodzaj oświetlenia o identycznym stylu. Można oczywiście eksperymentować z kontrastami, ale ta droga może być dość ryzykowna.
Wybieramy lampy wiszące do poszczególnych wnętrz
Jakkolwiek lampę należy oczywiście dobrać pod design i wielkość pomieszczeń, trzeba mieć również na uwadze ich funkcjonalność. Z każdego z wnętrz bowiem zupełnie inaczej korzystamy, w różnych porach dnia i w różnych celach. Oczywistym więc jest fakt, że będziemy mieli wobec zastosowanego w nich oświetlenia różne oczekiwania – jedne wystarczy oświetlić delikatnym, rozproszonym światłem, w innych natomiast musi być ono bardzo jasne i wyraziste. Jakie lampy wiszące najlepiej kupić? Oto praktyczne porady na oświetlenie sypialni, salonu, łazienki i innych pomieszczeń.
Salon – do aranżacji dużego salonu będzie zapewne potrzeba dwóch lub więcej lamp kilkupunktowych. Pomieszczenie to jest miejscem spotkań z bliskimi i przyjaciółmi, wspólnych gier i zabaw. Warto więc aby było dobrze doświetlone. Poza tym często mamy w nim ustawione regały z książkami, pamiątkami czy zdjęciami, które chcemy wyeksponować. Jeśli powierzchnia salonu jest duża, można zainstalować oświetlenie w postaci większej ilości lamp, których światło będzie dobrze rozjaśniało każdy kąt. Dekoracja małego salonu będzie z pewnością mniej problematyczna – jedna lampa wisząca o kilku żarówkach zawieszona nad stołem lub zestawem wypoczynkowym stworzy przyjemną atmosferę, a jej światło podkreśli najważniejsze strefy salonu.
Przedpokój – jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy wracając do domu lub do którego wchodzą nasi goście. Jest więc swoistą wizytówką całego domu. Światło powinno być w nim jasne i równomiernie padać na całą jego powierzchnię. Świetnie sprawdzą się w przedpokoju halogeny lub wspomniane już lampy typu spider. Powinny one stylem nawiązywać do reszty mieszkania.
Sypialnia – inaczej niż w przypadku salonu, w sypialni nie jest nam potrzebne bardzo jasne i intensywne oświetlenie. Tutaj światło powinno być bardzo delikatne i subtelne oraz mieć raczej ciepłą barwę. Dlatego też dobrym wyborem do tego rodzaju wnętrz będzie jedna lampa wisząca usytuowana na środku sufitu i wyposażona w klosze, które nieco rozproszą padające światło. Warto zwrócić uwagę na kolor kloszy, który będzie determinował również barwę światła.
Kuchnia – zdarza się, że wybór lampy sufitowej do kuchni jest bardzo trudny. Wynika to głównie z faktu, że próbujemy nią oświetlić powierzchnię roboczą, czyli blat, ale przecież stojąc przy nim zasłaniamy sobą padające światło. Koniecznością jest więc uzupełnienie tego rodzaju oświetlenia o lampki podszafkowe. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wyspy kuchennej, warto zamontować nad nią lampę z dwoma lub kilkoma żarówkami, które nie tylko ułatwią nam pracę w kuchni, ale też nadadzą jej niezwykle nowoczesny styl.
Jadalnia – podobnie jak w przypadku salonu, w jadalni będziemy skupiali się na wyraźnym oświetleniu nie tyle całości wnętrza, co jego centrum, czyli w tym wypadku stołu. Świetnie sprawdzi się tu zainstalowanie oświetlenia punktowego w postaci lampy o kilku żarówkach, na przykład ułożonych w linii prostej. To bardzo eleganckie i nowoczesne źródło światła ma wiele wariantów, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Pokój dziecięcy – to rodzaj pomieszczenia, w którym powinniśmy zainstalować dość jasne źródło światła w ciepłym, przyjaznym dla oczu kolorze, i które w dodatku swoim zasięgiem obejmie każdy kącik. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie sufitowe musi być uzupełnione o oświetlenie punktowe – nad biurkiem czy łóżkiem (kiedy dziecko lubi czytać przed snem). W pokoju dzieci, zwłaszcza tych młodszych, możemy zaszaleć z kolorowymi lampami i kloszami we wzory przedstawiające postaci z ulubionych bajek.
Łazienka – w niej lampy wiszące jako główne źródło światła raczej nie są stosowane. Oświetlenie łazienki powinno być bardzo jasne, szczególnie w okolicy lustra. Dlatego też do oświetlenia tego rodzaju wnętrz używa się zwykle kinkietów, a ich uzupełnieniem są halogeny sufitowe.
Dobrze dopasowane lampy sufitowe stanowią piękne uzupełnienie całego wystroju domu i mieszkania. Pozwalają nadać pomieszczeniom określony charakter i nastrój oraz wydobyć z nich to, co jest w nich najbardziej interesujące i godne podziwu. Dlatego też lampy należy wybierać szczególnie starannie.